Pārskatīs Nacionālo pretterorisma plānu

© F64

Pretterorisma centrs ir sācis darbu pie Nacionālā pretterorisma plāna pārskatīšanas, aģentūru LETA informēja Drošības policijā (DP).

Savukārt 2016.gadā tiek plānotas pretterorisma mācības ar pilna spēka izvēršanos, pasažieru datu sistēmas ieviešana Latvijā, kritiskās infrastruktūras un pretterorisma darbībās iesaistīto institūciju personāla apmācība un citi pasākumi.

Likums paredz DP ne retāk kā reizi divos gados sadarbībā ar plāna pasākumu izpildē iesaistītajām institūcijām sagatavot aktualizēto plānu un iekšlietu ministram iesniegt to noteiktā kārtībā Ministru kabinetā. Pēdējo reizi plāns aktualizēts 2013.gada nogalē.

Vakar DP sasauca Pretterorisma centra ekspertu konsultatīvās padomes sēdi. Tās darba kārtībā bija jautājumi, kas skar nesen Parīzē notikušo teroraktu analīzi un sākotnējos secinājumus, kā arī šī notikuma ietekmi uz terorisma draudu situāciju Latvijā. Vienlaikus šī bija arī kārtējā konsultatīvās padomes sēde, kurā tās locekļi tika iepazīstināti ar DP Pretterorisma centra galvenajiem darbības virzieniem šajā gadā.

Pretterorisma centrs turpina analizēt situāciju pretterorisma jomā Eiropā un uzturēt regulārus kontaktus ar ārvalstu partneru dienestiem. Informācijas analīze liecina par radikalizācijas tendenču pieaugumu un terorisma draudu paplašināšanos Eiropā, ietekmējot drošības situāciju arvien vairāk kontinenta valstu, tostarp valstīs, kur iepriekš terorisma draudu līmenis bija salīdzinoši zems.

Šogad notikušie un novērstie terorakti liecina, ka, neraugoties uz intensīvajiem pretterorisma pasākumiem, islāmistu teroristu radīto draudu līmenis Eiropā tuvākajā nākotnē nemazināsies.

Parīzes teroraktu un drošības situācijas analīze liecina, ka Eiropā turpina veidoties nelielas islāmistu grupas, kuras spēj īstenot arī sarežģītus uzbrukumus. Nevar izslēgt līdzīgu uzbrukumu atkārtošanos un uzbrukumu īstenošanas sagatavotības līmeņa celšanos.

Kā jau DP iepriekš norādījusi, terorisma draudu situācija Eiropā kļūst arvien komplicētāka un galvenais terorisma riska faktors ir Eiropas islāmistu ceļošana uz Sīriju: tiek pieļauts, ka to kopskaits ir aptuveni no 4500 līdz 6000. Pamatotas bažas rada fakts, ka šie islāmisti jau ar reālu kaujas pieredzi atgriezīsies savās mītnes valstīs, kur varētu īstenot gan terorisma atbalsta aktivitātes, gan arī sarīkot teroraktus. Šīs bažas apstiprināja Parīzē notikušie terorakti.

Sēdes noslēgumā tika uzsvērts, ka, neskatoties uz relatīvi zemo terorisma draudu līmeni, Pretterorisma centrs sadarbībā ar citām pretterorisma pasākumos iesaistītajām institūcijām turpinās mērķtiecīgi attīstīt nacionālo pretterorisma sistēmu, nodrošinot tās gatavību operatīvi un efektīvi reaģēt terorisma draudu pieauguma gadījumā.

Pretterorisma centrs jau ir sācis darbu pie Nacionālā pretterorisma plāna pārskatīšanas. 2016.gadā tiek plānotas pretterorisma mācības ar pilna spēka izvēršanos, pasažieru datu sistēmas ieviešana Latvijā, kritiskās infrastruktūras un pretterorisma darbībās iesaistīto institūciju personāla apmācība un citi pasākumi.

Konsultatīvā padome izveidota DP Pretterorisma centra paspārnē 2006.gada janvārī. Tās uzdevums ir veicināt vienotu valsts politikas izstrādi pretterorisma jomā, kā arī koordinēt valsts un pašvaldību iestāžu un juridisko personu sadarbību pretterorisma jomā.

Saskaņā ar padomes nolikumu padomes sēdēs piedalās pārstāvji no Satversmes aizsardzības biroja, Militārās izlūkošanas un drošības dienesta, Aizsardzības, Ārlietu, Iekšlietu, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības, Satiksmes, Tieslietu un Veselības ministrijas, Ģenerālprokuratūras, Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un Noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta. Padomes vadītājs ir DP priekšnieka vietnieks Juris Leitietis.

Svarīgākais