Veidos Nacionālo attīstības padomi

© F64

Lai pilnveidotu valstī esošo attīstības plānošanas sistēmu, līdz nākamā gada sākumam plānots izveidot Nacionālo attīstības padomi, paredz šodien valdībā apstiprinātie grozījumi Attīstības plānošanas sistēmas likumā.

Lai gan 2010.gadā ir izveidota Nacionālā attīstības padome, Pārresoru koordinācijas centrs (PKC) piedāvājis izveidot jaunu institucionālo struktūru, kas noteiktu vidēja un ilgtermiņa izaicinājumus valsts attīstībai, izvērtējot iespējamos riskus, kā arī veiktu uzdevumu un iesniegto politikas rekomendāciju izvērtēšanu un analīzi.

Plānots, ka Nacionālā attīstības padome būtu konsultatīva, reprezentatīva, koleģiāla institūcija, kas noteiktu valsts stratēģiskās attīstībai nozīmīgus jautājumus. Tās izveidošanai un nolikuma apstiprināšanai ir jānotiek līdz 2014.gada 1.februārim.

PKC piedāvā tādu attīstības plānošanas modeli, kam ir mijiedarbība starp Nacionālo attīstības padomi un PKC kā attīstības plānošanu koordinējošo institūciju. PKC uzdevums būs nodrošināt attīstības plānošanas jautājumu koordināciju starp ekspertu komisijām, kuras PKC nepieciešamības gadījumā var veidot Nacionālās attīstības padomes doto uzdevumu un atsevišķu PKC doto analītisko uzdevumu izpildei, un Reformu vadības grupu, kas darbotos kā Nacionālās attīstības padomes Sabiedriskā konsultatīvā padome. Jaunajā attīstības plānošanas modelī tiks nodrošināta valdības sociālo un sadarbības partneru kā Reformu vadības grupas locekļu līdzdalība nacionālajā attīstības plānošanā.

Likumprojekta anotācijā skaidrots, ka jaunais PKC piedāvātais modelis ir vērsts uz "Foresight" pieejas attīstību, kas ļautu izstrādāt valsts un nozaru attīstības scenārijus, kā arī prognozēt nākotnes attīstības tendences sociālekonomiskajos jautājumos un apzināt nākotnes attīstības riskus. Šādas pieejas attīstība ir īpaši nepieciešama izstrādājot ilgtermiņa un vidējā termiņa attīstības plānošanas dokumentus, kā arī prognozējot turpmākos valsts attīstības scenārijus saistībā ar šobrīd īstenoto politiku un nākotnes izaicinājumiem.

Paredzēts, ka PKC varēs piesaistīt arī augsta līmeņa ekspertus, zinātniekus un analītiķus noteiktu uzdevumu veikšanai. Vienlaikus gan tiek uzsvērts, ka ekspertu piesaiste būs atkarīga no Nacionālās attīstības padomes darbības. Proti, nav paredzēts, ka tā būtu pastāvīgs veidojums, bet tā tiktu veidota tikai noteiktu uzdevumu izpildei un uzdevumu izpildes laiku, ņemot vērā PKC pieejamos finanšu līdzekļus, šādu ekspertu piesaistei.

Svarīgākais