Jaunajiem politiskajiem spēkiem lielais uzdevums būs 2019.gada budžets. Brīvas naudas, ko varētu veltīt vēlēšanu solījumu pildīšanai, nākamā gada budžetā nebūs. Lai palielinātu pensijas vai ārstētu nodokļu nemaksātājus, nauda būs jāatņem kādai nozarei vai jāpalielina nodokļi. Visticamāk, Saeimas jaunpienācēji savus vēlēšanu solījumus varēs sākt pildīt tikai ar 2020.gadu. Nākamā gada budžeta iespējas ir tik vājas, ka neizpildīti paliks arī vecās koalīcijas solījumi. Pirmie cietīs mediķi. Viņiem solītais 20 procentu algas pielikums nebūs, vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga".
Šonedēļ valdība atvadījās no sociālajiem partneriem. Ministri, darba devēji un arodbiedrību ļaudis bildējās piemiņai un cits citam pateicās par konstruktīvo sadarbību. Trīspusējās padomes sēdes laikā Finanšu ministrija prezentēja 2019.gada budžeta plānu, kas nosūtīts izskatīšanai Eiropas Komisijā. Tajā visi gali sakrīt - ekonomika aug, bezdarbs mazinās un budžeta deficīts ir normas robežās. Sirsnīgo noskaņu sanāksmē izjauca Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris, jo mediķu algu pielikums plānā nav.
"Paldies par prezentāciju, man diemžēl jāsaka, ka šī finanšu ministrijas sagatavotā prezentācija ir pielējusi karoti darvas ministru prezidenta sagatavotajam medus podiņam par valdības 1000 dienām. Jo diemžēl budžeta plāna projektā nav paredzēts pieaugumam medicīnas personālam un nav paredzēts finansējums virsstundu apmaksai,"norāda V.Keris.
Premjers un finanšu ministre skaidroja, ka algu pieaugumu nav apstiprinājis Ministru kabinets. Tas ir bijis tikai Veselības ministres Andas Čakšas solījums.
Šogad mediķiem algas palielināja par 30 procentiem. Kera vadītā arodbiedrība un Veselības ministre pirms vēlēšanām vienojās, ka 20 procentu pieaugums būs arī nākamajos trīs gados. 2019.gadā tam būtu vajadzīgi 70 miljoni eiro. Tagad ministre aicina mediķus vērsties pie jaunajiem politiskajiem spēkiem.
"Es dzirdēju tādus solījumu kā dubultot māsiņu algas, pielikt ārstiem pie algām daudz lielākā apmērā, līdz ar to man ir pamats domāt, ka jaunajai valdībai būs tāpatās spēkā visi šie solījumi un tiks turpināts iesāktais gan atalgojuma pieaugumā, gan zāļu cenu samazināšanā un pacienta līdzmaksājuma mazināšanā," norāda A.Čakša.
Jaunās valdības aprises veidojas mokoši un lēni. Šonedēļ partijas turpināja savstarpējas apspriedes, rīkoja randiņus saviem jaunievēlētajiem deputātiem un mēģināja sākt runāt par veselības aprūpes jautājumiem un reģionālo reformu. Tomēr process nevedas. Jaunā konservatīvā partija nepiedalās pasākumos ar Zaļo un zemnieku savienību, "KPV LV" neiet uz deputātu sapazīstināšanas pasākumiem, tikai Attīstībai/PAR dara visu un ar visiem.
Iespēja, ka jaunā Saeima valdību varētu apstiprināt jau nedēļu vai divas pēc deputātu zvērestu nodošanas, ir maz ticama. Tas savukārt mazina cerības, ka budžets būs gatavs šogad.
Jaunajai valdībai būs jāizvēlas, vai budžetā nejaukties un gadu turpināt Kučinska koalīcijas politiku, vai mēģināt to mainīt, riskējot valsti uz nenoteiktu laiku atstāt vispār bez budžeta.