Daži viņu atpazīs kā TV izložu spēles SuperBingo vadītāju, daži – kā Radio SWH raidījuma Priekšnams vadītāju. Ligita Mieze prot izmantot sev dotās izdevības un, pats galvenais, prot pati sev tās radīt.
Radiomeitene
Ja sausi statistiski, tad Ligita Mieze ir Radio SWH Kurzeme producente, raidījuma Priekšnams vadītāja un TV spēles SuperBingo vadītāja, taču aiz šiem trīs vaļiem slēpjas krietni lielāks darba apjoms un pieredze. Piemēram, vasarā trīs nedēļas viņa ēterā bija dzirdama ar trīs stundu ilgo raidījumu Dienas vidus ar Ligitu – aizvietojot Kaspara Breidaka Enerdžiko. «Visi iet atvaļinājumos, turklāt vēl ir arī kaut kādi blakus notikumi, piemēram, Kasparam tas ir improvizācijas teātris. Man piedāvāja, un es esmu apņēmusies iespēju robežās aizvietot Kasparu, savukārt citi dīdžeji mainās savā starpā. Man arī Kasparu ir visvieglāk aizvietot, jo dienas vidus tiek aizvadīts mierīgā gaisotnē. Piemēram, Arti Dvarionu braucamlaikā es laikam nebūtu īsti gatava aizvietot, jo tur vajag baigo draivu...» prāto Ligita. «Ja iekāp kāda vietā, tas ir liels izaicinājums. Klausītāji pieraduši pie tā, kurš ēterā bijis iepriekš. Zini, ka aizvieto konkrēto cilvēku uz konkrēto laika periodu, visu dari pēc labākās sirdsapziņas, un ir cilvēki, kuri atbalsta, taču, protams, ir arī tādi, kuriem tu nepatiksi un kuri atsūtīs arī kādu neforšu ziņu. To ir jāmāk profesionāli nolikt malā.»
Pašas Ligitas īstā vieta ir jaunos mūziķus popularizējošais raidījums Priekšnams – sākotnēji to vadīja arī dziedātāji Liene Šomase un Ralfs Eilands, taču nu viņa ir palikusi lepnā vientulībā. «Man ļoti patīk šis raidījums – iepazīsti jaunus cilvēkus, jaunus mūziķus, visu laiku esi apritē. Pat nevis jauno mūziķu, bet jaunās mūzikas apritē, jo Priekšnamā piedalās arī pazīstami mūziķi, kuri vēlas sevi pamēģināt citā jomā. Ne visi tiek lielajā radio rotācijā, un šis ir veids, kā caur Priekšnamu iziet uz kādu no a/s Radio SWH raidstacijām,» skaidro Ligita. Šis veids ir vienkāršs un tajā pašā laikā sarežģīts – jāiegūst pirmā vieta mēneša balsojumā. «Mēs skatāmies, kurai radiostacijai attiecīgā dziesma ir piemērotāka: ja kāds iesūtīs dziesmu krievu valodā, tā, visticamāk, nokļūs Radio SWH+ rotācijā, ja tas būs angliski skanošs roks, tad – Radio SWH Rock.» No pazīstamākām blicēm šādi apritē un pat Radio SWH Top 20 nonākuši, piemēram, Flame & The Rolltones un The Citizens LV. Liels stimuls grupām ir arī iespēja piedalīties ik ceturkšņa Priekšnama koncertos Latvijas 1. rokkafejnīcā. «Jāpiebilst, ka tieši jauno mūziķu atbalstītājos ir lielāks spars. Pie mums ir startējuši arī tādi zināmi mūziķi vai apvienības kā Bastards, Dvīnes, Edgars Rakovskis (Relicseed) un citi, tomēr viņi, lai arī turas topā, līdz tā virsotnei netiek. Savukārt jaunie un viņu fani vienmēr traki sasparojas. Mums ir ļoti lieli balsojumi – vairāk nekā 2000 balsu nedēļā,» palepojas Ligita. Interesanti, ka viņas pamatdarbs ir mārketings un producēšana, bet «dīdžeja būšana patiesībā ir kā blakus nodarbe». Ligita ir viena no Radio SWH Kurzeme izveidotājām. «Pirms tam bija atsevišķi Radio SWH Liepāja un atsevišķi Radio SWH Ventspils, bet tad tika pieņemts lēmums to visu apvienot zem viena Kurzemes vārda. Man piedāvāja šo projektu realizēt. Plānoju programmu, raidījumus, domāju, kurš tos vadīs utt. Protams, viss tika saskaņots ar vadību. Tā sākās mans ceļš uz Kurzemi, tā to iepazinu – izbraukāju visus Kurzemes novadus,» atminas ķekavniece.
Iekļūt un pierādīt
Pirms Radio SWH perioda Ligita Mieze strādājusi Latvijas Televīzijā – tirgvedības daļā kā reklāmas projektu koordinatore. «Man ir maģistrantūras grāds socioloģijā. Jā, tie ir pētījumi, pilnīgi kaut kas cits, bet viss notiek tā, kā tam ir jānotiek,» smaida Ligita. «Pabeidzot vidusskolu, es zināju, ka būšu žurnāliste. Mans mērķis bija nevis vadīt raidījumus, bet kļūt par televīzijas aizkadra žurnālisti vai kaut ko tamlīdzīgu. Kad stājos Latvijas Universitātē, uz komunikāciju zinātnēm bija ļoti liels konkurss – no apmēram piecsimt cilvēkiem paliku kaut kāda 125., tātad – aiz strīpas. Otrs variants, ko atzīmēju, bija socioloģija. Doma bija tāda: tikšu sociālo zinātņu fakultātē un pēc tam pāriešu uz komunikācijām, turpināšu mācīties žurnālistiku. Taču iekļuvu sociologu budžeta grupā un sāku domāt, ka varbūt pabeigt bakalaurus un tad iet žurnālistikā. Bet socioloģijas studijas man deva trīs labākās draudzenes, un tā kopā pabeidzām gan bakalaurus, gan maģistrus, jo arī tur iekļuvām budžeta grupā. Taču visu laiku nelika mierā doma par televīziju. Aizsūtīju motivācijas vēstules uz vairākām televīzijām – rakstīju, ka gribu strādāt pie projektiem, palīdzēt, pierādīt sevi u. tml. Es sapratu vienu lietu: galvenais ir kaut kur iekļūt, ja esi ticis, tev paveras iespējas sevi pierādīt! Man sākotnēji nebija vadītājas ambīciju, biju gatava iet kaut vai par palīgu. Man zvanīja no LTV un prasīja – kādas jums attiecības ar augstāko matemātiku? Kā, kādas?! Vislabākās! Galvenais bija tikt iekšā!» to atminoties, smejas Ligita. «Viņi tajā laikā meklēja tirgus pētījumu analītiķi, bet tā ir socioloģija. Pateicoties izglītībai, tiku televīzijā, bet tur viss ātri mainījās, un no pētījumu analītiķa pāris mēnešu laikā jau biju kļuvusi par reklāmas projektu vadītāju.» Šie projekti nebija mazi: sākot no Eirovīzijas līdz pat Rīgas Dinamo un olimpiādēm. «Četrus gadus strādāju LTV pie daudziem lieliem projektiem. Ar Dinamo atnācu, ar Dinamo aizgāju,» tā Ligita – sagadīšanās pēc, viņai atvaļinoties no LTV, uz citu telekompāniju (TV6) pārcēlās arī dinamiešu spēļu translācijas.
Ar sev raksturīgo uzņēmību viņa tika arī radio. «Paralēli savam pamatdarbam vadīju Latvijas loto izlozes LTV, bet caur draugiem uzzināju, ka veras jauniešu radiostacija Spin FM. Zinot manu azartisko dabu, draugi iedrošināja – pamēģini! Mani vienmēr interesējusi televīzija un radio, taču nekad nebiju aizdomājusies tik tālu, ka tiešām varētu strādāt šajā jomā, tas bija tikai tāds sapnis kā daudziem citiem, cik forši būtu, ja būtu. Aizsūtīju motivācijas vēstuli. Un tad man zvanīja radiostacijas producents Normunds [Rutulis]! Man vaicāja, kā es sevi redzu Spin FM struktūrā. Uz to brīdi vienīgais, kas man nāca prātā – OK, varu gatavot ziņas, būšu ziņu moderatore! Man vajadzēja sagatavot savas ziņas, tad iet uz studiju un tās ierakstīt, tur pārbaudīja balsi un beigu beigās mani pieņēma!» stāsta Ligita. Protams, nācies skoloties arī tehniskā ziņā, bet arī tas lielas problēmas nav sagādājis. Diezgan drīz Ligita no ziņu meitenes pārtapusi par dīdžeju un kopā ar Nauri Brikmani vadīja raidījumu, bet no turienes līdz lielajam Radio SWH jau viens solis – citējot Ligitu, galvenais ir kaut kur iekļūt, un tad var sevi pierādīt.
Pie laimes rata stāvot
Lielāko atpazīstamību Ligitai Miezei laikam gan devusi SuperBingo vadīšana – tas pēc reitingiem ir viens no skatītākajiem TV raidījumiem – gluži kā seriāls, tikai ar neparedzamām beigām. Iepriekš viņa televīzijā bija vadījusi Latloto 5 no 35 izlozes. «Arī tas bija azartisks izgājiens,» stāsta Ligita. «Strādājot Latvijas Televīzijā, viens no maniem klientiem bija Latvijas loto. Mārketinga daļas vadītāja Aiga meklēja jaunas izlozes vadītājas un man prasīja – Ligita, vai tev nav kādi pazīstami cilvēki, kuri būtu gatavi to darīt, varbūt kāds no jūsu televīzijas cilvēkiem to varētu? Un tajā brīdī man bija – es arī gribu! Tikai pamēģināt. Jā, es daudz ko vēlos, bet šī gribēšana un uzdrīkstēšanās mani ir aizvedusi tur, kur es esmu. Man bieži vien bijis tā, ka es kaut kur piesakos un pēc tam domāju – bāc, Ligita, atkal, nu priekš kam tev to vajag, pašai tikai stress un nervi uz sabrukuma robežas?! Taču tikai tā notiek izaugsme.» Gājusi uz provēm, mācījusies tekstu utt. «Viņiem [uz šo vietu] bija vairāki kandidāti, taču beigās tiku es un [Leļļu teātra aktrise] Dana Lāce. Uz maiņām vadījām izlozes, tur pavadīju divus gadus. Taču tad iepriekšējā vadītāja atgriezās no dekrēta un man piedāvāja vadīt SuperBingo, no kurienes bija aizgājusi Elīna [Kokina]. Izturēju proves un tā nonācu SuperBingo.» No malas šķiet – kas gan tur liels, smaidi, labi izskaties un runā iepriekš iestudētus sīrupainus tekstus! Ligita tam nepiekrīt: «Jebkuru raidījumu vadot, ir jābūt izpratnei par to, ko dari, ir jāmāk runāt un ir jābūt drošai ne tikai pašai, bet arī spējīgai iedrošināt cilvēkus studijā. Ļoti bieži ir tā, ka blakus stāvošie burtiski trīc aiz uztraukuma – viņiem tā ir pirmā pieredze būt kameru un prožektoru gaismā, turklāt papildu uztraukumu dod iespējamais laimests. Jebkura raidījuma vadīšana arī prasa atbildību – vari izskatīties pēc modeles, bet, ja neko nemācēsi pateikt vai runāsi muļķības, raidījumu vairs nevadīsi. Protams, mums tiek iedoti scenāriji, ir sākuma un beigu teksti, taču pa vidu ir vistīrākā improvizācija: zini spēles noteikumus, zini pamata informāciju par uz studiju atnākušo cilvēku, bet tas arī ir viss – pati būvē šo raidījumu, uzdod jautājumus, domā par pieteikumiem utt.»
SuperBingo nupat nosvinēja 14 gadu jubileju – redzēti gan lieli laimesti, gan lielas vilšanās. «Ir cilvēki, kuri spēlē no pašiem šī raidījuma pirmsākumiem, bet tikai tagad nokļuvuši līdz studijai – daudzi nav tikuši pat tik tālu. Tajā pašā laikā citi pirmoreiz mūžā nopērk biļeti un laimē mašīnu. Tā ir laimes spēle,» vispārzināmo apstiprina Ligita. «Stāvot pie lielā laimes rata, paši dažkārt smejamies – kā būtu, ja būtu iespēja griezt šo ratu? Esi bijis blakus ļoti daudziem cilvēkiem un redzējis, kā viņi uztraucas un gribot negribot sāc turēt īkšķus, lai viņiem veicas. Es nezinu, vai šiem cilvēkiem ir kāda īpaša aura, bet ir tādi, par kuriem burtiski jūti, ka viņiem tiešām ir vajadzīga tā veiksme, viņi ir pelnījuši šo laimestu – gribas, lai viņiem tiek tā lielā nauda vai mašīna! It kā nojaut, kādas varētu būt šīs izjūtas, taču reāli to var saprast tikai tad, kad pats griez šo laimes ratu,» par izložu spēles radītajām emocijām aizdomājas TV raidījuma vadītāja, kura arī pati reizēm iegādājoties loterijas biļetes, piemēram, Eurojackpot un Viking Loto. «Kā man pašai ar veiksmi? Diezgan čābīgi. Lielākais laimests, kas man bijis, ir 14 eiro,» smejas Ligita. «Man patīk šad un tad uzspēlēt momentloterijas, kur uzreiz var nokasīt lauciņus. Man tas ir prieka pēc, bet citiem tas, iespējams, jau ir azarts.»
Ligita Mieze
• Dzimusi 1985. gada 29. oktobrī, Rīgā.
• Nodarbošanās: Radio SWH Kurzeme producente, jaunās mūzikas raidījuma Priekšnams vadītāja, TV izložu spēles SuperBingo vadītāja.
• Izglītība: Ķekavas vidusskola, Latvijas Universitātes Socioloģijas fakultāte – maģistra grāds.
• Vaļasprieki: crossfit un motocikli. «Esmu ieguvusi moča tiesības! Man tāds mērķis bija jau sen – daudziem draugiem bija moči, arī mana mamma agrāk brauca ar mopēdu, arī motociklu. Mēs ar brāli reiz pat viņas mopēdu restaurējām. Man gan pašai vēl motocikla nav: apzinos, ka pirmajam vajadzētu būt mazāk jaudīgam, taču gribas jau tos smukos un foršos.»
• Ģimenes stāvoklis: «Pagaidām neprecējusies, bet draugs ir.