Pirmais darbs – vēža pacienti

© F64

Pirmais veselības ministres Andas Čakšas darbs jaunajā amatā būs tikšanās ar Nacionālo Veselības dienestu, lai pārrunātu situāciju onkoloģijas jomā un pirmām kārtām iespējas nodrošināt pacientiem ar aizdomām par onkoloģisku saslimšanu savlaicīgus izmeklējumus, to uzreiz pēc apstiprināšanas amatā Neatkarīgajai atbildēja bijusī Bērnu slimnīcas vadītāja, Latvijas Zaļās partijas izvirzītā veselības ministre.

Prognozes nepievīla, un A. Čakšu praktiski vienbalsīgi apstiprināja veselības ministres amatā, pret balsoja trīs, bet četri deputāti atturējās. Lai arī veselības nozarei kritiskā situācijā no valdības vadītāja varētu sagaidīt izvērstāku skaidrojumu par atbildību, premjerministrs Māris Kučinskis, piesakot savas komandas jauno spēlētāju, bija ļoti lakonisks: «Mums nav daudz laika: krīze veselības aprūpes sistēmā attīstās ātrāk nekā līdz šim izdarītais tās apturēšanai. Jāatmet šaubas un bailes no nepopulāriem lēmumiem. Tas ir svarīgi ikvienam pacientam, veselības aprūpē strādājošajiem, arī man, jums, mums jāiet uz priekšu visiem kopā. Manis aicinātajai veselības ministra kandidātei ir visas nepieciešamās kompetences, lai sekmīgi pārņemtu reformas virzību.»

Pretējās domās bija Saeimas deputāts, kurš balsoja pret A. Čakšas ievēlēšanu, Mārtiņš Bondars (Latvijas Reģionu partija): «Vakardienas tikšanās viesa diezgan lielu skaidrību, ka Anda Čakša nav gatava uzņemties veselības ministra amata pienākumus. Vispirms jau saistībā ar viņas motivāciju, kāpēc viņa vēlas būt par veselības ministri. Un atbilde bija ļoti vienkārša: «Kurš gan cits, ja ne es? Man patīk krīzes situācijas.» Tas ir varbūt labs īpašību kopums, bet es vēlētos dzirdēt no veselības ministres kandidātes šo: «Esmu nostrādājusi šajā industrijā pietiekami ilgi, esmu redzējusi daudz nebūšanu, tā tālāk dzīvot vairs nevar. Es, Anda Čakša, esmu gatava piedāvāt savas zināšanas, kompetences, lai šos jautājumus risinātu.»» Savukārt Saskaņas deputāts Ivars Zariņš, kurš balsojumā atturējās, teica: ja valdībai rūpētu atrast vislabāko risinājumu, pareizi būtu, ka tā ļautu arī Vienotībai, kura izteica savu gatavību uzņemties politisko atbildību par šo nozari, izvirzīt savu amata kandidātu un ļaut šiem diviem kandidātiem savā starpā debatēt un Saeimai izvēlēties labāko.

«Mans pirmais darbs būs saruna par veselības aprūpes pieejamību onkoloģiskajiem pacientiem, aicināšu uz sarunu atbildīgos dienestus, lai saprastu, kā pacientiem, kuriem ģimenes ārsts vai speciālists izteicis aizdomas par vēža diagnozi, ātri saņemt diagnostiku,» teica ministre. Otrs svarīgākais jautājums būs Veselības ministrijas sagatavotā ziņojuma par veselības aprūpes finansēšanas modeļiem analizēšana. «Esmu redzējusi piedāvātos trīs variantus, taču pieiešu tam kritiski un vēlreiz visu izvērtēšu, jo man svarīgi ir aprēķini, un uzskatu, ka par to jādiskutē ar finanšu ministru un valdības vadītāju, kā arī jāveic diskusijas ar sociālajiem partneriem.» Pati A. Čakša aizstāv solidāru valsts apmaksātu veselības aprūpi - vienādu pakalpojumu klāstu saņem ikviens iedzīvotājs neatkarīgi no veiktajām iemaksām. Šogad atvaļinājumā neiesiet? «Tur jūs trāpījāt,» teica ministre. Bērnu slimnīcu tikmēr vadīs līdzšinējie trīs valdes locekļi, bet vēlāk tiks izsludināts konkurss.



Svarīgākais