Lolita Neimane. Harmonija cilvēkā un ēdienkartē

© Pixabay

Lai­kam jau mēs tie­šām esam tas, KO ēdam. To­ties la­bā zi­ņa ir tā, ka va­ram iz­vē­lē­ties un ie­mā­cī­ties, KĀ ēst. Sa­ru­na ar die­to­lo­ģi Lo­li­tu Ne­ima­ni ir ne ti­kai par pa­rei­zu ēša­nu, bet arī par ci­tā­dā­ku do­mā­ša­nu un paradumu maiņu.

- Vai pie­krī­tat tei­cie­nam, ka ve­se­lā mie­sā mā­jo ve­sels gars?

- Kā gan es va­ru ne­pie­krist! Ve­se­la mie­sa un gars ir har­mo­ni­ja, uz ko mums tiek­ties. Tie viens ot­ru pa­pil­di­na.

- Ta­ču lai­ka gai­tā ir mai­nī­ju­sies sa­bied­rī­bas iz­prat­ne par skais­tu ķer­me­ni sie­vie­tei un vī­rie­tim.

- Jā, se­na­jiem ro­mie­šiem un grie­ķiem, sā­kot no pir­ma­jām olim­pis­ka­jām spē­lēm, bi­ja spor­tis­ki ķer­me­ņi, an­tī­ka­jām skul­ptū­rām - fan­tas­tis­ki augu­mi. Re­ne­san­ses lai­kā mo­dē nā­ca apaļ­as for­mas. Pēc Ot­rā pa­sau­les ka­ra līdz pat pa­gā­ju­šā gad­sim­ta vi­dum uz sa­na­to­ri­jām cil­vē­ki brau­ca ar mēr­ķi pie­ņem­ties sva­rā. At­ce­ros, ka ma­na mam­ma, dak­te­re bū­da­ma, strā­dā­ja pi­onie­ru no­met­nēs. Ja bērns bi­ja pie­ņē­mies sva­rā, tā­tad la­bi at­pū­ties. Ēša­nas kul­tū­ra pēc ka­ra bi­ja vēr­sta uz to, lai pie­ņem­tos sva­rā. Ta­gad ir pil­nīgs pret­stats. Piemēram, «ba­da klī­ni­ka» mak­sā lie­lu nau­du, ēst ne­dod un tai­sa kliz­mas, un esi prie­cīgs, ka iz­ej ār­ā, tie­vāks pa­li­cis. Lat­vi­jā 80. ga­du vi­dū un bei­gās pa­rā­dī­jās pirm­ie ār­zem­ju žur­nā­li, pirm­ās pla­tes, pirm­ās mo­de­les un ie­nā­ca Rie­tu­mu kul­tū­ra. Ta­gad esam tur, kur esam - ir tie­vu­ma kults, mo­de­les, bu­lī­mi­ja un ci­ti ēša­nas trau­cē­ju­mi. Tik un tā kat­ram tre­ša­jam cil­vē­kam pa­sau­lē ir lie­kais svars un ap­tau­ko­ša­nās. Arī Lat­vi­jā pus­e ie­dzī­vo­tā­ju ir ar lie­ku sva­ru, kas mai­nās pa ve­cu­ma gru­pām.

- Sie­vie­tēm pa­va­sa­rī pa­rā­dās vēl­me tie­vēt, uz­sākt su­lu kū­res. Ar ko, jū­su­prāt, to va­rē­tu iz­skaid­rot, vai ar pro­ce­siem da­bā? Var­būt tie­šām pa­va­sa­rī or­ga­nisms ātr­āk at­brī­vo­jas no lie­kā?

- Mums pa­va­sa­ris sais­tās ar to, ka da­bā viss plaukst un pum­pu­ro, un tad dro­ši vien tā vēl­me ir lie­lā­ka. Es do­mā­ju, ka mums ir čet­ri fan­tas­tis­ki ga­da­lai­ki. Ir garš, garš ru­dens, sā­ku­mā ļo­ti skaists, ar dzel­te­nām la­pām, vē­lāk - drūms. No ok­tob­ra līdz mar­tam die­nas ir īsas. Un kad bei­dzot pa­va­sa­ris ir at­nā­cis, mēs me­tam bie­zās drē­bes nost. Bet mel­na «pu­fai­ci­ņa» ap­sedz daudz ko. Pa­teikt, ka de­cem­brī, kad ir Zie­mas­svēt­ku bal­les, dā­mas ne­grib būt slai­das, arī bū­tu me­lots. Žur­nā­lis­ti ar sa­viem jau­tā­ju­miem sa­da­la to ga­du - ru­de­nī lai­kus jā­sāk ga­ta­vo­ties Zie­mas­svēt­ku bal­lēm, lai var ie­tilpt klei­tā, pirms Zie­mas­svēt­kiem jau­tā, kā ne­pār­ēs­ties.

- Kaut diez vai sa­nāk pa­do­mus ie­vē­rot.

- Pro­tams, ka pār­ēdas! Un tad nāk pirm­ās su­las, un vis­i ru­nā par su­lām. Pēc tam tu­vo­jas pel­dkos­tī­mu se­zo­na. Ja ka­žo­kā un bie­zās drē­bēs va­ram no­slēpt ļo­ti daudz de­fek­tu, tad pel­dkos­tī­mā īs­ti ne­ko vairs ne­va­ram no­mas­kēt. Ir la­bi, ka me­di­jos par to ru­nā, jo aug jaun­i la­sī­tā­ji, ci­ta pa­au­dze, un dro­ši vien tas būs mū­žīgs te­mats.

- Vai esat mē­ģi­nā­ju­si sākt di­ētu vai ie­vē­rot at­slo­dzes die­nas at­ka­rī­bā no Mē­ness fā­zēm?

- Es­mu kād­reiz li­ku­si dil­ša­nas die­nās ne­ēst un pa­ti to es­mu da­rī­ju­si, bet sa­pra­tu, ka vi­su die­nu ne­ēst - tas nav vieg­li. Tad ne­va­jag se­vi mo­cīt. Bet prin­ci­pā - ļo­ti la­bi, ja cil­vē­kam pa­tīk, tad tās die­nas tie­šām var ie­vē­rot. Tas ne­no­zī­mē, ka īsi pirms at­slo­dzes uz­sāk­ša­nas jā­pie­ēdas. Es ie­sa­ku, ja brīv­die­nās ir ēsts vai­rāk, tad pirm­die­nā, otr­die­nā jā­ēd ma­zāk, ne­at­ka­rī­gi no Mē­ness fā­zēm.

- Vai ga­dās sa­grē­kot ar ēša­nu?

- Ko no­zī­mē sa­grē­kot? Man ne­gar­šo dau­dzas lie­tas - de­sa, kū­pi­nā­ju­mi, trek­ni ēdie­ni. Ne­vis tā­pēc, ka bai­dos ēst, bet man šaus­mī­gi ne­gar­šo sāļš un trekns ēdiens. Gar­šo dār­ze­ņi vi­sā­dās kom­bi­nā­ci­jās, ie­skai­tot meln­sak­ni, rut­ku un kā­li, pa­tīk lie­sa ga­ļa, zi­vis, jū­ras dzīv­nie­ki. Uz pa­lo­dzēm nu jau ir iz­au­gu­si ot­ra sī­pol­lo­ku ra­ža, man aug kā­di simt sī­po­li, ir viens pods ar roz­ma­rī­nu, ko kat­ru die­nu pa drus­ci­ņai ap­plū­kā­ju. Es ļo­ti la­bi ga­ta­vo­ju, man pa­tīk to da­rīt. Pa­tīk ne­sa­mo­cī­ti ēdie­ni, va­ru pa­ņemt pli­ku rupj­mai­zi un ap­ēst. Ja nav lai­ka pa­ēst, es la­bāk no­pir­kšu ba­nā­nu un lē­nām ap­ēdī­šu, ne­vis ka­fej­nī­cā sa­lā­tus. Un avo­ka­do man ļo­ti pa­tīk.

- Avo­ka­do esot ba­ro­jošs.

- Nav jau jā­ēd kat­ru die­nu trīs. Ja es ne­ēdu svies­tu, ja man avo­ka­do ir svies­ta vie­tā? Tam ir la­bas tauk­skā­bes - ne­pie­sā­ti­nā­tās.

- Vei­ka­lā pē­tāt uz ie­pa­ko­ju­ma rak­stī­to?

- Pro­tams, bet man ir stan­darts, ko pēr­ku. Tā­pēc pa­ras­ti ska­tos uz de­rī­gu­ma ter­mi­ņu. Cil­vēk ie­krīt uz to, ka ir ak­ci­jas, bet ne­pa­ska­tās de­rī­gu­ma ter­mi­ņu.

- Un ģe­nē­tis­ki mo­di­fi­cē­tu pār­ti­ku?

- Es ne­pēr­ku lē­tu mar­ga­rī­nu un augu eļ­ļas. La­bā olīv­eļ­ļā no tā ne­būs ne mi­ņas. So­ja ir mo­di­fi­cē­ta, bet ma­nā ēdien­kar­tē ir maz ēdie­nu ar so­ju. Es pēr­ku lie­su ga­ļu, pro­tams, ne­zi­nu, kur tā audzē­ta, bet, ja ne­kam ne­uz­ti­cas, tad jā­būt na­tu­rā­lai saim­nie­cī­bai. Pēr­ku zi­vis, olas, dār­ze­ņus un ne­daudz aug­ļu. Mans to­pa pro­dukts ir pa­ni­ņas, ke­fīrs, biez­piens. Tur ne­kas nav mo­di­fi­cēts.

- Jums nā­kas sa­viem pa­cien­tiem ie­teikt pie­ņem­ties sva­rā?

- Ne­vis es mek­lē­ju, lai kā­dam to ie­teik­tu, bet pie ma­nis vēr­šas cil­vē­ki, ku­riem ir sva­ra de­fi­cīts. Vi­ņiem tā ir pro­blē­ma. Ir daudz sa­rež­ģī­tāk to ki­lo­gra­mu da­būt klāt ne­kā nost. Apaļ­ajiem lie­kas: kaut nu es tā va­rē­tu ēst kū­ci­ņas! Bet slai­da­jiem lie­kas: ko tie apaļ­ie vi­su lai­ku ņe­mas?!

- Vai var pie­ļaut, ka pā­rāk mazs svars lie­ci­na par kā­du sli­mī­bu?

- Ir po­pu­lā­ra for­mu­la - ķer­me­ņa ma­sas in­dekss. Ja ir ne­pie­tie­kams svars, tad tas ir zem 18,5. Tie­vie par to sū­dzas ne­vis tā­pēc, ka gri­bas lie­lā­kas krū­tis vai apaļ­ākus vai­gus, bet tā­pēc, ka slik­tāk jū­tas. Cil­vē­ki ātr­āk no­gurst, vi­ņiem ir slik­tāks miegs, ir grū­tāk krēs­lā no­sē­dēt, jo mu­gu­rā mus­ku­ļu kor­se­te nav pie­tie­ka­mi at­tīs­tī­ta. Pro­tams, sa­ma­zi­nāts svars ir pie dau­dzām kai­tēm, bet var arī būt tā, ka ģi­me­nē vis­i tā­di ir, ie­dzim­ti tie­vi, un ir diez­gan grū­ti kaut ko mai­nīt.

- Es­mu la­sī­ju­si, ka, ie­vē­ro­jot di­ētu, die­nā jā­uz­ņem daudz šķid­ru­ma. Bet ja cil­vē­kam ir no­slie­ce uz tūs­ku?

- Ja ir tūs­ka, tad jā­mek­lē cē­lo­nis, jo nor­mā­li cil­vē­kam tūs­kas nav. Ba­nāls pie­mērs: cil­vē­kam pa­tīk sā­ļi ēdie­ni, bet nāt­rijs ra­da šķid­ru­ma aiz­tu­ri, un arī ve­se­lam cil­vē­kam var sa­tūkt kā­jas, ja viņš ēd sā­ļu ēdie­nu un dzer daudz šķid­ru­ma. Ir tā­da for­mu­la pie­au­gu­ša­jiem - 30 līdz 35 mi­li­lit­ri uz ķer­me­ņa sva­ru. Es klien­tiem ar lie­ko sva­ru lie­ku iz­dzert trīs lit­rus die­nā, bet ļo­ti il­gi skaid­ro­jot, ka sāļš ne­drīkst būt pil­nī­gi ne­kas. Jo bū­tu ne­prāts likt tik daudz dzert, ja ne­ie­ro­be­žo sāls dau­dzu­mu. Tad ir jā­pie­dā­vā, ko iz­man­tot sāls vie­tā, sā­kot ar roz­ma­rī­nu, ma­jo­rā­nu, ti­mi­ānu. Lai nav tā, ka pa­ņem pa­ci­ņu sau­sa biez­pie­na, no­vā­ra ūde­nī vis­tas fi­le­ju un die­nu no die­nas ēd.

- Ko teik­siet par ve­ģe­tā­rie­šiem un ve­gā­niem?

- Ja cil­vēks at­sa­kās no kā­das pro­duk­tu gru­pas uz il­gu lai­ku, tad va­ja­dzē­tu veikt ana­lī­zes un tās iz­vēr­tēt. Ne­ēdot ga­ļu, var kris­ties he­mo­glo­bīns, bet tā nav vis­iem. Ir ve­ģe­tā­rie­ši, kam ir la­bas asins ana­lī­zes, vi­ņi ir fi­zis­ki ak­tī­vā­ki un ma­zāk lie­to al­ko­ho­lu. Ve­gā­nu man žēl, jo vi­ņiem stip­ri jā­­do­mā, ko ēst. Bet arī vis­i ve­gā­ni, es do­mā­ju, ne­ēd pil­nī­gi vie­nā­di. Ta­ču, ja uz­turs pār­sva­rā ir no augiem vai dār­ze­ņiem, tad ol­bal­tu­mu kā­dā brī­dī būs par maz, bet to de­fi­cīts sa­ma­zi­na imu­ni­tā­ti. Tā­pēc jā­būt gud­rā­kiem, ja pro­duk­tu gru­pas ļo­ti ilg­sto­ši ne­lie­to, tad var pa­ska­tī­ties, ar ko aiz­vie­tot.

- Cil­vē­ki mēdz ne­kri­tis­ki iz­vēr­tēt da­žā­dus mī­tus, ie­tei­ku­mus un di­ētas. Kāds ir jū­su vie­dok­lis par di­ētām? Paš­laik ir tik daudz grā­ma­tu - gan par asins­gru­pu di­ētu, gan par Di­kā­na un ci­tām di­ētām. Pērc tik nost, la­si un pie­mē­ro sev īs­tā­ko!

- Līdz brī­dim, ka­mēr ne­sek­mī­gi iz­mē­ģi­nāts daudz kas un ne­kas ne­sa­nāk. Tad nāk pie die­to­lo­ga. Pē­dē­jos des­mit ga­dus uz­tur­zi­nāt­nē mēs ne­ko ne­sa­kām tā­pat vien, ta­gad va­ja­dzī­gi pē­tī­ju­mi un pie­rā­dī­ju­mi. Vairs ne­der, ja ti­kai uz­rak­sta - ne­se­nā pē­tī­ju­mā pie­rā­dīts. Kas tas par pē­tī­ju­mu? Cik tas ir ti­cams? Kas to vei­ca? Va­ja­dzī­ga pē­dē­jo pie­cu ga­du me­ta ana­lī­ze par sim­tiem pē­tī­ju­mu, un tad mēs sa­kām - jā. At­se­viš­ķi di­ētas ne­pē­ta. Var­būt par At­kin­sa di­ētu ir pē­tī­ju­mi un par Di­kā­na di­ētu - ne­daudz. Tā kļu­va ļo­ti po­pu­lā­ra un sa­ņē­ma arī daudz kri­ti­kas. Pro­tams, cil­vē­ki no­pērk vie­nu smu­ku grā­ma­tu, iz­la­sa, ie­spai­do­jas, un vi­ņiem lie­kas, ka tā di­ēta ir īs­tā. Un sa­nāk, ka di­ētas ir bi­ju­šas vi­sā­das, bet svars ir lie­lāks ne­kā jeb­kad. Man lie­kas, ka sko­lās daudz pa­ma­tī­gāk va­ja­dzē­tu mā­cīt par uz­tu­ru un lai zi­nā­ša­nas bū­tu vis­a mū­ža ga­ru­mā. Bet sko­lā ne­ko ne­ie­mā­ca, mam­ma arī ne­ie­mā­ca, jo pa­ti īs­ti ne­zi­na, un pa­ņem kaut kā­du grā­ma­tu, kaut kā­du žur­nā­lu... Pie­mē­ram, 10. kla­ses pui­sis, augums - 1,85 met­ri, svars - 85 ki­lo­gra­mi pirms pus­ga­da. Ta­gad svars ir 112 ki­lo­gra­mu. Pus­ga­da lai­kā 30 ki­lo­gra­mi klāt. Jā, sko­lā daudz jā­mā­cās, pie­kūst, spor­tot ne­gri­bas. Ir ti­kai da­tors un sko­la. Un lie­kie ki­lo­gra­mi. Vai mei­te­nī­te - 11 ga­du, 71 ki­lo­grams. Pa­vi­sam ma­za mei­te­ne pie­au­gu­šas sie­vie­tes sva­rā.

- Pēc jū­su do­mām, sko­lā uz­tu­ra spe­ci­ālists bū­tu ob­li­gā­ti va­ja­dzīgs?

- Do­mā­ju, ka ne­vis kat­rā sko­lā, kas gan bū­tu ide­āli, bet sko­lu val­dē va­rē­tu būt viens. Va­rē­tu būt sko­lo­tā­ji, kas mā­ca par uz­tu­ru. Va­ja­dzī­gi sko­lu pa­vā­ri ar spe­ci­ālo iz­glī­tī­bu, ne­vis ti­kai kur­sus pa­bei­gu­šie, kā pie mums no­tiek.

- Ja cil­vēks grib mai­nīt sa­vu sva­ru, tā­tad jā­sāk ar ēša­nas pa­ra­du­mu mai­ņu?

- Pirm­kārt, jā­mai­na ēša­nas pa­ra­du­mi. Otr­kārt, va­ja­dzī­gas fi­zis­kās ak­ti­vi­tā­tes. Jā­stai­gā kā­jām, jā­kus­tas, kat­ru die­nu vis­maz 30 mi­nū­tes va­ja­dzē­tu kus­tē­ties.

- Cik il­gā lai­kā ie­spē­jams sva­ru no­dzīt līdz ie­tei­ca­ma­jam?

- At­ka­rīgs, vai jā­no­met 60 vai des­mit ki­lo­gra­mi. Es vis­iem klien­tiem sa­ku, ka pirm­ā ne­dē­ļa būs grū­ta, un vis­i kā viens sa­ka to pa­šu. Pēc tam gal­vā no­tiek klik­šķis, vi­ņi sāk ēst ma­zāk, ci­tā­dāk, iz­bau­dīt ēdie­nu.

- Vai ir arī tā­di, ku­rus ne­va­rat pār­lie­ci­nāt ēst ci­tā­dāk? Vi­ņi ie­spī­tē­jas un da­ra pa sa­vam.

- Sme­jos, ka tad man vi­ņi jā­adop­tē vai jā­app­rec un jā­liek dzī­vot pie ma­nis, ko, pro­tams, ne­da­ru. Ar va­ru ne­ko ne­var. Viss no­tiek gal­vā.

- Jū­su pa­cien­tu vi­dū vai­rāk ir sie­vie­šu?

- Sie­vie­šu ir vai­rāk, bet nāk arī ļo­ti daudz vī­rie­šu ap 35 līdz 40 ga­diem. Un pus­au­dži, kā jau tei­cu. Pie ma­nis ne­nāk 50 līdz 60 ga­dus ve­ci vī­rie­ši ar vi­sā­dām kai­tēm. Vi­ņi ir no­vir­zī­ti me­di­cī­nas biz­ne­sā. Sie­vie­tes nāk arī pen­si­jas ve­cu­mā, man ir for­šas dā­mas 70 ga­du ve­cu­mā. Kat­ram ve­cums iz­pau­žas at­šķi­rī­gi. Viens jau 30 ga­dos ir pie­ku­sis no dzī­ves, bet ci­tam 75 ga­dos acis mirdz.

- Kā tad ir - Lat­vi­jas ie­dzī­vo­tā­ji pie die­to­lo­ga nāk tad, kad pro­blē­mās jau slīkst vai nost, vai arī pro­fi­lak­tis­ki?

- Pē­dē­jā lai­kā nāk mā­mi­ņas, kas gai­da bēr­ni­ņus un grib zi­nāt, kas bū­tu jā­ēd. Ļo­ti sma­gi slim­nie­ki pie ma­nis no­nāk re­ti. Te ne­daudz jā­vai­no ār­sti. Ja cil­vēks ir ļo­ti slims, tad vi­ņu pār­sva­rā uz­sē­di­na uz zā­ļu te­ra­pi­jas un ne­pa­sa­ka, ka arī uz­tu­rā kaut kas jā­mai­na. Pa­cien­tam ir ap­tau­ko­ša­nās, pa­aug­sti­nāts cu­ku­ra lī­me­nis, ho­les­te­rīns, viņš kat­ru die­nu sau­jām dzer zā­les. Pār­lie­ci­nāt cil­vē­ku, ka vi­ņam kaut kas jā­mai­na ēša­nā, nav vien­kār­ši, tas pra­sa daudz lai­ka. Ģi­me­nes ār­stam nav lai­ka par to ru­nāt. Ta­gad mo­dē ir sti­lis­ti, ir pa­kal­po­jums iet ko­pā ar sti­lis­tu pa vei­ka­liem un at­la­sīt drē­bes. Bet ir po­pu­lārs arī pa­kal­po­jums ko­pā ar uz­tu­ra spe­ci­ālis­tu aiziet uz pār­ti­kas vei­ka­lu. Ci­tā­di cil­vēks iz­skrien cau­ri pie­na no­da­ļai, mai­zes no­da­ļai, pa­ķer ak­ci­jas pre­ci, un viss. Ja ir laiks, man pa­tīk lē­nām iz­stai­gāt vei­ka­lu. Mans at­klā­jums ir kvi­no­ja un ama­rants. Uz­tai­sī­ju put­ru no kvi­no­jas, ama­ran­ta, za­ļa­jām un oran­ža­jām lē­cām, pie­li­ku gri­ķus. Man ļo­ti gar­šo gri­ķi. Do­mā­ju, ka cil­vē­ki par maz put­rai­mus no­vēr­tē - mie­žus, grū­bas. Jā, ir bul­gurs, ir kus­kuss, bet no­teik­ti lē­cas un pākš­au­gi ir vai­rāk jā­lie­to uz­tu­rā. Gal­ve­nais ir ne­cept eļ­ļā, ne­ēst pa­nē­tos izstrādājumus un arī pus­fab­ri­kā­tus ne. Va­jag ēst pēc ie­spē­jas da­bī­gā­kus pro­duk­tus, un Lat­vi­jā ir fan­tas­tis­ki pro­duk­ti.

DER ZI­NĀT!

Lai ap­rē­ķi­nā­tu ķer­me­ņa ma­sas in­dek­su, ne­pie­cie­šams sva­ru (ki­lo­gra­mos) da­līt ar augu­mu (met­ros), kas kā­pi­nāts kvad­rā­tā. Pie­mē­ram, 82 ki­lo­gra­mus sma­gam un 1,80 met­rus ga­ram cil­vē­kam ķer­me­ņa ma­sas in­dekss ir 82:1,82=25,3.

Ķer­me­ņa ma­sas in­dek­sa in­ter­vā­li:

pā­rāk mazs svars = <18,5;
svars nor­mas ro­be­žās = 18,5-24,9;
lie­kais svars = 25-29,9;
ap­tau­ko­ša­nās = >30

Horoskopi

Daži cilvēki, kas dzimuši zem noteiktām zodiaka zīmēm, nevar lepoties ar finansiālo stabilitāti, bet citi pārliecinoši virzās uz saviem mērķiem, cenšoties sasniegt bagātību un atzinību. Uzziniet, kam būs pārtikusi dzīve.

Svarīgākais