Ventspils policistu priekšnieks veicis pedagoga darbu tranzīta uzņēmumos

© nra.lv

Ventspils Pašvaldības policijas priekšnieks Jānis Arājs deviņus gadus policijas vadītāja amatu apvienojis ar pasniedzēja darbību, dažu gadu vienlaikus pat piecos Ventspils tranzīta un apsardzes uzņēmumos.

VID mājaslapā atrodamās J. Arāja valsts amatpersonas deklarācijas no 2000. gada līdz 2008. gadam liecina, ka Pašvaldības policijas šefs amatu regulāri apvienojis ar pedagogakonsultanta, pasniedzējakonsultanta, konsultantapedagoga vai vienkārši konsultanta amatiem. Pedagoģisko darbību viņš veicis tādos Ventspils tranzīta uzņēmumos kā a/s Kālija parks, a/s Ventspils nafta, a/s Ventspils Tirdzniecības osta, a/s Ventbunkers, SIA Ostas flote, SIA Ventspils nafta terminālis, kā arī Rīgā dislocētajā apsardzes firmā SIA SSF apsardze. Kā liecina datubāze Firmas.lv, SIA SSF apsardze pieder miljonāra Oļega Stepanova uzņēmumam un tās vienīgais valdes loceklis ir bijušais Valsts policijas šefs Juris Rekšņa.

Neliedz būt arī pedagogam

Likums Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā valsts amatpersonām tiešām neliedz amatu apvienot ar pedagoga darbu un par to saņemt atalgojumu. Tomēr J. Arāja pieredze Neatkarīgajai šķita padziļinātas intereses vērta, jo līdz šim publiski nebija zināms par pašvaldības policistu praksi vienlaikus nodarboties ar pedagoģisko darbību. Tāpat nebija dzirdēts, ka pedagoģisko darbību var veikt kādās uzņēmējsabiedrībās.

Pārbaudot ostas pilsētu Rīgas un Liepājas pašvaldības policiju priekšnieku Jāņa Geduševa un Normunda Dīķa visas publiski pieejamās deklarācijas, Neatkarīgā konstatēja, ka šīs amatpersonas nekādus amatus nekad nav apvienojušas.

Iekšlietu ministre Linda Mūrniece apgalvoja, ka "Iekšlietu ministrija ir saņēmusi informāciju par šo gadījumu, tomēr ministrija to nevērtēs, bet gan lūgs KNAB skaidrot, kā šādos gadījumos rīkoties".

Esot atļauts

Sarunā ar Neatkarīgo J. Arājs atzina, ka patiešām ir strādājis vairākos Ventspils tranzīta uzņēmumos, taču pērn pārtraucis to darīt. Vaicāts, vai amatu apvienošana tika saskaņota ar Ventspils domi, J. Arājs teica: "Protams! Vai tad Ventspilī kaut kas var notikt bez saskaņošanas? Tikko man pateica, ka tas nebūtu vēlams, es šo darbību pārtraucu."

Uz jautājumu, kādus mācību priekšmetus viņš šajos uzņēmumos pasniedzis, Ventspils policijas vadītājs atminējās, ka amatu apvienošana aizsākusies līdz ar Igora Skoka stāšanos Ventspils nafta prezidenta amatā: "Toreiz atklājās, ka uzņēmumā valda liela nekārtība apsardzes organizācijā. Skoks man lūdza, vai Ventspils Pašvaldības policija nevarētu palīdzēt šīs lietas sakārtot. Arī es kā policijas vadītājs biju ieinteresēts, lai pilsētas lielajos uzņēmumos valdītu kārtība. Tā lielā mērā nosaka kārtību arī visā pilsētā. Tolaik vēl darbojās arī bandītu grupas. Es Ventspils naftai atradu cilvēkus, kuri palīdzēja sakārtot apsardzes jautājumus. Ņemot vērā manu pieredzi un to, ka esmu sakārtojis Pašvaldības policiju, aizsākās saruna, vai arī es nevarētu palīdzēt uzņēmumam. Teicu, ka varu, bet tas ir jāsaskaņo ar domes priekšsēdētāju. Kurš gan negrib nopelnīt, darot kādu papildu darbu? Informēju Lemberga kungu. Arī viņš bija ar mieru, un man tika dota atļauja. Es esmu beidzis Fizkultūras institūtu, un man ir pedagoga izglītība. Tolaik amatpersonām ierobežojumi vēl nebija tik strikti. Es uzņēmumam izstrādāju caurlaižu nolikumu, iekšējās kārtības noteikumus un citus normatīvos dokumentus. Informācija par to, ka Ventspils nafta sakārtojusi apsardzes sistēmu, izplatījās. Arī Stepanova kungs man palūdza, vai to pašu nevārētu veikt Ventspils Tirdzniecības ostā. Tur, godīgi sakot, bija vēl lielāks bardaks. Sākumā biju domīgs, bet beigās Stepanova kungam teicu – ja Lemberga kungs tam piekrīt, esmu ieinteresēts sakārtot arī ostā. Jo lielāka kārtība šajos lielajos monstros, jo vieglāk strādāt policijai. Tad arī šie līgumi tika noslēgti. Pirms šo līgumu slēgšanas konsultējos ar domes juristiem."

Aizliedzis Vītoliņš

J. Arājs uzsvēra, ka likumā nav konkrēti definēts, kas ir pedagoģiska darbība. "Es veicu konsultanta, audzinoša rakstura darbības. Vairāk strādāju ar vadītājiem, lai viņi veic korekcijas apsardzes darbībā," viņš skaidroja.

Par pedagoģiskās darbības pabeigšanu viņš atcerējās: "Kad es pārgāju no Ostas flotes uz SSF apsardzi, tad uzreiz prasīju atļauju, un līdz ar to tā notikās, ka man pateica – nē. Tad es arī pārtraucu līgumattiecības." Vēlāk gan viņš precizēja, ka īsti neatceras, kā tas noticis. Tomēr viņš noteikti atcerējās, ka aizliegumu savienot amatus viņam noteicis Ventspils domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Vītoliņš.

Likuma Par policiju 19. pantā atrunātas Pašvaldības policijas darbības tiesiskās normas. Tur teikts, ka Pašvaldības policijas priekšnieku amatā ieceļ pašvaldības dome, saņemot iekšlietu ministra piekrišanu. Savukārt atbrīvot no amata var gan dome pēc savas iniciatīvas, gan arī pēc iekšlietu ministra pieprasījuma.

Latvijā

Pie Ķīšezera veidos infrastruktūru glābšanas apmācībām un Iekšējās drošības akadēmijas attīstībai, un plānots, ka konkrētais ezera posms vairs nebūs publiski pieejams, liecina valdības otrdien pieņemtais lēmums.

Svarīgākais