Lāčplēša dienu varēs svinēt ar skotiem no "Biffy Clyro"

© Publicitātes foto

Vai nu tīšām, vai netīšām, bet Lāčplēša dienā, 11. novembrī, pēdējos gados vienmēr uz Rīgu koncertēt brauc kāda grupa, kura vismaz muzikāli ceļ cīņas sparu.

Šoreiz tā būs „Biffy Clyro” no Skotijas, pēc neatkarības alkstošas Lielbritānijas sastāvdaļas, viena no mūsdienu alternatīvās rokmūzikas sensācijām. „Biffy Clyro” uzstāšanās būs skatāma „Palladium” koncertzālē.

Šo rindu autoram iepazīšanās ar grupu „Biffy Clyro” savulaik sanāca visai īpatnēja – sēžot Londonas Stenstedas lidostā un pārlapojot turpat iegādāto mūzikas žurnālu „Q”, ar lielu izbrīnu gada albumu kategorijā pirmajā vietā tika manīta iepriekš tikpat kā nezināmā grupa no Skotijas. Noklausoties šīs komandas garadarbus, nācās secināt, ka – jā, tā ir manta! Tiesa, „Q” viņus tomēr vērtē kaut kā īpaši – neviens cits mūzikas izdevums līdz šim nav tik ļoti fanojis par „Biffy Clyro”, taču šo atzinību vienalga nevar novērtēt par zemu. Starp citu, šogad „Biffy Clyro” albums „Opposites” saņēmis prestižo žurnāla „Q” balvu kā gada labākais darbs. „Q Awards” ir atzinības balva par īpašiem sasniegumiem mūzikā, kuru pasniedz minētais britu žurnāls. Kopš šīs balvas ieviešanas 1990. gadā, tā kļuvusi par vienu no kritiķu atzītākajām un prestižākajām balvām Lielbritānijas un visas pasaules mūzikas industrijā. 2011. gadā „Q Awards” skotu puišiem tika pasniegta labākās dzīvās uzstāšanās kategorijā, savukārt šogad „Biffy Clyro” žurnāla balvai bija izvirzīti divās nominācijās – labākais albums un labākā mūsdienu grupa. Interesanti, ka arī ne mazāk respektablā žurnāla „Kerrang!” mūzikas kritiķi bija līdzīgās domās, arī atzīstot šo albumu par vislabāko, kas radīts šogad.

Ja par skotu grupas vēsturi, tad – 90. gadu vidū to nodibināja vokālists un ģitārists Saimons Nīls, basģitārists Džeimss Džonstons un viņa dvīņubrālis bundzinieks Bens Džonstons. Par „Biffy Clyro” vizītkarti kļuvusi ļoti liela kompozīciju skaņas un ritma amplitūda. No klusām, pat čukstošām ģitārām pēkšņi kāpinājumi pārtop spēcīgos skaņu un trokšņu viļņos, ko papildina grandiozas bungu iespēles. Tajā pašā laikā tiek saglabāts noteikts melodijas vijums. Tieši tāpēc viņu dzīvās uzstāšanās tiek īpaši gaidītas. Šajos puišos mītošā degsme un pašatdeve tiek atzinīgi novērtēta gan klubos, gan stadionos. It kā roks, taču tajā pašā laikā melodiski saprotama mūzika, kas patīk arī mierīgākas mūzikas cienītājiem – laikam tieši trāpījums kaut kur pa vidu starp visām klausītāju auditorijām arī garantē „Biffy Clyro” panākumus.

Savas karjeras laikā „Biffy Clyro” izdevuši sešus albumus, no kuriem pats jaunākais, „Opposites”, iznāca šoziem. Trīs no viņu ripuļiem – „Puzzle”, „Only Revolutions” un „Opposites” – iekļuvuši britu topa pirmajā piecniekā, turklāt šogad izdotais sasniedza topa pašu virsotni. Pagaidām lielākos panākumus guvis grupas ceturtais disks, 2007. gadā izdotais „Puzzle”, kas palīdzēja „Biffy Clyro” iegūt plašāku atzinību: „Puzzle”, kas pārsvarā sastāv no Kanādā tapušiem ierakstiem, nonāca britu topa otrajā vietā jau tā izdošanas nedēļā. Taču arī pārējiem diskiem nav bijis ne vainas – arī pirms četriem gadiem izdotais „Opposites” priekštecis „Only Revolutions” sabija britu topa trijniekā, turklāt tika pārdots vairāk nekā 600 000 kopiju lielā tirāžā. Galvenais skotu grupas spēks gan ir dzīvajos koncertos – ne velti viņi iesildījuši tādus grandus kā „Muse”, „The Who”, „Red Hot Chilli Peppers” un „The Rolling Stones”, turklāt tagad viņi jau ir kļuvuši par vieniem no galvenajiem viesiem tādos pazīstamos festivālos kā Redingā un Līdsā. Kā viņi izskatās hedlaineru lomā? Ir īstais brīdis to uzzināt! „Liekas, ka cilvēki, kas mūs kādreiz ir dzirdējuši, iemīl mūsu mūziku. Un tieši tas ir pats svarīgākais. Pasaule vēl ir pilna tādu, kas, iespējams, jutīs to pašu. Bet mūsu vienīgais īstais mērķis ir būt pašiem sev par mīļāko grupu, un man liekas, ka mums tas izdodas,” tā vokālists Saimons Nīls.

Jāpiebilst, ka Rīgā grupa ieradīsies no Tallinas, līdzi vedot savu gaismas un skaņu aprīkojumu, kā arī personālu aptuveni 30 cilvēku skaitā, lai tādējādi garantētu, ka grupas sniegums būs vienlīdz kvalitatīvs visās koncerttūres vietās. Arī „Palladium” koncertzālei tas būs neliels pārbaudījums – neierasti, ka tās stacionārā gaismas un skaņu aparatūra tiks pilnībā nomainīta ar pašas grupas līdzi vesto. Par „Biffy Clyro” iesildošo grupu mūziķu menedžments izvēlējies „Dry The River”, kas 2010. gadā manīta arī „Positivus” festivālā. 2009. gadā kādā Austrumlondonas mājā radusies grupa savā daiļradē apvieno gospeļus, indīmūziku un folkroku, par saviem iedvesmas avotiem paši mūziķi min Leonarda Koena, Nīla Janga, Brūsa Springstīna un tamlīdzīgu „stāru” daiļradi, savukārt autoratīvais britu laikraksts The Guardian viņus salīdzina ar „Mumford & Sons”.

Izklaide

Pēc grupas “bet bet” koncerta Liepājas koncertzālē “Lielais Dzintars” prezentēta Guntara Rača pirmā prozas grāmata – autobiogrāfiskais atmiņu stāsts “Trakais”. Pasākumu apmeklēja vairāki grāmatas varoņi, tostarp “Līvu” līderis Ainars Virga, kā arī vēl viens jaunības laika draugs Ivo Fomins.