Mopēdu vadītājiem būs jākārto vadīšanas eksāmens

© f64

Lai uzlabotu mopēdu vadītāju praktiskās zināšanas, prasmes un iemaņas, tiks ieviesta prasība šiem vadītājiem kārtot vadīšanas eksāmenu, to paredz šodien valsts sekretāru sanāksmē (VSS) izsludinātie grozījumi Ministru kabineta noteikumos.

Mopēdu vadītāju vadīšanas eksāmenam būs divas daļas - transportlīdzekļa tehniskā pārbaude un figūru izpildes eksāmens laukumā. Braukšanu ceļu satiksmē pagaidām nav paredzēts ieviest. Teorijas eksāmens mopēdu vadītājiem būs jākārto kā līdz šim.

MK noteikumu projekts arī paredz izmaiņas vadīšanas eksāmena vērtēšanas kārtībā, ieviešot "kompetences vērtēšanas" sistēmu, kas ir uzskatāma par augstāka līmeņa vērtēšanas sistēmu.

Atšķirībā no iepriekšējas vērtēšanas kārtības vadīšanas eksāmena vērtējums būs atkarīgs nevis no pieļautajām kļūdām, bet no kopējā pretendenta snieguma. Tas dos iespēju novērtēt tādus svarīgus elementus kā satiksmes situācijas izpratni, atbilstošu lēmumu pieņemšanu, iekļaušanos satiksmes plūsmā, izturēšanos pret pārējiem satiksmes dalībniekiem un citus.

Jaunā vērtēšanas sistēma attieksies uz visām transportlīdzekļu vadīšanas kategorijām.

Tāpat VSS izsludinātajā MK noteikumu projektā paredzēts pārņemt Eiropas Komisijas direktīvas prasības attiecībā uz transportlīdzekļiem, ar ko tiek pieņemti vadīšanas eksāmeni. Tiks arī precizēti vadītāja apliecības kodi, kā arī radīta iespēja kārtot vadīšanas eksāmenu C, CE, D vai DE kategorijas transportlīdzekļu vadītāja tiesību iegūšanai ar transportlīdzekli ar automātisko pārnesumkārbu personām, kas pirms tam ir nokārtojušas vadīšanas eksāmenu ar transportlīdzekli ar mehānisko pārnesumkārbu (nenorādot vadītāja apliecībā ierobežojuma kodu, kas dod tiesības vadīt tikai transportlīdzekļus ar automātisko pārnesumkārbu).

Lai MK noteikumu grozījumi stātos spēkā, tie būs jāapstiprina valdībā, savukārt visus minētos grozījumus paredzēts ieviest no 2014.gada 1.janvāra.

Latvijā

Latvijā gadā ir 12 papildu brīvdienas (Lieldienās, Jāņos, Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, Latvijas Republikas Proklamēšanas dienā, Darba svētkos, Ziemassvētkos un Jaungadā). Lielākā daļa cilvēku, izņemot darbaholiķus, labprāt iegūtu vēl pāris papildu brīvdienas, piemēram, Lāčplēša dienu un 15. augustu. Arī darba nedēļa varētu būt īsāka. Ekonomisti gan krata pirkstu – papildu brīvdienas Latvijai izmaksājot dārgi.

Svarīgākais