Valdības komiteja iepazīsies ar vidēja termiņa ekonomikas atveseļošanas plānu

Valdība šodien Ministru kabineta komitejas sēdē iepazīsies ar Ekonomikas ministrijas sagatavoto informatīvo ziņojumu par ekonomikas atveseļošanas politikas virzieniem vidēja termiņa periodā.

Vidēja termiņa ekonomikas atveseļošanas plāns izstrādāts kā papildinājums Latvijas ekonomikas stabilizācijas un izaugsmes atjaunošanas programmai.

Izstrādātais plāns paredz valdības darbību koncentrēt divos virzienos - valsts atbalstam ir jābūt mērķtiecīgam un selektīvam un jāveicina konkurētspējai labvēlīga vide.

Latvija par vienu galvenajiem ekonomiskās politikas mērķiem 2015.gadā izvirza 2013.-2015.gadā vidējo iekšzemes kopprodukta (IKP) pieauguma tempu 5% gadā, saglabātu mērenu inflāciju, kā rezultātā perioda beigās IKP būšot sasniedzis 17 miljardus latu.

Kā otrs mērķis izvirzīts bezdarba līmenis zemāks par 8%, bet kā vēl viens mērķis ir - novirzīt līdzekļus pētniecībai un attīstībai 2015.gadā 1,5% apmērā no IKP.

Kā norādīts ziņojumā, mērķu sasniegšanai jāveido apstākļi, kas palielinātu Latvijas uzņēmēju konkurētspēju atvērtos preču un pakalpojumu tirgos, kā arī jārada priekšnoteikumi zināšanu ietilpīgu produktu ražošanai, kas nodrošinās lielākus ienākumus nākotnē.

Ziņojumā uzsvērts, ka ierobežota budžeta apstākļos valsts atbalstam ir jābūt mērķtiecīgam un selektīvam, jo līdzšinējās tautsaimniecības attīstības tendences ir pierādījušas, ka tirgus mehānismi paši par sevi negarantē pārstrukturēšanos uz ienesīgākām ražošanas nozarēm, un tādējādi netiek veicināta pāreja no zemo tehnoloģiju un lētā darbaspēka izmantošanas balstītā uz zināšanām un inovācijām balstīta modeļa.

Vidējā un ilgtermiņā valstij ir jārada priekšnoteikumi uz zināšanām balstīto ekonomisko priekšrocību eksporta nozaru attīstībai, tostarp augstu tehnoloģiju nozarēm ar augstu pievienoto vērtību, kurām būs noteicošā loma turpmākajā ekonomikas attīstībā, teikts informatīvajā ziņojumā.

Ekonomika

Lauksaimniecības nevalstiskās organizācijas turpina iebilst Zemkopības ministrijas (ZM) piedāvājumam eksportējamo liellopu sertifikācijā pāriet no samaksas par inspektora šim darbam veltīto laiku uz fiksētu maksu par katru dzīvnieku.

Svarīgākais