VAKARA ZIŅAS: Ar simboliku uzmanīgi

Latviešu kinorežisors Jānis Streičs izvēlas kovboja stila kaklarotu ar sudraba un dzintara kulonu. © Ingrīda Punka

Amuleti, talismani, simboli aksesuāros vai tetovējumos uz ķermeņa – tā ir neizsmeļama tēma. Cilvēki tos izvēlas veiksmei, aizsardzībai, lai realizētu kādus plānus. Tā bijis visos laikos. Saka: palīdz! Placebo efekts, pašiedvesma? Ezotēriķi brīdina: ar simboliem uzmanīgi, ir jāzina, ko nēsā un kāpēc! Šoreiz aplūkojam, kā rotājas vīrieši un kāda nozīme ir viņu izvēlētajiem aksesuāriem.

Ar simbolu apzīmējam kādu noteiktu ideju, priekšmetu, norisi. Simboli ir mums visapkārt - burti, cipari, ģerboņi, astroloģiskie apzīmējumi, tautiskas rakstu zīmes, ceļa zīmes un vēl, un vēl, un vēl... Jā, arī karogs un himna ir simboli, kas pārstāv valsti. Uz daudzām Rīgas namu fasādēm izvietoti masonu simboli, baznīcās un kapsētās krusti. Citi nēsā kā amuletus (aizsardzībai) vai kā talismanus (konkrētu mērķu veicināšanai) dažādus minerālakmeņus - attiecībā uz to īpašībām un enerģijām arīdzan ir plašas un daudzveidīgas teorijas.

Lai vai kā, pērkot un rotājoties ar kādiem simboliskiem aksesuāriem, ir vērts zināt to nozīmi.

Krusts pāri visam?

Diezgan bieži ir raisījušās diskusijas par krustiņu nēsāšanu. Sak’ krusts visam pāri, un nekas vairs nekust no vietas! Tomēr tik viennozīmīgi uz šo simbolu nevaram raudzīties. Krusti no krustiem atšķiras, turklāt ļoti būtiski.

Simbolikā eksistē vairāk nekā 20 krustu veidu, vismaz tā vēsta «Vikipēdija». Angļu autore Madonna Godinga savā grāmatā «Zīmes un simboli» izvirza versiju, ka krusts, iespējams, ir senākais simbols zemes virsū. Kā pirmo viņa min solāro krustu, kas simbolizē kosmosa centru, kā arī saulgriežus un saulstāvjus. Tajā savienojas cilvēka fiziskā un garīgā enerģija. Proti, vertikālā līnija tiecas debesīs, sniedzot garīgo impulsu, bet horizontālā nodrošina zemes enerģiju. (Jāpiebilst, ka līdzīgi skaidrojumi ir atrodami arī par citām krusta zīmēm.) Vēl viena versija: krustā horizontālā līnija simbolizē zemes (Mēness) jeb sievišķo, bet vertikālā debess (Saules) jeb vīrišķo enerģiju.

Savukārt tā dēvētais latīņu krusts, protams, asociējas ar Jēzus ciešanām. Turklāt dažos kristietības virzienos pie krusta tiek attēlots arī pats Pestītājs, tādējādi atgādinot par savu likteni. Te gan jāpiebilst, ka latīņu krusts izmantots arī atsevišķu organizāciju simbolikā. Piemēram, šis krusts ar rozes ziedu Jēzus vietā ir rozenkrustiešu jeb rozenkreiceru (Senais mistiskais rozes un krusta ordenis) simbols. Roze simbolizējot augšāmcelšanos, bet krusts atpestīšanu, vai cits skaidrojums - iniciācijas pakāpes vienotībā ar Kristu, rozenkrustiešu simbolu skaidro Madonna Godinga. Savukārt pašas organizācijas mājaslapa vēsta, ka «šim simbolam nav nekāda reliģiska satura. Roze simbolizē dvēseli, kura attīstās cilvēkam, dzīvojot uz zemes, un krusts ir šā materiālā aspekta simbols. Krusts simbolizē cilvēka fizisko ķermeni, bet roze atveido dvēseli tās attīstībā».

Vīriešu aksesuāru attēlos modes vēsturnieka un mākslinieka Aleksandra Vasiļjeva žaketes atloku rotā piespraude Maltas ordeņa krusta formā. Tā ir sena organizācija, kas nodarbojas ar labdarību un humāno un medicīnisko palīdzību. Mūziķa Adriana Kukuvasa kakla ķēdītē redzams tipisks latīņu jeb kristiešu krusts, bet Jura Kulakova rotas proporcijas ir kā vienkāršajam vienādstaru jeb grieķu krustam, tādas pašas arī grupas «Pērkons» dalībniekam Raimondam Bartaševičam.

Dzintars pat Tutanhamona bruņās

Dzintaru mēs uzskatām par ļoti latvisku, mūsu zemei un Baltijas jūrai piederīgu. Taču tas bija zināms gan Senajā Romā, gan Ēģiptē. Kopš senseniem laikiem dzintars dēvēts par saules akmeni - spēka un enerģijas simbolu. Un dzintara gabaliņi bijuši iestrādāti arī Ēģiptes faraona Tutanhamona bruņās, kuru kopiju varējām skatīt pirms kāda laika Rīgas biržas namā notikušajā izstādē «Tutanhamona dzintars».

Astroloģijā dzintaru uzskata par Lauvas zodiaka zīmes aizsargātāju (šīs zīmes debesu spīdeklis - Saule), bet to neiesaka regulāri nēsāt Vēršiem.

Dzintara rotājumus attēlos izvēlējušies rakstnieks un publicists Ēriks Hānbergs un mākslinieks Haralds Jegodzinskis.

Lec, tīģeri!

Dzīvnieku tēli arīdzan izmantoti visdažādākajās jomās - astroloģijā, ģerboņos, dievību attēlošanā un citur. Krievu operdziedātāja Dmitrija Hvorostovska kulonu rotā tīģera attēls, ar ko Austrumu zemēs apzīmēja varu, bezbailību un spēku. Dažas dievības, dodoties karot, tika attēlotas tīģera mugurā. Piemēram, ķīniešu un indiešu kultūrās. Fen šui mācībā tīģeris simbolizē spēku, varu un aizsargā no ļauniem gariem.

Taču, iespējams, mākslinieks tīģera simbolu izvēlējies tāpēc, ka dzimis 1962. gadā, kas pēc Austrumu horoskopa bija Tīģera gads.

Aukliņa ap roku, gredzens uz mazā pirkstiņa

Varbūt esat ievērojuši draugiem, paziņām vai sabiedrībā zināmiem cilvēkiem ap rokas locītavu apsietu aukliņu. Populārākais variants ir sarkans dzīpars ap kreiso roku. Senajās kultūrās tas saistās ar kabalu, budismu. Šīs aukliņas mūsdienās tiek sietas aizsardzībai, veselībai. Taču aukliņai obligāti nav jābūt sarkanai. Katrai krāsai sava nozīme.

Bet vēl ezotērikā eksistē tāds jēdziens kā mezglu maģija - cik mezglu kādām vajadzībām jāsien un kas šajos mezglos «jāiekodē». Savukārt pītas auklas, līdzīgas kā attēlā uz rokas aktierim Ģirtam Ķesterim, kalpojušas veiksmei un aizsardzībai.

Arī gredzenu valkāšanai ir dažādi skaidrojumi. Ar gredzeniem uz mazā pirkstiņa bieži vien rotājas radošo profesiju pārstāvji. Labā roka vairāk saistās ar fizisko, bet kreisā ar garīgo pasauli. Gredzens uz mazā pirkstiņa palīdz uzlabot attiecības un harmonizēt materiālo un garīgo sfēru. Bagātīgi mazo pirkstiņu izrotājis Krievijas altists Jurijs Bašmets.



Latvijā

Biznesa augstskolas "Turība" Biznesa inkubators, Uzņēmējdarbības vadības fakultāte un Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūts janvārī rīkos trešo ilgtspējīgu biznesa ideju hakatonu "To Be", informē augstskola.

Svarīgākais