Muršķi sola ilgu ziemu

Šodien - ne vien Sveču jeb Ziemas Māras dienā, bet arī Murkšķu dienā - Alsungas novadā mītošie murkšķi izbauda ziemas miegu, kas sola ilgu un bargu ziemu.

Murkšķa dienu atzīmē arī citur pasaulē. Tā katru gadu 2. februārī mazā ASV Pensilvānijas štata Panksatonijas pilsētiņa kļūst ievērojama, jo slavenākais Amerikas murkšķis Fils pavēsta, vai drīzumā gaidāms pavasaris, vai arī vēl būs gara ziema. Šāda tradīcija tiek piekopta jau vairāk kā 120 gadus.

Silvijas Teteres piemājas lauku saimniecība „Jaunstuči”, kas atrodas Alsungas novada Reģos ir vienīgā, specializētā murkšķu saimniecība Latvijā. Atsevišķus stepes murkšķus jeb baibakus Latvijā tur vairākās saimniecībās kā eksotiskus dzīvniekus, bet tā kā tiem nepieciešams nodrošināt speciālus apstākļus ziemas guļai, tad murkšķu turēšana mūsu klimatiskajos apstākļos nav populāra.

Latvijā murkšķi parasti uz ziemas guļu dodas oktobra - novembra mēnesī un mostas februāra beigās vai martā. Gulēšanas ilgums ir visnotaļ atkarīgs no laika apstākļiem, proti, ja laiks ir vēss, tad murkšķi nedomā nemaz tik ātri celties, bet, ja laika apstākļi paliek siltāki, tad no murkšķu migām var jau dzirdēt kādu spalgu svilpienu, kas vēstī – mēs esam jau modušies.

Kā rakstīts interneta saziņas līdzekļos, tad Amerikā daži zinātnieki ir mēģinājuši pārbaudīt un salīdzināt murkšķa paredzējumus ar reālajiem klimatiskajiem datiem un konstatējuši, ka tie nav precīzi. Kā izteicies kāds zinātnieks, tad murkšķis „nav parādījis prognozēšanas iemaņas šīs analīzes pēdējos gados”. Tāpēc labāk paļauties hidrometeoroloģisko centru laika prognozēm.

Izklaide

Par vienu no pagājušā dziesmu konkursa “Supernova” atklājumiem kļuva jaunais liepājnieks ECTO, kurš ar savu elektronizēto dziesmu “Outsider” (un atmiņā paliekošajām melnajām saulesbrillēm) iekļuva pat šī konkursa finālā. Pēc tam par viņu nekas nebija dzirdēts, taču nu klajā nākusi jauna dziesma.

Svarīgākais