Nartišs muzicēs uz Latvijā vienīgā Alpu raga

© publicitātes

Rītvakar Latvijas Nacionālās operas Jaunajā zālē būs klausāma un skatāma neparasta muzikālā monoizrāde “Sprīdītis. Pēc 111 gadiem…”, kurā trombons, Alpu rags, eifonijs, tuba, arī dažādi efektu procesori, cilpu mašīna un bītboks skanēs viena cilvēka – Latvijas Nacionālās operas simfoniskā orķestra un dažādu muzikālo projektu dalībnieka, vadošā valsts trombonista Vaira Nartiša – izpildījumā. Īpaši unikāls ir milzīgais Alpu rags - šāds instruments Latvijā ir vienīgais.

Vaira Nartiša monoizrādē pats autors uz pūšamajiem instrumentiem, kā arī vokāli un horeogrāfiski izspēlēs visiem pazīstamo Annas Brigaderes lugu “Sprīdītis”, fantazējot, kā tā varētu norisināties šodien, pie viena paironizējot arī par šī brīža aktuālajiem politiskajiem notikumiem Latvijā. “Šogad decembrī paliks 111 gadi, kad Anna Brigadere uzrakstīja tik populāro pasaku lugu “Sprīdītis”. Balstoties uz šīs lugas motīviem, tapa arī šī monoizrāde,” stāsta Nartišs, īsumā ieskicējot sava iestudējuma sižetu: “Kopš Annas Brigaderes lugas notikumiem pagājuši 111 gadi. Valsts ir mainījusies, mainījusies arī valūta. Lai arī Centrālā banka solījusi, ka visi varēs apmainīt naudu bez problēmām, izrādās, ka latviešu paraža glabāt naudu zeķē ir novedusi pie tā, ka Sprīdītis pie jaunās naudas nav ticis. Turklāt laulība ar Lienīti vairāk nekā simts gadu garumā Sprīdīti ir tik ļoti nogurdinājusi, ka viņš nolemj atkal - pēc 111 gadiem - doties pasaulē laimi meklēt. Tikmēr pa šiem gadiem viņa stabulīte izaugusi par milzu tauri, sprunguliņš pārveidojies par televizora pulti, savukārt gredzentiņš pārveidojies par milzu āmuru. Monoizrādē būs iespēja uzzināt, kas pa šiem gadiem noticis gan ar princesi Zeltīti, gan ar Lutausi, gan ar Sīkstuli, gan ar citiem varoņiem.”

Latvijā

Latvijas Mākslas zinātnieku un kuratoru biedrība (LMZKB) un vairākas radošo nozaru organizācijas aicina noteikt viena gada moratoriju to pieminekļu pārvietošanai, kas tiek pamatota ar totalitāro režīmu slavināšanu, šajā laikā aicinot diskutēt par kultūrvides pārmaiņām.

Svarīgākais