Iedzīvotāji būtu gatavi, mainot darbu, saņemt mazāku atalgojumu

© f64

Vairāk nekā puse aptaujāto jeb 55% darba meklētāju Latvijā būtu gatavi, mainot darbu, saņemt mazāku atalgojumu, liecina darba portāla cvmarket.lv veiktais pētījums.

Aptaujā "Vai Tu būtu gatavs, mainot darbu, pieņemt mazāku atalgojumu?" 20% respondentu atbildējuši, ka būtu gatavi saņemt zemāku atalgojumu ar norādījumu, ka "Jaunā darba vieta piedāvā lielāku karjeras izaugsmi nākotnē". Tikmēr 19% aptaujāto tam piekristu, ja jaunais darba devējs piedāvātu citus labumus (apdrošināšanu, darba auto utt). Savukārt 16% respondentu būtu gatavi mazākai algai, ja vien tas ir uz pārbaudes laiku (3 mēneši).

No tiem aptaujātajiem, kuri mazākam atalgojumam jaunā darba vietā nebūtu ar mieru, lielākā daļa jeb 27% kā iemeslu minējuši faktu, ka "Mājsaimniecības tēriņi neļauj samazināt ienākumu līmeni". Tikmēr 18% respondentu mazākai algai nebūtu gatavi, atzīmējot atbildi "Ticu, ka, mainot darbu, ir jāpaaugstina atalgojuma līmenis".

"Pozitīvi ir tas, ka lielākā daļa aptaujāto darba meklētāju Latvijā ir gatavi jauniem izaicinājumiem, pat ja sākotnēji tas paredz mazākus ienākumus. Par to liecina arī fakts, ka vairākums šādu iespēju pieļautu tieši ar nosacījumu, ka jaunais darbs paredz karjeras izaugsmi nākotnē," aptaujas rezultātus komentē cvmarket.lv pārstāvis Kristaps Kolosovs. "Tikmēr fakts, ka daudzi zemāku algu nevarētu atļauties mājsaimniecības tēriņu dēļ, norāda uz tendenci, ka Latvijā joprojām liela daļa cilvēku dzīvo "no rokas mutē" un saņem tādu atalgojumu, kas sedz tikai nepieciešamākos izdevumus."

Apkopojot cvmarket.lv reģistrēto lietotāju aptaujas datus, var secināt, ka pielaidīgākas zemākam atalgojumam, mainot darba vietu, ir sievietes visu vecumu kategorijā. Šī tendence izteiktāk ir jūtama starp darba meklētājām Rīgā un Rīgas rajonā. Savukārt citās pilsētās un rajonos noraidošu atbildi darba iespējām par zemāku atalgojumu izvēlas proporcionāli vairāk sieviešu.

Vīriešu vidū uzskati dalās visai līdzvērtīgi. Tomēr atšķirībā no sievietēm nepiekrist mazākam atalgojumam uzdrīkstas daudz vairāk gados jaunu vīriešu, kas meklē darbu ārpus galvaspilsētas.

Pozitīvo atbilžu gadījumā Rīgas darba meklētāji būtu gatavi samierināties ar mazāku algu, cerot uz karjeras iespējām nākotnē, bet citos Latvijas rajonos vairāk respondentu piekristu strādāt par mazāku samaksu, ja tiktu piedāvāti citi labumi.

Tikmēr pasaules mērogā lielākā daļa strādājošo ir pārliecināti, ka gadījumā, ja zaudētu esošo darbu, tā vietā atrastu līdzvērtīgu. Globālās sociālo pētījumu kompānijas Gallup šī gada aprīlī veiktais starptautiskais pētījums atklāj - 33% aptaujāto ir pārliecināti, ka darba zaudēšanas gadījumā tā vietā atrastu citu ar tādām pašām iespējām. Tikmēr 30% norādījuši uz vidēju iespējamību, ka esošā darba vietā atrastu līdzvērtīgu, 20% par to nav īsti pārliecināti, un tikai 17% necer atrast tikpat labu darbu kā līdzšinējais.

Cvmarket.lv aptaujā "Vai Tu būtu gatavs, mainot darbu, pieņemt mazāku atalgojumu?" kopumā piedalījās 567 respondenti vidēji vecumā no 20 līdz 55 gadiem.

Latvijā

Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīca (DLRR) pagājušajā gadā reģistrēja kārtējo meitasuzņēmumu – šoreiz Ungārijā. Tagad uzņēmums strauji paplašina savu klientu loku Baltijas valstīs, Ukrainā, Polijā, Ungārijā, Vācijā, Rumānijā, Bulgārijā, Azerbaidžānā, Gruzijā un pat Āfrikā.

Svarīgākais