Laikam jau mēs tiešām esam tas, KO ēdam. Toties labā ziņa ir tā, ka varam izvēlēties un iemācīties, KĀ ēst. Saruna ar dietoloģi Lolitu Neimani ir ne tikai par pareizu ēšanu, bet arī par citādāku domāšanu un paradumu maiņu.
- Vai piekrītat teicienam, ka veselā miesā mājo vesels gars?
- Kā gan es varu nepiekrist! Vesela miesa un gars ir harmonija, uz ko mums tiekties. Tie viens otru papildina.
- Taču laika gaitā ir mainījusies sabiedrības izpratne par skaistu ķermeni sievietei un vīrietim.
- Jā, senajiem romiešiem un grieķiem, sākot no pirmajām olimpiskajām spēlēm, bija sportiski ķermeņi, antīkajām skulptūrām - fantastiski augumi. Renesanses laikā modē nāca apaļas formas. Pēc Otrā pasaules kara līdz pat pagājušā gadsimta vidum uz sanatorijām cilvēki brauca ar mērķi pieņemties svarā. Atceros, ka mana mamma, daktere būdama, strādāja pionieru nometnēs. Ja bērns bija pieņēmies svarā, tātad labi atpūties. Ēšanas kultūra pēc kara bija vērsta uz to, lai pieņemtos svarā. Tagad ir pilnīgs pretstats. Piemēram, «bada klīnika» maksā lielu naudu, ēst nedod un taisa klizmas, un esi priecīgs, ka izej ārā, tievāks palicis. Latvijā 80. gadu vidū un beigās parādījās pirmie ārzemju žurnāli, pirmās plates, pirmās modeles un ienāca Rietumu kultūra. Tagad esam tur, kur esam - ir tievuma kults, modeles, bulīmija un citi ēšanas traucējumi. Tik un tā katram trešajam cilvēkam pasaulē ir liekais svars un aptaukošanās. Arī Latvijā puse iedzīvotāju ir ar lieku svaru, kas mainās pa vecuma grupām.
- Sievietēm pavasarī parādās vēlme tievēt, uzsākt sulu kūres. Ar ko, jūsuprāt, to varētu izskaidrot, vai ar procesiem dabā? Varbūt tiešām pavasarī organisms ātrāk atbrīvojas no liekā?
- Mums pavasaris saistās ar to, ka dabā viss plaukst un pumpuro, un tad droši vien tā vēlme ir lielāka. Es domāju, ka mums ir četri fantastiski gadalaiki. Ir garš, garš rudens, sākumā ļoti skaists, ar dzeltenām lapām, vēlāk - drūms. No oktobra līdz martam dienas ir īsas. Un kad beidzot pavasaris ir atnācis, mēs metam biezās drēbes nost. Bet melna «pufaiciņa» apsedz daudz ko. Pateikt, ka decembrī, kad ir Ziemassvētku balles, dāmas negrib būt slaidas, arī būtu melots. Žurnālisti ar saviem jautājumiem sadala to gadu - rudenī laikus jāsāk gatavoties Ziemassvētku ballēm, lai var ietilpt kleitā, pirms Ziemassvētkiem jautā, kā nepārēsties.
- Kaut diez vai sanāk padomus ievērot.
- Protams, ka pārēdas! Un tad nāk pirmās sulas, un visi runā par sulām. Pēc tam tuvojas peldkostīmu sezona. Ja kažokā un biezās drēbēs varam noslēpt ļoti daudz defektu, tad peldkostīmā īsti neko vairs nevaram nomaskēt. Ir labi, ka medijos par to runā, jo aug jauni lasītāji, cita paaudze, un droši vien tas būs mūžīgs temats.
- Vai esat mēģinājusi sākt diētu vai ievērot atslodzes dienas atkarībā no Mēness fāzēm?
- Esmu kādreiz likusi dilšanas dienās neēst un pati to esmu darījusi, bet sapratu, ka visu dienu neēst - tas nav viegli. Tad nevajag sevi mocīt. Bet principā - ļoti labi, ja cilvēkam patīk, tad tās dienas tiešām var ievērot. Tas nenozīmē, ka īsi pirms atslodzes uzsākšanas jāpieēdas. Es iesaku, ja brīvdienās ir ēsts vairāk, tad pirmdienā, otrdienā jāēd mazāk, neatkarīgi no Mēness fāzēm.
- Vai gadās sagrēkot ar ēšanu?
- Ko nozīmē sagrēkot? Man negaršo daudzas lietas - desa, kūpinājumi, trekni ēdieni. Nevis tāpēc, ka baidos ēst, bet man šausmīgi negaršo sāļš un trekns ēdiens. Garšo dārzeņi visādās kombinācijās, ieskaitot melnsakni, rutku un kāli, patīk liesa gaļa, zivis, jūras dzīvnieki. Uz palodzēm nu jau ir izaugusi otra sīpolloku raža, man aug kādi simt sīpoli, ir viens pods ar rozmarīnu, ko katru dienu pa drusciņai applūkāju. Es ļoti labi gatavoju, man patīk to darīt. Patīk nesamocīti ēdieni, varu paņemt pliku rupjmaizi un apēst. Ja nav laika paēst, es labāk nopirkšu banānu un lēnām apēdīšu, nevis kafejnīcā salātus. Un avokado man ļoti patīk.
- Avokado esot barojošs.
- Nav jau jāēd katru dienu trīs. Ja es neēdu sviestu, ja man avokado ir sviesta vietā? Tam ir labas taukskābes - nepiesātinātās.
- Veikalā pētāt uz iepakojuma rakstīto?
- Protams, bet man ir standarts, ko pērku. Tāpēc parasti skatos uz derīguma termiņu. Cilvēk iekrīt uz to, ka ir akcijas, bet nepaskatās derīguma termiņu.
- Un ģenētiski modificētu pārtiku?
- Es nepērku lētu margarīnu un augu eļļas. Labā olīveļļā no tā nebūs ne miņas. Soja ir modificēta, bet manā ēdienkartē ir maz ēdienu ar soju. Es pērku liesu gaļu, protams, nezinu, kur tā audzēta, bet, ja nekam neuzticas, tad jābūt naturālai saimniecībai. Pērku zivis, olas, dārzeņus un nedaudz augļu. Mans topa produkts ir paniņas, kefīrs, biezpiens. Tur nekas nav modificēts.
- Jums nākas saviem pacientiem ieteikt pieņemties svarā?
- Nevis es meklēju, lai kādam to ieteiktu, bet pie manis vēršas cilvēki, kuriem ir svara deficīts. Viņiem tā ir problēma. Ir daudz sarežģītāk to kilogramu dabūt klāt nekā nost. Apaļajiem liekas: kaut nu es tā varētu ēst kūciņas! Bet slaidajiem liekas: ko tie apaļie visu laiku ņemas?!
- Vai var pieļaut, ka pārāk mazs svars liecina par kādu slimību?
- Ir populāra formula - ķermeņa masas indekss. Ja ir nepietiekams svars, tad tas ir zem 18,5. Tievie par to sūdzas nevis tāpēc, ka gribas lielākas krūtis vai apaļākus vaigus, bet tāpēc, ka sliktāk jūtas. Cilvēki ātrāk nogurst, viņiem ir sliktāks miegs, ir grūtāk krēslā nosēdēt, jo mugurā muskuļu korsete nav pietiekami attīstīta. Protams, samazināts svars ir pie daudzām kaitēm, bet var arī būt tā, ka ģimenē visi tādi ir, iedzimti tievi, un ir diezgan grūti kaut ko mainīt.
- Esmu lasījusi, ka, ievērojot diētu, dienā jāuzņem daudz šķidruma. Bet ja cilvēkam ir nosliece uz tūsku?
- Ja ir tūska, tad jāmeklē cēlonis, jo normāli cilvēkam tūskas nav. Banāls piemērs: cilvēkam patīk sāļi ēdieni, bet nātrijs rada šķidruma aizturi, un arī veselam cilvēkam var satūkt kājas, ja viņš ēd sāļu ēdienu un dzer daudz šķidruma. Ir tāda formula pieaugušajiem - 30 līdz 35 mililitri uz ķermeņa svaru. Es klientiem ar lieko svaru lieku izdzert trīs litrus dienā, bet ļoti ilgi skaidrojot, ka sāļš nedrīkst būt pilnīgi nekas. Jo būtu neprāts likt tik daudz dzert, ja neierobežo sāls daudzumu. Tad ir jāpiedāvā, ko izmantot sāls vietā, sākot ar rozmarīnu, majorānu, timiānu. Lai nav tā, ka paņem paciņu sausa biezpiena, novāra ūdenī vistas fileju un dienu no dienas ēd.
- Ko teiksiet par veģetāriešiem un vegāniem?
- Ja cilvēks atsakās no kādas produktu grupas uz ilgu laiku, tad vajadzētu veikt analīzes un tās izvērtēt. Neēdot gaļu, var kristies hemoglobīns, bet tā nav visiem. Ir veģetārieši, kam ir labas asins analīzes, viņi ir fiziski aktīvāki un mazāk lieto alkoholu. Vegānu man žēl, jo viņiem stipri jādomā, ko ēst. Bet arī visi vegāni, es domāju, neēd pilnīgi vienādi. Taču, ja uzturs pārsvarā ir no augiem vai dārzeņiem, tad olbaltumu kādā brīdī būs par maz, bet to deficīts samazina imunitāti. Tāpēc jābūt gudrākiem, ja produktu grupas ļoti ilgstoši nelieto, tad var paskatīties, ar ko aizvietot.
- Cilvēki mēdz nekritiski izvērtēt dažādus mītus, ieteikumus un diētas. Kāds ir jūsu viedoklis par diētām? Pašlaik ir tik daudz grāmatu - gan par asinsgrupu diētu, gan par Dikāna un citām diētām. Pērc tik nost, lasi un piemēro sev īstāko!
- Līdz brīdim, kamēr nesekmīgi izmēģināts daudz kas un nekas nesanāk. Tad nāk pie dietologa. Pēdējos desmit gadus uzturzinātnē mēs neko nesakām tāpat vien, tagad vajadzīgi pētījumi un pierādījumi. Vairs neder, ja tikai uzraksta - nesenā pētījumā pierādīts. Kas tas par pētījumu? Cik tas ir ticams? Kas to veica? Vajadzīga pēdējo piecu gadu meta analīze par simtiem pētījumu, un tad mēs sakām - jā. Atsevišķi diētas nepēta. Varbūt par Atkinsa diētu ir pētījumi un par Dikāna diētu - nedaudz. Tā kļuva ļoti populāra un saņēma arī daudz kritikas. Protams, cilvēki nopērk vienu smuku grāmatu, izlasa, iespaidojas, un viņiem liekas, ka tā diēta ir īstā. Un sanāk, ka diētas ir bijušas visādas, bet svars ir lielāks nekā jebkad. Man liekas, ka skolās daudz pamatīgāk vajadzētu mācīt par uzturu un lai zināšanas būtu visa mūža garumā. Bet skolā neko neiemāca, mamma arī neiemāca, jo pati īsti nezina, un paņem kaut kādu grāmatu, kaut kādu žurnālu... Piemēram, 10. klases puisis, augums - 1,85 metri, svars - 85 kilogrami pirms pusgada. Tagad svars ir 112 kilogramu. Pusgada laikā 30 kilogrami klāt. Jā, skolā daudz jāmācās, piekūst, sportot negribas. Ir tikai dators un skola. Un liekie kilogrami. Vai meitenīte - 11 gadu, 71 kilograms. Pavisam maza meitene pieaugušas sievietes svarā.
- Pēc jūsu domām, skolā uztura speciālists būtu obligāti vajadzīgs?
- Domāju, ka nevis katrā skolā, kas gan būtu ideāli, bet skolu valdē varētu būt viens. Varētu būt skolotāji, kas māca par uzturu. Vajadzīgi skolu pavāri ar speciālo izglītību, nevis tikai kursus pabeigušie, kā pie mums notiek.
- Ja cilvēks grib mainīt savu svaru, tātad jāsāk ar ēšanas paradumu maiņu?
- Pirmkārt, jāmaina ēšanas paradumi. Otrkārt, vajadzīgas fiziskās aktivitātes. Jāstaigā kājām, jākustas, katru dienu vismaz 30 minūtes vajadzētu kustēties.
- Cik ilgā laikā iespējams svaru nodzīt līdz ieteicamajam?
- Atkarīgs, vai jānomet 60 vai desmit kilogrami. Es visiem klientiem saku, ka pirmā nedēļa būs grūta, un visi kā viens saka to pašu. Pēc tam galvā notiek klikšķis, viņi sāk ēst mazāk, citādāk, izbaudīt ēdienu.
- Vai ir arī tādi, kurus nevarat pārliecināt ēst citādāk? Viņi iespītējas un dara pa savam.
- Smejos, ka tad man viņi jāadoptē vai jāapprec un jāliek dzīvot pie manis, ko, protams, nedaru. Ar varu neko nevar. Viss notiek galvā.
- Jūsu pacientu vidū vairāk ir sieviešu?
- Sieviešu ir vairāk, bet nāk arī ļoti daudz vīriešu ap 35 līdz 40 gadiem. Un pusaudži, kā jau teicu. Pie manis nenāk 50 līdz 60 gadus veci vīrieši ar visādām kaitēm. Viņi ir novirzīti medicīnas biznesā. Sievietes nāk arī pensijas vecumā, man ir foršas dāmas 70 gadu vecumā. Katram vecums izpaužas atšķirīgi. Viens jau 30 gados ir piekusis no dzīves, bet citam 75 gados acis mirdz.
- Kā tad ir - Latvijas iedzīvotāji pie dietologa nāk tad, kad problēmās jau slīkst vai nost, vai arī profilaktiski?
- Pēdējā laikā nāk māmiņas, kas gaida bērniņus un grib zināt, kas būtu jāēd. Ļoti smagi slimnieki pie manis nonāk reti. Te nedaudz jāvaino ārsti. Ja cilvēks ir ļoti slims, tad viņu pārsvarā uzsēdina uz zāļu terapijas un nepasaka, ka arī uzturā kaut kas jāmaina. Pacientam ir aptaukošanās, paaugstināts cukura līmenis, holesterīns, viņš katru dienu saujām dzer zāles. Pārliecināt cilvēku, ka viņam kaut kas jāmaina ēšanā, nav vienkārši, tas prasa daudz laika. Ģimenes ārstam nav laika par to runāt. Tagad modē ir stilisti, ir pakalpojums iet kopā ar stilistu pa veikaliem un atlasīt drēbes. Bet ir populārs arī pakalpojums kopā ar uztura speciālistu aiziet uz pārtikas veikalu. Citādi cilvēks izskrien cauri piena nodaļai, maizes nodaļai, paķer akcijas preci, un viss. Ja ir laiks, man patīk lēnām izstaigāt veikalu. Mans atklājums ir kvinoja un amarants. Uztaisīju putru no kvinojas, amaranta, zaļajām un oranžajām lēcām, pieliku griķus. Man ļoti garšo griķi. Domāju, ka cilvēki par maz putraimus novērtē - miežus, grūbas. Jā, ir bulgurs, ir kuskuss, bet noteikti lēcas un pākšaugi ir vairāk jālieto uzturā. Galvenais ir necept eļļā, neēst panētos izstrādājumus un arī pusfabrikātus ne. Vajag ēst pēc iespējas dabīgākus produktus, un Latvijā ir fantastiski produkti.
DER ZINĀT!
Lai aprēķinātu ķermeņa masas indeksu, nepieciešams svaru (kilogramos) dalīt ar augumu (metros), kas kāpināts kvadrātā. Piemēram, 82 kilogramus smagam un 1,80 metrus garam cilvēkam ķermeņa masas indekss ir 82:1,82=25,3.
Ķermeņa masas indeksa intervāli:
pārāk mazs svars = <18,5;
svars normas robežās = 18,5-24,9;
liekais svars = 25-29,9;
aptaukošanās = >30