Saules un Mēness aptumsumiem tautu tradīcijās un kultūrvēsturē bijusi īpaša nozīme. Ar tiem saistīti mīti un leģendas. Izsenis tiek uzskatīts, ka tie ir nelaimju vēstneši, ka aptumsumu laikā dzimušiem cilvēkiem sarežģīts dzīvesgājums un ka aptumsumu periodos dzīvē iespējami liktenīgi pavērsieni.
Pārmaiņām būt vai nebūt?
Astroloģijā Saule simbolizē dzīvības aktivitāti, personības enerģiju, kas vērsta uz sevis apzināšanos, pilnveidošanu un izaugsmi. Savukārt Mēness ir slēpto emociju un pārdzīvojumu, adaptācijas un mātišķuma simbols. Astroloģijā valda uzskats, ka Saules un Mēness aptumsumu laikā abi iesaistītie spīdekļi demonstrē savus principus izkropļotā veidā - Mēness patiesi dziļa pārdzīvojuma vietā rada ilūziju un sakāpina emocijas, savukārt Saule dinamisko enerģiju nomaina pret pašpietiekamību un atslābumu. Saasinās problēmas un nesaskaņas, sīkumi kļūst ārkārtīgi nozīmīgi, bet patiešām svarīgas lietas var palikt nepamanītas. Aptumsumi var deformēt uztveri un mudināt uz nelietderīgu spēku patēriņu.
Cilvēku astroloģiskajās kartēs ar aptumsumiem saistās tā dēvētie Mēness mezgli (divi orbītas punkti) - lejupejošais (saskaņā ar Austrumu leģendu - Drakona aste) un augšupejošais (Drakona galva). Aplūkojot tos no cilvēka dvēseles evolūcijas skatu punkta, tiek uzskatīts, ka lejupejošais mezgls norāda uz veco, jau izstrādāto «programmu», bet augšupejošais uz jaunu perspektīvu, ko cilvēks var atklāt savā dzīvē. Astroloģijā valda uzskats, ka aptumsumu periodu iespējams izmantot kā īpašu atskaites punktu, kā jauna cikla sākumu, lai ietekmētu dzīves situācijas un likteni. Sekojot līdzi notikumiem vairāku aptumsumu ciklu laikā, mēs varam reāli novērtēt pašu ieguldījumu savas dzīves veidošanā un iegūt garīgo pieredzi.
Taču ir arī cits uzskats - proti, aptumsumu ietekme ir tik spēcīga, ka neko ietekmēt nav iespējams, un mezglu ass ir kā attīstības vektors, kas nosaka karmiskās mācības un horoskopā ieliktās liktenīgās situācijas.
Saules aptumsuma laikā Mēness un Zeme nostājas uz Mēness mezglu ass līnijas, iezīmējot likteņa pagriezienu brīžus, un šajos periodos dabas spēki ir tik stipri, ka bloķējot jebkādu mēģinājumu mainīt apstākļus.
Praksē pierādījies - kaut arī aptumsuma periodā iespējams spēcīgs sasprindzinājums, notikumi ne vienmēr ir dramatiski. Piemēram, aptumsuma laikā iespējams sastapt liktenīgo mīlestību, kas pārvērtīs dzīvi, piepildīs to ar prieku un īpašu jēgu. Aptumsums var kļūt par sākumu jaunam posmam mūsu dzīvē, būtiski mainot tās ritējumu.
Astroloģijā aptumsums ir viens no prognozēšanas veidiem, lai noteiktu cilvēka dzīves liktenīgākos un nozīmīgākos posmus.
Aptumsumi un notikumi pasaulē
Autoritatīvākie speciālisti mundānās (pasaules) astroloģijas jomā uzskata, ka aptumsumi rada ļoti nozīmīgu un intriģējošu ietekmi uz notikumiem pasaulē un it īpaši uz pasaules politiskajiem līderiem. Tiek uzskatīts, ka aptumsuma ēna, pārejot pāri konkrētām teritorijām, norāda uz valstīm, kuras saistīs kopīgi vēsturiskie procesi. Aptumsums nav viena brīža fakts, bet gan atskaites punkts, kas ieslēdz konkrētu vēsturisko programmu. Aptumsums fokusē visu planētu enerģiju un tur savā varā lielu laika posmu un lielas cilvēku grupas.
Amerikāņu astrologs Čārlzs Emersons uzskatīja, ka aptumsuma redzamais ceļš, kas ir pirms nākamā līdera piedzimšanas, norāda reģionu uz Zemes, kur visvairāk būs jūtama viņa ietekme. Piemēram, Kārlis Markss nāca pasaulē Saules aptumsuma laikā 1818. gada 5. maijā Vācijas pilsētā Trīrā. Neraugoties uz Marksa pārliecību, ka viņa idejas būs ietekmīgas Vācijā un Francijā, tā tomēr nenotika - viņa piedzimšanas brīža aptumsuma redzamais ceļš bija no Trīras cauri Krievijas impērijai līdz Kamčatkas pussalai, iezīmējot ģeogrāfisko zonu, kurā Kārļa Marksa idejas ieguva praktisku izmantojumu.
Maķedonijas Aleksandra aptumsuma ceļš gāja pa Ēģipti, Mezopotāmiju, Persiju un beidzās Indijā, precīzi iezīmējot zemes, ko vēlāk viņš iekaroja. Kad Aleksandrs Lielais sāka iet dziļāk Indijas teritorijā, izejot no sava aptumsuma robežām, viņa armija atteicās turpināt militāro operāciju.
Pravieša Muhameda «aptumsuma līnija» gāja no Ziemeļāfrikas rietumiem caur Meku un Medīnu līdz Jaungvinejas rietumu piekrastei, nosakot apgabalus, kuros islāmam ir īpaši liela ietekme. Kad musulmaņu karapulki centās iekarot Eiropu, tos divas reizes apturēja Vīnē, viņi pārāk tālu bija novirzījušies no aptumsuma centrālās līnijas.
Aptumsumi un dzimšanas dienas
Runājot par aptumsumiem, nedrīkst nepieminēt vēl vienu svarīgu tematu. Cilvēki, kuri nākuši pasaulē aptumsuma dienā, ir apveltīti ar neparastām spējām. Viņi uzticas sev un maz ietekmējas no citu idejām un spriedumiem. Viņi sevī nes aptumsuma «dabu», viņiem paredzēto programmu.
Cilvēki, kas dzimuši Saules aptumsuma laikā, bieži vien ir arī pamatlicēji jauniem novirzieniem zinātnē, mākslā, filozofijā. Lūk, daži piemēri:
- Renē Dekarts (1596. gada 31. marts) - izcils franču filozofs, matemātiķis, fiziķis un fiziologs; analītiskās ģeometrijas pamatlicējs, ieviesis daudzus algebriskus apzīmējumus, jauneiropas racionālisma dibinātājs un viens no ietekmīgākajiem Jaunā laika metafiziķiem.
- Kārlis Markss (1818. gada 5. maijs) - vācu domātājs, marksisma pamatlicējs.
- Ivans Kuļibins (1753. gada 21. aprīlis) - krievu mehāniķis amatieris, daudzu un dažādu mehānismu izgudrotājs, pilnveidojis optisko ierīču stiklu slīpēšanu, radījis «spoguļlukturi» (starmeša prototips), semafora telegrāfu un daudz ko citu.
- Konstantīns Ciolkovskis (1857. gada 17. septembris) - krievu zinātnieks un izgudrotājs, mūsdienu kosmonautikas pamatlicējs.
- Nikolajs Rērihs (1874. gada 9. oktobris) - krievu gleznotājs, ceļotājs, rakstnieks, filozofs, mistiķis, cilvēks leģenda, ar kura vārdu saistīta Rēriha kustība.
- Sergejs Eizenšteins (1898. gada 22. janvāris) - kinorežisors, kino teorētiķis, pedagogs, stāvējis pie padomju kinematogrāfijas šūpuļa un cēlis to līdz mākslas līmenim.
Gads, kurā cilvēka dzimšanas diena iekrīt aptumsuma laikā, atnes svarīgas izmaiņas dzīvē. Sevišķi spilgti tas izpaužas politiķu un sabiedriski aktīvu cilvēku likteņos. Aptumsums sevī nes konkrētu lādiņu, kas saistīts ar dažādiem sabiedriskiem un vēsturiskiem procesiem, bet politiķi un sabiedriskie darbinieki ir šo procesu dalībnieki un virzītāji. Viņu liktenis, kritieni un kāpumi cieši saistīti ar sociālo vai vēsturisko noteikumu attīstību, kulmināciju un nobeigumu.
Piemēram, Hariju Trumenu ievēlēja par ASV prezidentu, neraugoties uz visām nelabvēlīgajām prognozēm, gadā, kad viņa dzimšanas diena (1948. gada 9. maijs) iekrita aptumsuma laikā.
Krievu žurnālistu Vladislavu Listjevu nogalināja gadā, kad neilgi pirms viņa dzimšanas dienas bija Saules aptumsums (1995. gada 29. aprīlis).
Interesanti, ka īsi pirms 1999. gada 11. augusta aptumsuma Krievijā pie varas nāca jaunais premjerministrs Vladimirs Putins. Vēlāk viņš izteicās, ka «sasniedzis to, par ko nav pat sapņojis».
Līderi, kas nokļūst politiskajā zenītā aptumsuma laikā, bieži kļūst par svarīgām personībām valsts vēsturē, taču tas jau ir cits temats un cits stāsts.
Astroloģiskā statistika liecina, ka aptumsums, kas notiek dzimšanas dienā, vienlīdzīgās daļās rada gan negatīvus, gan pozitīvus notikumus: pārcelšanās, šķiršanās, izmaiņas ģimenē, profesionālā jomā utt.
Mācības par aptumsumiem un to ietekmi uz cilvēka dzīvi un cilvēci kopumā joprojām ir astroloģisko pētījumu objekts.
(Izmantoti materiāli no astroloģes Jeļenas Zimovecas publikācijām un fomalgaut.com)
UZZIŅAI
Aptumsumu astronomiskie skaidrojumi