Teju pusi no nenomaksātajiem nodokļiem Igaunijā uzkrājis aptuveni tūkstotis uzņēmēju un tādēļ Igaunijas Tieslietu ministrija nākusi klajā ar ierosinājumu liegt šiem parādniekiem nodarboties ar uzņēmējdarbību, vēsta laikraksts "Eesti Päevaleht".
Oktobra sākumā nenomaksāto parādu kopapjoms Igaunijā veidoja 358,5 miljonus eiro (251,95 miljonus latu), ar ko pietiktu, lai palielinātu algas gan skolotājiem, gan mediķiem.
"Gada sākumā mēs sākām pētīt, ka aiz šim parādiem stāv cilvēki. Pat mēs bijām pārsteigti, konstatējot aptuveni tūkstoš cilvēku sistemātiskās darbības. Viņi piedalījušies uzņēmumu vadībā un aiz sevis atstājuši vismaz 5000 eiro (3514 latu) lielus nodokļu parādus. Tas nav mazs nodokļu parāds, un to izraisījušas apzinātas darbības," skaidroja Igaunijas Nodokļu un muitas pārvaldes ģenerāldirektors Mareks Helms.
Aptuveni tūkstoš uzņēmēju, kas saistīti ar apmēram 2800 kompānijām, valstij ir parādā teju 144 miljonus eiro (101,20 miljonus latu).
Pēc Nodokļu un muitas pārvaldes atzinuma, pašreizējā sistēma nespēj atturēt uzņēmējus, kas izvairās no nodokļu nomaksas, un tāpēc ir nepieciešami bargāki risinājumi.
"Tādēļ mēs izteicām priekšlikumu noteikt ierobežojumus uzņēmējdarbības veikšanai, kas attiektos gan uz [kompāniju] īpašniekiem, gan parādos nonākušo uzņēmumu vadošajiem darbiniekiem, kuriem ir likumīgas tiesības veikt darījumus, kuri var novest pie nodokļu parādiem," atklāja Helms.
Kā paredz Nodokļu un muitas pārvaldes izstrādātais plāns, aizliegumu nodarboties ar uzņēmējdarbību personai varētu tikt noteikts gadījumā, ja tā būtu saistīta ar vismaz trim uzņēmumiem, un katram no tiem būtu uzkrāts nodokļu parāds vismaz 5000 eiro apmērā.
Aizliegumu veikt uzņēmējdarbību Igaunijā var noteikt arī pašreiz, taču tas iespējams vien atsevišķos gadījumos saistībā ar uzņēmumu valdes locekļiem vai noteikta veida ekonomiskajiem noziegumiem.
Nodokļu un muitas pārvalde izstrādāto priekšlikumu valdībā plāno iesniegt novembrī.