Mūzika

12:36
Pēc vairāku mēnešu ilgas cīņas ar smagu slimību, 67 gadu vecumā mūžībā aizgājis komponists Jānis Porietis, informē Latvijas Radio.
 
Vakar, 12:02
Šonedēļ arī Latvijas masu medijiem tika izplatīta informācija par lietuviešu apkopoto viņu svaigākās indī mūzikas izlasi, kurā iekļauts pandēmijas laikā pie kaimiņiem notikušajā “online” festivālā “Tilto Namai” skanējušais materiāls. Tas lika aizdomāties par to, kas vispār notiek un kā notiek pie mums un kaimiņos šajā izklaides industrijai tik smagajā laikā.
 
27.feb
Lielbritānijas dīdžejs un radio “KISS FM” ētera personība Majestic radījis jaunu versiju 70. gadu grāvējam “Rasputin”, kuru izpildīja grupa “Boney M”.
 
26.feb
Tepat kaimiņos Lietuvā pandēmijas laikā notika vairāki “online” mūzikas festivāli, tostarp radio festivāls “Tilto Namai”, kas piedāvāja neatkarīgās lietuviešu mūzikas jaunumus. Mūzikas aģentūras “Tilto namai” rīkotais festivāls notika Viļņā un tika translēts “Palanga Street Radio” - šis tiešsaistes radio festivālu pārraidīja 15 (!) stundas no vietas.
 
25.feb
Pašmāju rokgrupa “DCH” pērn nosolījās, ka izdos videoklipus absolūti visām savā albumā “Mēness” iekļautajām dziesmām. Šis solījums tiek turēts – nupat nākusi klajā jau sestā no astoņām šajā ripulī iekļauto dziesmu videoversijām.
 
25.feb
Pakārdinājuši klausītājus ar diviem ļoti īsā laikā izdotiem singliem un to videoklipiem, pašmāju rokgrupa “Pussy Rock” likusi galdā arī pašu jauno minialbumu jeb EP. Tas tapis kā apkopojums mazam starpposmam grupas radošo procesu izpausmēs: “Pussy Rock” pirmais albums “Glory Hole” iznāca 2016. gadā, un pašlaik grupa aktīvi strādā pie nākamā albuma radīšanas, taču, lai neliktu klausītājiem gaidīt vēl ilgāk, ir radīts jaunais minialbums.
 
25.feb
Jau pavisam drīz tiks godināti aizvadītā gada labākie ieraksti mūzikas profesionāļu vērtējumā – notiks Latvijas Mūzikas ierakstu Gada balvas “Zelta mikrofons” pasniegšana. Vienīgā kategorija, kurā savu favorītu un statuetes ieguvēju var izvēlēties ikviens mūzikas cienītājs, ir “Elektrum” Gada dziesma.
 
24.feb
Austrāliete Siā Keita Izobelle Ferlere jeb vienkārši Sia pasaules popmūzikas elitē ir jau gadiem, savā karjerā izdevusi astoņus studijas albumus, no kuriem pēdējais (“Everyday Is Christmas”) nāca klajā 2017. gadā. Un tomēr viņas jaunais ripulis ar pilno nosaukumu “Music - Songs From And Inspired By The Motion Picture” ir pavisam īpašs – tas ir skaņu celiņš jeb soundtreks Sia debijas filmai "Music".
 
23.feb
Gaidīts notikums un gaidīts pērnā gada kopsavilkums - tā varētu raksturot šosestdien, 27.februārī, paredzēto Latvijas sabiedrisko mediju gada balvas kultūrā "Kilograms kultūras 2020" pasniegšanas ceremoniju. Tā būs jau desmitā. Pērn virtuālās realitātes bija par daudz, klātbūtnes - par maz, bet kultūra tomēr noturējās - jo mēs visi kopā to cēlām un stiprinājām. Tāpēc ceremonija Kristīnes Želves un Gustava Terzena vadībā gādās par stabilitāti un vērtībām, ko nevar ietekmēt neviena pandēmija.
 
23.feb
8. februārī Amerika pamira – notika Nacionālās futbola līgas sezonas izšķirošā spēle, "Super Bowl" jeb Superkausa izcīņa, kurā noskaidrojās sezonas uzvarētājs. Īpaša nozīme šajā kulta pasākumā ir pat puslaika pārtraukumam, kurā katru gadu uzstājas kāda no pasaules mūzikas superzvaigznēm, un šogad tas bija viens no Atlantijas okeāna tās puses slavenākajiem un pašiem pieprasītākajiem māksliniekiem The Weeknd.
 
22.feb
Reperis Prusax, īstajā vārdā Rihards Jānis Ķullītis, pirms kāda laiciņa izdevis uzmundrinošu un dinamisku minialbumu ar savai leksikai atbilstošu nosaukumu “Nemīz, būs OK!”.
 
22.feb
Ar skumju vēsti dalījusies latviešu rokgrupa "Inokentijs Mārpls" - mūžībā devies viens no grupas dalībniekiem, vēsta apvienības ieraksts Facebook.
 
21.feb
Dziedātāja Pinka ar meitu Vilovu Seidžu Hārtu izdevusi kopīgu dziesmu “Cover Me In Sunshine”. Tās klipā savulaik tik huligāniskā dāma ir teju neatpazīstama – gan muzikāli, gan vizuāli.
 
20.feb
Pasaulē populārā rokgrupa “Kings Of Leon” laidusi klajā video dziesmai “Echoing” no drīzumā gaidāmā albuma.
 
19.feb
Sadarbojoties ar dažādiem elektroniskās mūzikas pārstāvjiem, grupa “Carnival Youth” tuvāko mēnešu laikā izdos pāris dziesmu remiksus no sava iepriekšējā albuma “Good Luck”. Kā pirmais klajā nācis indī elektroniskās mūzikas dueta “Bel Tempo” remikss dziesmai “Only The Moon Can See The Sun”.
 
19.feb
Pagājušais gads pašmāju metālmūzikā iesākās un noslēdzās grupas “Catalepsia” zīmē: pirmajos mēnešos viņi vēl paguva uzspēlēt dažos sava albuma “Inheritance” prezentācijas pasākumos (neticēsiet, bet klātienē!), savukārt decembrī viņi bija pirmie un pagaidām laikam arī vienīgie, kuri smagās mūzikas cilvēkiem atrādīja kovidlaiku koncertu perspektīvāko formātu, proti, uzstāšanās atrādīšanu “online” interneta režīmā.
 
19.feb
Eksperimentālās mūzikas grupa “The Eternal Witness” izdevusi jaunu dziesmu “Spēlmanis”, sniedzot klausītājiem dziļi atmosfērisku, taču melodisku un tehniski sarežģītu kompozīciju. “Spēlmanis” ir jau trešais singls no izziņotā albuma, kas gaidāms šajā pavasarī.
 
18.feb
Grupa “Rihards Lībietis Orchestra” klajā laidusi singlu “Driftwood Island” un tā klipu no pavasarī gaidāmā albuma “Willful Blindness” (apzināts aklums – tulk.).
 
18.feb
Pašmāju mūziķis Chris Noah (Krists Indrišonoks) izdevis liriku video dziesmai “Only Words” no albuma “Distance”. Dziesma tapusi sadarbībā ar ilggadējo Chris Noah partneri, britu producentu Kristoferu Herisu, par video vizuālo noformējumu parūpējies Didzis Bardo.
 
18.feb
Pandēmijas apstākļos, kas liedz tikties ar saviem klausītājiem klātienē, mūziķi izdomā aizvien interesantākus tiešraižu koncertu un arī savu jaunāko albumu prezentācijas formātus. Piemēram, Nīderlandē jau gadiem dzīvojošā dziedātāja un mūzikas producente Annna savu debijas minialbumu pirms pāris nedēļām prezentēja tiešraidē no… automazgātuves, sēžot pie “Tesla” stūres (un salonā).
 
18.feb
Savu debijas singlu "State of Misery" prezentējusi rokgrupa “Kayro”, kuras sastāvā manāmi vairāki pieredzējuši latvju mūziķi.
 
17.feb
Pašmāju mūziķi pamazām atklāj 2021. gada albumu rēķinu, un viens no pirmajiem šajā jomā bija reperis Idus Abra, īstajā vārdā Edgars Spudiņš. "Bez ierunām" tapa laikā, kad ārējo apstākļu dēļ biju jūtami zaudējis motivāciju ikdienas dzīvē. Domāju, ka pandēmijas situācija ir būtiski iespaidojusi daudzus no mums.