Slimību atklāj tur, kur vairāk pacientus pārbauda

© F64

Lielāko skaitu prostatas ļaundabīgā audzēja saslimšanas gadījumu diagnosticē nevis tur, kur vīrieši visvairāk slimo, bet reģionos, kur labāk pieejami speciālisti un vīrieši biežāk apmeklē ārstu.

Latvijas Urologu asociācija izvērtējusi pagājušā gada saslimstības datus ar prostatas vēzi un secina, ka pēdējo trīs gadu laikā vislielākā saslimstība ar prostatas vēzi - vairāk nekā 200 pacientu gada laikā - ir Kurzemē, kas, salīdzinot ar citiem reģioniem, ir rekordliels skaits. Urologi pieļauj, ka tas, visticamāk, ir tāpēc, ka Kurzemē dzīvojošie vīrieši biežāk apmeklē ārstus un vairāk rūpējas par savu veselību, slimība ir atklāta laikus un tiek sekmīgi ārstēta.

Kopumā 2015. gadā prostatas vēzis diagnosticēts 1093 vīriešiem, lielākoties slimības otrajā stadijā. Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka Kurzemē konstatēti 205 saslimšanas gadījumi, Latgalē - 159, Vidzemē - 129, Zemgalē - 117, pārējie Rīgā. Latvijā 2015. gadā ar prostatas vēzi miruši 392 vīrieši, bet pēdējo desmit gadu laikā ar ielaistu un neārstētu prostatas vēzi miruši pavisam 4000 vīriešu. «Pēdējos gados ir vērojams jaunu pacientu pieaugums, kuriem ir atklāts prostatas vēzis. Prostatas vēzis ir ārstējama slimība - ja audzēju konstatē laikus, cilvēku var pilnībā izārstēt vai nodrošināt slimības kontroli ļoti ilgstoši,» saka Latvijas Urologu asociācijas prezidents Pēteris Vaganovs. Urologu asociācija sadarbībā ar Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociāciju vēlas, lai Latvijā dzīvojoši vīrieši vairāk rūpējas par sevi un savu veselību, un arī šoruden organizē veselības pārbaudes tieši vīriešiem. Maldīgi uzskatīt, ka ar prostatas vēzi slimo tikai veci vīrieši. Savlaicīgi pie ārsta noteikti ir jāvēršas un pārbaudes jāveic vīriešiem, jau sākot vismaz no 40 gadu vecuma, jo prostatas vēzis tā agrīnās stadijās norit bez specifiskiem simptomiem. Sekmīgas ārstēšanas galvenais priekšnoteikums ir savlaicīga diagnostika, urologi iesaka katram vīrietim pēc 45 gadu vecuma regulāri - reizi gadā - apmeklēt urologu un veikt analīzes.

Pateicoties šīm bezmaksas konsultācijām un izbraukumiem uz reģioniem, liela daļa jauno pacientu tiek atklāti laukos, kur viņiem ikdienā iespēja nokļūt pie urologa un veikt nepieciešamās veselības pārbaudes ir visai ierobežota. «Vīriešiem nevajadzētu gaidīt to mirkli, kad parādās sūdzības. Dažkārt pacienti paši nevēlas doties pie ārstiem - baidās dzirdēt diagnozi. Daudzi vīrieši nogaida cerībā, ka sūdzības pāries pašas,» stāsta urologs Igors Carevs. Viņaprāt, situācija pašlaik uzlabojas, jo vīrieši aizvien biežāk ierodas pie speciālistiem, lai saņemtu ārstēšanu, taču joprojām pacientus stipri ierobežo ārstu pieejamība reģionos. Pirmās Latvijas Urologu asociācijas izbraukuma konsultācijas notiks oktobrī - Ventspils pusē divas bezmaksas konsultācijas pie Kurzemes Uroloģijas centra urologa I. Careva. 11. oktobrī notiks konsultācija Jeļenas Bernšteines ģimenes ārsta praksē Ventspils novadā, Vārves pagasta Ventavā (pieteikšanās pa tālruni 63630703). Savukārt 25. oktobrī notiks konsultācija pie urologa Ventspils poliklīnikā Raiņa ielā 6 (pieteikšanās pa tālruni 26684565). Pirms tam būtu nepieciešams veikt ģimenes ārsta nozīmētās pārbaudes prostatas veselības noteikšanai (prostatas specifiskā antigēna - PSA - analīzes).

***

Saslimstība ar prostatas vēzi

2015. gadā atklāts 1093 vīriešiem

1. stadijā 217

2. stadijā 496

3. stadijā 166

4. stadijā un bez stadijas 214

Avots: Veselības ministrija



Svarīgākais