Zolitūdes traģēdijā aizdomās turētā SIA "Maxima Latvija" darbiniece joprojām strādā uzņēmumā, aģentūrai LETA apstiprina "Maxima" pārstāvis Jānis Beseris.
Zolitūdes traģēdijas kriminālprocesā pēdējo divu nedēļu Valsts policijas Kriminālizmeklēšanas pārvaldes darbinieki aizdomās turēto personu statusu piemērojuši vēl četrām personām – trim Rīgas pilsētas būvvaldes darbiniekiem par noziedzīgu bezdarbību un vienai iesaistītā uzņēmuma darbiniecei par darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu.
Vēl aizvien nav zināms verdikts – nojaukt vai atstāt – daudzstāvu dzīvojamai ēkai Rīgā, Priedaines ielā 20 – Zolitūdes traģēdijas vietā. Jau trīs mēnešus notiek ekspertīzes rezultātu izskatīšana un ilgs vēl kādu laiku. Cik ilgi, to Rīgas pilsētas būvvaldē pašlaik neprognozē. Tikmēr portālā draugiem.lv var lasīt optimistisku ziņu, kas datēta ar 2013. gada 19. novembri, proti, «Daudzstāvu dzīvojamajā mājā pārdoti jau vairāk nekā 20% dzīvokļu!».
Rīgas apgabaltiesa šodien izskatītīja Zolitūdes traģēdijas civillietu, uzklausot Rīgas domes pārstāvju paskaidrojumus. Iepriekš tiesā savus paskaidrojumus sniedza un uz lietas dalībnieku jautājumiem atbildēja SIA "Tineo". Vēl pirms tam Zolitūdes projekta Priedaines ielā 20 attīstītāja SIA "Homburg Zolitude" neatzina civilprasību Zolitūdes traģēdijas lietā un norādīja uz sevi kā projekta pasūtītāju, nevis būvniecības veicēju. "Homburg Zolitude" advokāts Lauris Rasnačs tiesas sēdē vairākkārt uzsvēra, ka līdz pat šim brīdim nav pierādīta konkrēta "Homburg Zolitude" prettiesiska rīcība un cēloniskais sakars ar radušos kaitējumu. Līdz ar to arī "Homburg Zolitude" nevar tikt atzīta par atbildīgu par notikušās traģēdijas sekām.
Rīgas dome lūdz tiesu noraidīt daļā pret to vērsto Zolitūdes traģēdijas civilprasību, lietas izskatīšanā šodien pauda Rīgas domes pārstāvis zvērināts advokāts Erlens Kalniņš. Kā atgādināja advokāts, būvniecības procesā piedalās ļoti daudzi subjekti, un normatīvajos aktos katram subjektam ir noteiktas konkrētas tiesības un atbildība.
Tiesa šodien pasludināja pārtraukumu lietas izskatīšanā līdz 6.martam, kad atbildētāji varēs turpināt uzdot savus jautājumus Rīgas domei.
Pastiprinot būvniecības kontroli, nepieciešams arī saprast, kur ņemt darbiniekus kontroles pienākumu veikšanai, šodien Zolitūdes lielveikala "Maxima" traģēdijas parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēdē sacīja Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (S).
Zolitūdes traģēdijas lietā "Maxima Latvija" pārstāvis zvērināts advokāts Jānis Rozenbergs šodien pauda, ka sociāli atbildīgs uzņēmums neveic cilvēku evakuāciju un nedzenā viņus no veikala iekšā un ārā ik reizi, kad nostrādā trauksmes signalizācija, ja netiek konstatēta potenciāla ugunsnelaime.
Zolitūdes lielveikala "Maxima" traģēdijas lietā mantas arests piemērots arī projektēšanas uzņēmumam SIA "HND Grupa", kas pieder aizdomās turamajam būvinženierim Ivaram Sergetam, aģentūrai LETA apstiprināja "HND Grupas" pārstāvis zvērināts advokāts Artūrs Zvejsalnieks.
Zolitūdes lielveikala "Maxima" traģēdijas lietā arhitektu birojam SIA "Kubs" ir uzlikts mantas arests, aģentūrai LETA apstiprināja "Kuba" pārstāvis zvērināts advokāts Jānis Junkers.
Viņš apstiprināja, ka "uzņēmuma sakarā ir aresta lēmums". Plašākus komentārus viņš nesniedza.
Zolitūdes lielveikala "Maxima" traģēdijas lietā aizdomās turētais sagruvušās ēkas būvinženieris Ivars Sergets pārsūdzēs lēmumu par viņam piemēroto apcietinājumu, aģentūru LETA informēja Sergeta pārstāvis zvērināts advokāts Artūrs Zvejsalnieks.
Zolitūdes lielveikala "Maxima" traģēdijas lietā policija piemērojusi aizdomās turamā statusu sagruvušās ēkas būvinženierim Ivaram Sergetam, kurš arī ticis apcietināts, aģentūrai LETA atzina Sergeta advokāts Artūrs Zvejsalnieks.
Cilvēkus, kuri Zolitūdes lielveikala "Maxima" drupās zaudējuši tuviniekus vai cietuši paši, pēc jaunā gada sagaida vairākas izmaiņas, jo valsts vairs neapmaksās viņiem nepieciešamo ārstēšanu, medikamentus, sociālo rehabilitāciju un psihologu pakalpojumus.
Jūrmalas pilsētas tiesa šodien izbeidza tiesvedību pret Rīgas mēru Nilu Ušakovu (SC) un SIA "Re&Re" valdes priekšsēdētāju Aināru Pauniņu, aģentūra LETA noskaidroja tiesā.
Tiesvedība izbeigta, jo prasītājs atteicās no prasības. Prasību bija iesnieguši trīs traģēdijā cietušie.
Maxima Latvija joprojām jūt Zolitūdes traģēdijas sekas – gada laikā samazinājies šim veikalam lojālo pircēju skaits, bet pieaudzis to nīdēju skaits. Pat neskatoties uz pavasarī īstenoto algas palielinājumu darbiniekiem, uz Maxima pieteikties darbā dodas tikai tad, kad nav vairs citas iespējas. Taču uzņēmuma peļņa mērāma miljonos eiro.
Saskaroties ar smagiem pārbaudījumiem, cilvēki mēdz vaicāt – kāpēc es? Kāpēc tieši mani? Par ko? Pēc Zolitūdes traģēdijas šos sāpīgos jautājumus sev uzdeva arī Jurijs Jesipenko. Ir pagājis gads, un Jurijs ir sapratis, kāpēc: «Visaugstākais katram uzliek tieši tik lielu pārbaudījumu, cik viņš spējīgs izturēt. Tātad man šis pārbaudījums ir pa spēkam.»
Gads vēl ir pārāk īss laiks, lai sāpes par traģēdijā zaudētajiem tuviniekiem norimtu. Tas ir arī pārāk īss laika posms, lai traģēdijā cietušie pilnībā atgūtu visus spēkus. Šajā laikā nozīmīgs, bet ne galvenais atspaids bijis ziedotāju, valsts, pašvaldības un uzņēmumu finansiālā palīdzība.
2014. gada 28. novembris. Šis ir galīgais termiņš, kad daudzstāvu mājas Rīgā, Priedaines ielās 20, īpašniekiem ir jāiesniedz tehniskais atzinums par ēkas drošību. Atzinums tiek gaidīts no ēkas īpašniekiem – SIA Homburg Zolitude. Tā nu sanāk, ka paši gan būvēja, gan apmaksāja ekspertīzi.