Zinātnieki

25.feb 2018
Saskaņā ar speciālistu domām, visbīstamākie medikamenti ir tādi pretsāpju līdzekļi kā ibuprofēns, diklofenaks, celekoksībs, naproksēns un mefenamskābe.
20.feb 2018
Vairākās nozarēs Latvijā pētnieki prognozē arvien lielāku darbaspēka trūkumu, tāpēc Ekonomikas ministrija ir izstrādājusi sarakstu tām profesijām, kurās varētu piesaistīt viesstrādniekus. Tajā ir arī zinātnieki, kurus rosinājuši iekļaut ķīmijas nozares uzņēmēji, jo eksaktajā jomā pietrūkst ap 16 000 darbinieku ar augstāko izglītību. Tam gan iebilst Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA), bet Latvijas Zinātņu akadēmija šādu rosinājumu vērtē ļoti piesardzīgi.
31.jan 2018
Latvijas ģeologi 11.februārī dosies ekspedīcijā uz Antarktīdu, lai veiktu ledāju pētījumus un turpinātu attīstīt polāro pētījumu jomu Latvijā, informēja zinātnieku pārstāve Marta Zīverte.
26.jan 2018
ASV zinātnieki pavirzījuši simboliskā Pastardienas pulksteņa rādītājus par 30 sekundēm uz priekšu tuvāk globālās katastrofas atzīmei, vēsta žurnāls "Bulletin of Atomic Scientists".
9.jan 2018
Pirmo reizi šī haizivju suga tikai noķerta 1986. gadā, taču kopš tā laika par to neizdevās neko uzzināt.
7.jan 2018
Nacionālā Sirds, plaušu un asins izpētes institūta NIH (NHLBI) izvēlējušies pasaulē labāko diētu svara samazināšanai – DASH diēta.
5.dec 2017
Eksteras universitātes, Lielbritānija, zinātnieki nonākuši pie secinājuma, ka asinsspiediena pazemināšanās cilvēkiem gados ar lielu varbūtību norāda uz tuvojošos nāvi, ziņo "JAMA Internal Medicine".
14.nov 2017
Zinātnieki no dažādām pasaules valstīm ir apvienojušies, lai brīdinātu pārējo cilvēci par katastrofālajiem draudiem, kas pašlaik skar mūsu planētu.
6.jūl 2017
Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Humanitāro un sociālo zinātņu nodaļa 31. maijā rīkoja ekspertu konsīliju Vai ceturtā Atmoda ir iespējama?. Konsīlijā piedalījās arī Saeimas, Pašvaldību savienības un citu organizāciju pārstāvji. Uzskatu šo tēmu par svarīgu, turpināmu un katram domājamu. Sākot ar nesaudzīgu, objektīvu un godīgu mūsu pašu pilsoniskuma novērtējumu. Te ir tikai fragmentāras tēzes no konsīlija dalībnieku (ne visu) domām par esošo un jaunu atmodu.
10.jun 2017
Valsts emeritētā zinātnieka statuss piešķirts 26 zinātniekiem, liecina informācija Latvijas Zinātņu akadēmijas mājaslapā.
1.mai 2017
Vairāk nekā 90 zinātnieku komanda ir nonākusi pie secinājuma, ka Arktikā gaisa temperatūras siltums ir pieaudzis divas reizes vairāk nekā citviet pasaulē. Tas nozīmē, ka ledāji, iespējams, kusīs daudz ātrāk nekā tika paredzēts iepriekš, vēsta "Independent".
17.feb 2017
Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) gada balvas par pērn nozīmīgākajiem pētījumiem saņēmušas 11 zinātniskās institūcijas un autori dažādās jomās – medicīnā, fizikā, astronomijā, augļkopībā, arhitektūrā, folklorā un citur, kā arī atzinības raksti pasniegti sešiem vērtīgākajiem projektiem.
14.feb 2017
Šodien Rīgas Motormuzejā apbalvoti 11 pagājušā gada nozīmīgāko sasniegumu zinātnē autori, kā arī godināti seši 2016.gada vērtīgākie projekti, vēsta Latvijas Zinātņu akadēmijā (LZA).
21.nov 2016
Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētnieka Andra Šutkas vadībā ir izstrādāts inovatīvs materiāls, kas ļaus konstatēt elektrostatisko lauku, savukārt no materiāla izgatavoti detektori elektronikas nozarei ļaus ietaupīt līdzekļus, aģentūra LETA uzzināja augstskolā.
1.apr 2016
«Britu zinātnieki atklājuši, ka...» – šis teikums jau kļuvis par ievadu veselai anekdošu sērijai, un Joku dienā jeb 1. aprīlī ir īstais brīdis pievērsties, maigi izsakoties, savdabīgiem zinātnieku (un ne tikai britu) veiktiem pētījumiem un atklājumiem, daļa no kuriem jau gratulēti ar pelnītajām Ig Nobel jeb Šnobeļa balvām.
27.jan 2016
Latvijas pārtikas nozares uzņēmēji arvien biežāk izmanto zinātnieku padomu, izstrādājot konkurētspējīgus un veselīgus produktus. Par šādu veiksmīgas sadarbības paraugu izvērtušās Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) zinātnieku un uzņēmuma Milzu! radītās graudaugu pārslas. Tās iekļuvušas arī Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) 11 pērnā gada labāko pētījumu vidū.
16.okt 2015
Devītajā oktobrī Latvijas Universitātē (LU) notika Latvijas Zinātnes padomes (LZP) un LU rīkots forums Latvijas zinātne – kā sasniegt izcilību? Laba vēlējumus forumam atsūtīja Valsts prezidents Raimonds Vējonis, foruma darbā piedalījās Ministru prezidente Laimdota Straujuma, izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile, ierēdņi, augstskolu pasniedzēji un vadītāji, zinātnieki, kuri pārstāvēja visdažādākās jomas un savos priekšlasījumos, diskusiju forumos spēja definēt ne tikai zinātnes problēmas, bet arī sasniegumus, izcilību. Forumu papildināja plaša zinātnisko projektu aprakstu ekspozīcija.
15.sep 2015
Zinātnieki no Novosibirskas, Jekaterinburgas un Jakutijas strādā pie "mūžīgā jaunības eliksīra" radīšanas, kura pamatā varētu būt mikroorganismi, kuri tikuši atrasti mūžīgajā sasalumā. Tā ziņu aģentūrai "Tass" atklājis medicīnas zinātņu kandidāts, ārsts Viktors Čerņjavskis.
12.sep 2015
Franču zinātnieki paziņojuši, ka atmodinās 30’000 gadus senu vīrusu, kas atrasts iesalis Sibīrijas ziemeļaustrumu daļā. Mollivirus sibericum jeb “Maigais vīruss no Sibīrijas” atrasts ledū aptuveni 30 metru dziļumā. Sākotnējais zinātnieku atklājums gan bijis pavisam cits, proti, sasalumā tika atrasta vāveres miga, kurā atradās sēklas.
11.jun 2015
Zinātnieku grupa no Kioto universitātes ir veikusi eksperimentus, lai noskaidrotu iemeslu, kādēļ cilvēkiem šķiet, ka ceļā uz kādu konkrētu punktu, viņi patērē vairāk laika, nekā atpakaļceļā. Viena no eksperimenta hipotēzēm vēsta, ka šāda šķietamība nav saistīta ar ar paša ceļojuma apstākļiem. Šī pētījuma rezultāti ir publiskoti žurnālā PLOS One.