Ilzes Avotiņas „Sapnis par Laimi” no 9.septembra

No 9. septembra līdz 31. oktorbrim Ivonnas Veihertes Mākslas galerijā būs apskatāma gleznotājas Ilzes Avotiņas gleznu izstāde „Sapnis par Laimi”.

Ilzi Avotiņu Latvijas mākslā pazīstam ar viņai raksturīgo spilgto, luminiscējošo krāsu paleti, kam aizsākumi jau kopš 1991.gada, kad māksliniece no ārzemēm atveda dažus trauciņus ar fluoriscējošo akrilu. Ar šo brīdi Ilzes Avotiņas gleznu krāsainība sāka attīstīties līdz galējai konsekvencei, kas tomēr pa spēkam tikai gleznotājam ar izcilu krāsu, mēra un stila izjūtu.

Tobrīd vispārpieņemts bija uzskats, ka Avotiņa veiksmīgi atradusi savu oriģālu un atpazīstamu glezniecisko valodu. Krāsainības galējais punkts ir sasniegts. Kur vēl tālāk?

Tomēr pirms četriem gadiem kā pārsteigums sekoja Ilzes Avotiņas Parīzes ceļojuma iespaidotie darbi, kas vēstīja, ka māksliniece nebūt nevēlas apstāties pie jau atrastām un sasniegtām glezniecības kvalitātēm. Avotiņa pārliecinoši nodemonstrēja arī savu smalki tonālo glezniecisko varēšanu bāli pērļainā krāsu gammā, kas arī, izvēloties šādu glezniecisko valodu, mainīja kompozīciju noskaņu, pastiprinot romantiku un maigumu, kā arī delikāti apspēlēja smalkākās pelēcīgās - krāsas skalas nianses.

Ekspozīcija galerijā veidota divās daļās. Vienā - minētie Parīzes iespaidā tapušie darbi, kas māksliniecei īpaši mīļi, bet otru daļu veido jaunākie, Venēcijas apmeklējumam veltītie darbi, kas ar izdomu bagātajās kompozīcijās atkal atgriež skatītāju Ilzei Avotiņai raksturīgo spilgto krāsu pasaulē. Tagad kompozīcijas kļuvušas salīdzinoši monumentālākas, vērienīgākas un pat tematiski nozīmīgākas, atsakoties no vibrējošās krāsainības un intimitātes.

Šīs izstādes atslēgas darbs - “Sapnis par Laimi”. Kā neapzināts izaicinājums mūsdienu mākslas snobiskajai gaisotnei šodien šķiet pat tas, Ilze Avotiņa savā mākslā nekautrējas sirsnīgi runāt ne par Sapni, ne par Laimi. Metaforās tiek runāts par Latviju.

Ilzes Avotiņas izstāde „Sapnis par Laimi” būs apskatāma no 9. septembra līdz 31. oktobrim Ivonnas Veihertes Mākslas galerijā, Z.A. Meierovica bulvārī 6 – 1.

Svarīgākais