Apmēram deviņus mēnešus pēc tam, kad Saeima atļāva vairumtirdzniecībā veikt darījumus arī skaidrā naudā, likumdevēji iecerējuši šo normu atkal mainīt. Saeimā otro lasījumu gaida lielveikalus lobējošais grozījumu projekts likumā Par nodokļiem un nodevām, kas liegs iegādāties preces vairumā par skaidru naudu.
Nacionālajā biznesa katalogā ir atrodamas aptuveni 150 vairumtirdzniecības bāzes, kas darbojas Latvijā. Pamatojoties uz Centrālās statistikas pārvaldes datiem, pēc vairumtirdzniecības apgrozījuma krituma 2008. gada otrajā pusē un 2009. gadā šā gada pirmajā un otrajā ceturksnī vairumtirdzniecībā apgrozītais naudas daudzums palielinās. Pagājušā gada pirmajā un otrajā ceturksnī vairumtirgotāji ieņēma attiecīgi par 38,5 procentiem un 41,6 procentiem mazāk nekā 2008. gadā, bet šā gada pirmajos ceturkšņos apgrozījums palielinājies attiecīgi par aptuveni 6 un 13 procentiem. Tiesa, apgrozījuma pieaugums nav vērojams visās nozarēs – pārtikas, dzērienu un tabakas izstrādājumu vairumtirdzniecības apgrozījums turpina samazināties, un, salīdzinot ar pagājušā gada sliktajiem rādītājiem, šogad pat vērojams kritums 11 līdz 18 procentu robežās. Savukārt informācijas un komunikācijas tehnoloģiju iekārtu vairumtirdzniecības ieņēmumi palielinājušies par 34 līdz 36 procentiem.
Neatkarīgās aptaujātie speciālisti vairumtirdzniecības apgrozījuma palielinājumu skaidro gan ar darījumu un preču cenu pieaugumu atsevišķās nozarēs, gan ar skaidras naudas norēķinu atļaušanu vairumtirdzniecībā, jo tas palielinājis iespēju mazajiem veikaliem, bāriem un kafejnīcām vairāk izmantot vairumtirdzniecības bāžu pakalpojumus. Tā kā iepriekš šādas iespējas nebija, mazajiem uzņēmumiem vienkāršāk bija pārtikas un nepārtikas preces iegādāties lielveikalos, kas, protams, sadārdzināja gala produktu un pakalpojumu cenas.
Skaidras naudas norēķinu ierobežojums vairumtirdzniecībā stājās spēkā 2000. gadā. Pērn decembrī Saeimas deputāti nolēma, ka šis ierobežojums jāatceļ, taču jau pēc pusgada daļa deputātu uzskata, ka šī likuma norma atkal jāmaina. Saeimā pirmajā lasījumā jau ir akceptēts grozījumu projekts likumā Par nodokļiem un nodevām, kas ierobežos skaidras naudas darījumus vairumtirdzniecībā.
Šo grozījumu autore Finanšu ministrija uzver, ka bezskaidras naudas darījumos ir mazāka iespēja veikt krāpnieciskus darījumus un izvairīties no nodokļu nomaksas, un netiek pieļauta iespēja legalizēt nelikumīgi iegūtus līdzekļus, tajā skaitā aplokšņu algas. Ar Ministru prezidenta Valda Dombrovska (JL) 2010. gada 15. marta rīkojumu izveidotajā darba grupā tika izstrādāti vairāki pasākumi, kas vērsti uz nodokļu administrēšanas un kontroles stiprināšanu, lai apgrūtinātu iesaistīšanās iespējas ēnu ekonomikā. Kā viens no risinājumiem tika piedāvāts atkal ierobežot skaidras naudas darījumus.
Lobē lielveikalus
Pēc SIA Sanitex valdes locekļa Jevgēnija Semjaņņikova rīcībā esošās informācijas, no aptuveni 6000 Latvijā esošajiem veikaliem apmēram 4000 ir mazie, kuru vidējais pasūtījums nepārsniedz 20–30 latus. Aizliedzot iespēju uzņēmējiem iegādāties preces vairumtirdzniecībā par skaidru naudu, viņi būs spiesti doties uz lielveikaliem vai tirgu, kur var norēķināties skaidrā naudā. Līdz ar to atkal tiks lobēti lielveikali.
"Ja grozījumi likumdošanā tiks apstiprināti, valsts būtībā aizliegs tirgotājam iegādāties preci lētāk pie vairumtirgotāja vai ražotāja," uzsver arī Latvijas tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs.
SIA Sanitex vadības pārstāvis Aigars Ģērmanis ir pārliecināts, ka lēmums atgriezties pie vairumtirdzniecības ierobežošanas ļoti negatīvi ietekmēs Latvijas ekonomiku, kā arī mazinās ārvalstu investoru interesi, jo valdības rīcība, ik pusgadu mainot likumus, liecina vienīgi par nestabilu un tādējādi arī nedrošu investīciju vidi Latvijā. Turklāt nevienā citā Eiropas Savienības dalībvalstī neesot aizlieguma iegādāties preces vairumtirdzniecībā par skaidru naudu.
Kaimiņos jau tirgojas
Lietuvā ierobežojumi vairumtirdzniecības bāzēs norēķināties skaidrā naudā nepastāv. Vairāk nekā desmit gadus šajā kaimiņvalstī darbojas cash&carry (samaksā un ņem) tirdzniecības koncepcija, kas balstās uz pašapkalpošanās principu līdzīgi kā parastos veikalos. Sanitex šobrīd pieder deviņas tādas bāzes Lietuvā. Promo cash&carry Panevēžā darbu sāk jau pulksten sešos no rīta. Uz bāzi iepirkties tik agri brauc mazo veikalu un kafejnīcu īpašnieki, lai paspētu sagatavoties darba dienas sākumam. Bāzē iespējams iegādāties gan pārtikas, gan nepārtikas preces. Šajā bāzē iespējams iekļūt tikai ar speciālām kartēm, kuras savukārt izsniedz tikai juridiskām personām. Turklāt norēķini šeit notiek tikai skaidrā naudā. Bankas kartes netiek pieņemtas. Katru darījumu apstiprina kases automāta čeks un pavadzīme.
Līdzīgas koncepcijas vairumtirdzniecības bāzes Sanitex meitas uzņēmums Latvijā plānojis atvērt arī pie mums.
"Jau esam ieguldījuši 1,4 miljonus latu. Plānojam Latvijā atvērt trīs cash&carry bāzes, kas nozīmētu 150 jaunas darba vietas, bet nepārdomāts un negaidīts lēmums aizliegt vairumtirdzniecībā skaidras naudas norēķinus nozīmē, ka investīcijas jāiesaldē," uzsvēra A. Ģērmanis.