MŪZIKA: Un trešoreiz – klang!

Vieni no pašmāju smagās mūzikas līderiem Sanctimony ar vokālistu Jāni Boļšaku priekšgalā uzstājās pašā pirmajā festivālā Klang! Pēc gada pārtraukuma viņiem būs atgriešanās Klaņģu kalnā © F64

Kādreiz vārdiņš klang! saistījās ar kaut ko starp govs zvana radītām skaņām un kaimiņu durvju zvanu nākamajā rītā pēc iepriekšējā naktī sastrādātajām apgrēcībām, bet nu jau trešo gadu tam ir pavisam cita nozīme – Klang! ir Ķekavas Klaņģu kalnā notiekošais smagās mūzikas festivāls.

Šogad Klang! jau ierastajā tā norises vietā notiks 24.–25. jūlijā, joprojām būs divas skatuves, uz kurām uzstāsies gan pašmāju populārākie mūziķi, gan viesi no ārvalstīm. Pirmajā dienā lielāko uzmanību droši vien izpelnīsies Inokentijs Mārpls, Dzelzs vilks, Trendkill Method, The Factor un SoundArcade (varbūt arī Oranžās brīvdienas un Eschatos), bet otrajā – Sanctimony, SIA Radikal, Pienvedēja piedzīvojumi, Gelousy un Green Novice (vēl arī Rebel Riot, Crow Mother un Bloody Heels). Starp citu, radikāļiem šis būs pats pēdējais koncerts – interviju ar grupas ģitāristu Gustavu Terzenu lasiet rītdienas Neatkarīgajā.

No ārvalstu viesiem atbrauks Neonfly (Anglija), Liveevil (Čehija) un Be Under Arms (Krievija).

«Neonfly ir glamroks, Motley Crue krustojumā ar Guns’N Roses un nedaudz Judas Priest. Protams, tur ir daudz meikapa, daudz arī nolakotu nagu, arī krāsoti un skaisti ieveidoti mati, bet mūziķi ir labi un melodijas pietiekami lipīgas. Savukārt krievu un čehu mūziķi –tie spēlē pa smago, tie ir masētāji,» stāsta viens no festivāla organizatoriem, grupas Relicseed līderis Edgars Rakovskis. Neatkarīgās apskatnieks šīs trīs brigādes maķenīt paklausījās interneta vietnē Youtube, secinājumi ir dažādi. Liveevil – gana nikns, taču diemžēl arī primitīvs thrash & death. Par angļiem – esiet iecietīgi, dārgie klausītāji, viņi ir atbraukuši ciemos, nevajag viņiem mest ar tukšām alus bundžām! Savukārt maskavieši – tā gan ir manta, mūsējiem tas patiks. Pamatīgs metāls ar diviem vokāliem, no kuriem viens pieder dāmai ar balsi kā savulaik Sabīnei Klāsenai no Holy Moses – no viņas varēs pamācīties pat mūsu Kristiāna no Eschatos. Šo grupu nevajadzētu palaist garām.

Pagaidām grūti prognozēt, cik lielu atsaucību izpelnīsies šā gada Klang! «Šis ir festivāla trešais gads. Apmeklētāju skaits palielinās aritmētiskā progresijā: pirmajā bija aptuveni tūkstotis, otrajā – 1300–1400 cilvēku, šogad, protams, ceram vēl uz nelielu pieaugumu. Jā, vairāk vai mazāk tas sedz izmaksas. Mūsu gadījumā tas gan ir diezgan neprognozējami, jo, ja apmeklētāju skaits svārstās robežās no tūkstoša līdz diviem, tad parasti lielākā cilvēku masa parādās pēdējā nedēļā vai pat pēdējā dienā. Līdz ar to vismaz pagaidām adekvāti nespējam prognozēt absolūti neko – kad apmeklētāju skaits pieaugs līdz 3000–4000 cilvēkiem, tad jau pēc biļešu iepriekšpārdošanas datiem būs iespējams kaut ko prognozēt. Šobrīd mēs vienkārši riskējam,» saka Edgars.

Nelielas bažas rada tas, vai kādu simtiņu no potenciālā klanga apmeklētāju skaita nebūs nosmēlis šogad pirmoreiz rīkotais folkmetāla festivāls Zobens un lemess. «Man šķiet, ka mūs tas neskars, jo, protams, ir cilvēki, kuri labprāt brauktu un arī brauc uz abiem festivāliem, taču Zobens un lemess ir ar diezgan būtisku tautiskā metāla ievirzi, kas mūsu gadījumā nav tik strikti noteikts.»

Starp citu, kas tad ir noteikts? Ja tādu grupu kā Oranžās brīvdienas un Konservētie stringi iekļaušanu programmā vēl var saprast (metālistiem arī vajag atslodzi), tad ko te dara Kerijas Kalējas un amerikāņa Ērika Džeika elektroniskais indīpopa projekts Astra The 22’s? «Diez vai mūsu festivālā kādreiz uzstāsies, piemēram, Musiqq vai Labvēlīgais tips, bet, ja runa ir par alternatīvo roku, kā tas ir arī šajā gadījumā, tad mēs sakām jā! Šī ir laba grupa, kura labi skan, tajā ir labi mūziķi, kuri labi izskatās, un viņi spēlē rokmūziku – varbūt ne tik ļoti metāliski tradicionālu, bet tomēr – tas ir pusalternatīvi elektronisks roks,» oponē Edgars. Lielākoties programma nokomplektēta no grupām, kas pašas izrādījušas vēlmi uzstāties Klaņģu kalnā. «Krievi paši pieteicās – viņi ļoti vēloties šeit spēlēt, par festivālu no savējiem dzirdētas tikai labas atsauksmes. Arī angļi un čehi pieteicās paši. Starp citu, šā gada festivāls no paša pirmā atšķiras arī ar to, ka toreiz praktiski visas grupas salasījām paši, bet šogad no visām trīsdesmit paši esam aicinājuši tikai kādas piecas vai sešas – pārējās pieteicās pašas,» norāda Edgars.

Pamazām Edgars ar savu pārinieku Ediju Rudzi no grupas The Factor attīsta festivālu arī citos virzienos. Piemēram, šogad iedibināta jauna tradīcija un pasniegta pirmā Klang pazemes balva par pašaizliedzīgu ieguldījumu Latvijas alternatīvās kultūras veidošanā, rokmūzikas skatuves izkopšanā un attīstības veicināšanā. Simbolizējot balvas ideju un saukli Sanāk tiem, kuri rok!, metāla lāpstu saņēma viens no pašmāju alternatīvās kultūras (pazemes jeb underground) karognesējiem Dambis jeb Raimonds Lagimovs no grupas Inokentijs Mārpls. Organizatori šogad sarūpējuši arī vairākus patīkamus pārsteigumus festivāla apmeklētājiem, no kuriem, iespējams, par svarīgāko kļūs (metālisti bez alus nevar, tas ir neapstrīdams fakts!) Valmiermuižas alus darītavas speciāli brūvētais Klang! alus. Jāpiebilst, ka šogad krietni plašāka vieta atvēlēta gan telšu pilsētiņai, gan autostāvvietai, tāpat būs atsevišķi nodalītas arī divriteņu un motociklu novietnes. Bet gan jau visi kaut kā sarūmēsies, savējie savējos taču sapratīs!



Izklaide

Daudzsološā latvju jaunā rokgrupa “Everet” klausītāju vērtējumam nodevusi savu jaunāko singlu “Kāpēc” un tam veltīto videoklipu, kas tapis sadarbībā ar kultūras namu “Atmoda”.

Svarīgākais