Portālā www.latvija.lv iespējams bez maksas uzzināt, kas deklarējis dzīvesvietu īpašumā, bet ar nosacījumu, ka īpašnieks savas īpašumtiesības ir reģistrējis zemesgrāmatā. Ne visi dzīvokļu īpašnieki pagūst to izdarīt dažu mēnešu vai arī pusgada laikā, kā noteikts normatīvajos aktos. Kā rīkoties, ja formalitātes zemesgrāmatā nav nokārtotas, bet īpašumā kāds deklarējies bez īpašnieka ziņas?
Lai arī pašpiedeklarētas personas radītais materiālais zaudējums dzīvokļa īpašniekam ir lielāka maksa par atkritumu apsaimniekošanu, kas šobrīd tiek aprēķināta atkarībā no dzīvoklī deklarēto personu skaita, gadās arī saņemt svešai personai adresētas vēstules, un nav patīkami uz sliekšņa ieraudzīt, sacīsim, parādu piedzinēju, kurš ieradies pie īpašumā it kā dzīvojoša cilvēka. Tāpēc nelikumīgi deklarējušies iemītnieki ir jāizdeklarē.
Ja īpašums nav reģistrēts zemesgrāmatā, tad portālā www.latvija.lv nav iespējams noskaidrot, kādas personas ir deklarējušas savu dzīvesvietu jūsu īpašumā. Dzīvesvietas deklarēšanas likums un Ministru kabineta noteikumi Iedzīvotāju reģistrā iekļauto ziņu izsniegšanas kārtība paredz, ka Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde pēc nekustamā īpašuma īpašnieka vai viņa pilnvarotas personas pieprasījuma bez maksas sniedz ziņas par personām, kuru dzīvesvieta deklarēta vai reģistrēta viņa īpašumā, un sniedzamo ziņu apjomu. Līdzi jāņem pārstāvības dokumenti, piemēram, īpašuma pirkuma vai privatizācijas līgums un personas dokuments. Rīdziniekiem ar saņemto izziņu jādodas uz Rīgas domes Personu dzīvesvietas reģistrācijas komisiju, jāraksta iesniegums ar lūgumu pārbaudīt deklarāciju un anulēt to.
Savukārt, ja nekustamā īpašuma īpašniekam, kas nav nostiprinājis īpašumtiesības zemesgrāmatā, nepieciešams saņemt izziņu par sevi vai saviem nepilngadīgajiem bērniem, tad valsts nodeva par informācijas saņemšanu no Iedzīvotāju reģistra (dzīvesvietas izziņa) ir: par vienas personas dzīvesvietas adresi, ja persona pieprasa aktuālo informāciju par savu, sava bērna, kurš jaunāks par 18 gadiem, deklarēto, reģistrēto vai personas norādīto dzīvesvietu vai par aizbildnībā vai aizgādnībā esošās personas deklarēto, reģistrēto vai norādīto dzīvesvietu – 2,50 eiro; informācija par vienas personas (savu, sava nepilngadīgā bērna) iepriekšējo deklarēto adresi, par mirušas personas pēdējo deklarēto adresi, no 4,28 līdz 14,94 eiro (atkarībā no sagatavošanas laika – sākot no divām stundām līdz piecām darbdienām).
UZZIŅAI
Lai bez maksas iegūtu informāciju par sev piederošajiem nekustamajiem īpašumiem un tajā deklarētajām personām, portālā www.latvija.lv jāizvēlas e-pakalpojums Manā īpašumā deklarētas personas. Pakalpojums nodrošina iespēju iegūt informāciju par saviem zemesgrāmatā reģistrētajiem nekustamajiem īpašumiem, to sastāvu, kadastra numuriem, adresēm un iedzīvotājiem, kuriem ir spēkā reģistrācija dzīvesvietā (deklarēta vai pēc iestādes iniciatīvas reģistrēta dzīvesvieta) šo īpašumu adresēs.