Par trim bērniem, kuru vecāki Krustpils novada Atašienē gāja bojā elektrodarbu laikā, šodien lems Rīgas bāriņtiesas sēdē. Ģimene bija rīdzinieki, kuri laukos pavadīja brīvdienas. Šo pāris dienu laikā, kopš bērni kļuvuši par bāreņiem, par viņiem likuma izpratnē nav bijis atbildīgs neviens, tāpēc nepieciešams bāriņtiesas lēmums par likumisko pārstāvi. Visticamāk, tiks iecelts aizbildnis. Iesniegumu bāriņtiesa jau ir saņēmusi un par aizbildni varētu kļūt viens no radiniekiem, Neatkarīgajai vakar sacīja Rīgas bāriņtiesas priekšsēdētājs Aivars Krasnogolovs.
Bērniem jāpalīdz nekavējoties
Arī Rīgas domes Sociālais dienests izvērtēs iespējas palīdzēt bērniem un aizbildnim pēc tam, kad viņš tiks iecelts. Iepriekš ģimene saņēmusi pašvaldības palīdzību komunālo maksājumu veikšanai un bezdarba problēmu risināšanā.
Krustpils novada Sociālā dienesta vadītāja Ilze Rūsiņa Neatkarīgajai stāstīja – kamēr noskaidroja, kas šī ir par ģimeni, sociālais darbinieks «visas stundas bija kopā ar bērniem». Ja ieilgtu tuvinieku meklēšana, kā arī ja piecus līdz 11 gadus vecajiem zēniem nevajadzētu ārstēties slimnīcā, tad bija iespēja viņus ievietot novada ģimenes krīzes centrā. Tomēr mediķi izlēmuši, ka brāļiem labāk atrasties stacionārā. «Mēs noteikti nebūtu pametuši bērnus, kaut arī tie nebija mūsējie. Bet mūsu novadā tas notika,» noteic I. Rūsiņa. Arī psihologs nekavējoties bija gatavs strādāt ar bērniem, bet pieļāva, ka uzreiz pēc traģēdijas viņi nebūtu gatavi pieņemt šādu palīdzību.
Ierīkoja elektrību pats
Otrdien, 8. jūlijā, Atašienes pagastā, gūstot elektrotraumas, bojā gāja vīrietis un sieviete, savukārt viņu trīs bērni nogādāti slimnīcā, informē ziņu aģentūra LETA. Valsts policijas sākotnēji iegūtā informācija liecina, ka 1970. gadā dzimušais vīrietis lauku viensētā ierīkoja elektrību no mājas uz šķūni, izmantojot atkailinātus alumīnija vadus. Viņš guva nāvējošu elektrotraumu. Vīram palīdzēt centās 1976. gadā dzimusī dzīvesbiedre, un arī viņa gāja bojā, mēģinot glābt vīrieša dzīvību. Notikuma vietā atradās trīs 2008. gadā, 2005. gadā un 2002. gadā dzimuši bērni. Vecākais no viņiem aizvedis jaunākos brāļus līdz mājām un pats devies pēc palīdzības. Arī bērni ir guvuši elektrotraumas un ārstējas Jēkabpils slimnīcā.
Valsts policija ir nozīmējusi ekspertīzes, un turpinās izmeklēšana. Pagaidām AS Sadales tīkls speciālisti komentējuši notikušo, pieļaujot, ka notikusi neuzmanīga rīcība ar elektriskajiem vadiem, kas nebija atvienoti no sprieguma.
Beidzas ar nāvi
Līdzīgi negadījumi Latvijā nav retums. Sadales tīkla apkopotā informācija par elektrotraumām lietotāju elektroietaisēs liecina, ka 2010. gadā šādu traumu bija 64, no kurām 14 – letālas. 2011. gadā attiecīgi – 66 un 10, 2012. gadā – 79 un 5, pērn – 72 un 4, bet šogad līdz 17. jūnijam – 33 un divas. Diemžēl šīs vasaras 8. jūlijs papildinājis nāvējošo statistiku ar vēl diviem gadījumiem.
Ko darīt un ko nedarīt
Lai pasargātu sevi un citus gan no traumām, gan – vēl jo vairāk – no nāvējoša iznākuma, dzīvokļu un privātmāju īpašnieki, kā arī daudzdzīvokļu ēku apsaimniekotāji tiek aicināti ievērot drošības prasības, veicot darbus savās elektroietaisēs. Noteikti ir jāveic periodiskas pārbaudes iekšējos elektrotīklos. Savukārt, ja tiek plānoti privātīpašuma iekšējā elektrotīkla remontdarbi, labāk vērsties licencētā energokompānijā vai pie sertificēta elektriķa, kurš noteiks elektrotīkla drošumu, pārliecināsies, vai ir uzstādīti atbilstoši drošinātāji, vai tīkls nav pārslogots, vai vadiem nav bojāta izolācija, kā arī pārbaudīs savienojumu kontaktu stāvokli. Mājokļa elektrotīkla izbūvi vai pārbūvi drīkst veikt tikai licencētu firmu speciālisti vai sertificēti elektriķi. Informācija par licencētām energokompānijām atrodama Latvijas Elektroenerģētiķu un energobūvnieku asociācijas interneta vietnē www.bleea.lv.
Vecākiem vajadzētu ielāgot pašiem un izstāstīt bērniem, ka nedrīkst tuvoties un pieskarties pārrautiem elektrolīniju vadiem vai elektriskajiem vadiem, kā Atašienes gadījumā. Nedrīkst labot sadzīves elektropreces, ja tās pieslēgtas elektrībai. Tas attiecas arī uz elektriskajiem vadiem.
Ja cilvēks saņēmis strāvas triecienu, tad iespējami ātrāk jāpārtrauc strāvas iedarbība, izslēdzot drošinātājus. Ja tas nav iespējams, nedrīkst aiztikt cietušo ar rokām, bet jāmēģina viņu atbrīvot no strāvas avota ar sausu koku vai gumijas priekšmetu. Tuvoties cietušajam drīkst gumijas apavos.
Pamanot aizdomīgas darbības elektroiekārtu tuvumā vai redzot bīstamu situāciju, var ziņot AS Sadales tīkls klientu servisam pa diennakts bezmaksas tālruni 80200403.