Zinātnieki

26.okt 2022
Latvijas zinātnieki un klīnicisti ir sākuši darbu pie unikālas ierīces izstrādes, kas palīdzēs ārstiem un medicīnas māsām kontrolēt pneimonijas, hroniskas obstruktīvas plaušu slimības (HOPS), Covid-19 pacientu elpošanas stāvokli, brīdinās, ja elpošana pasliktināsies, un ierosinās ārstēšanas korekciju, piemēram, palielinot skābekļa padevi, aģentūrai LETA pavēstīja Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) pārstāve Ilze Āboliņa.
1.mar 2022
Līdz 2050. gadam pasaules iedzīvotāju skaits pieaugs līdz 9 miljardiem cilvēku. Lai pabarotu šo cilvēku skaitu, būs nepieciešams divreiz vairāk olbaltumvielu.
26.jan 2022
Norimstot Covid-19 jaunā paveida "omikrona vētrai", plānots pakāpeniski atcelt ārkārtējo situāciju un arī drošības pasākumus, teikts veselības ministra Daniela Pavļuta (AP) izplatītajā paziņojumā presei.
22.jan 2022
Izrādās, ka asins analīzes var palīdzēt noteikt, cik smaga varētu būtu Covid-19 slimības gaita, ziņo medijs "The Sun".
9.dec 2021
Zinātniekiem ir bažas par jaunu, cilvēkus apdraudošu Covid-19 mutāciju veidošanos kažokzvēru audzētāja SIA "Baltic Devon Mink" ūdeļu novietnē, taču atbildīgās iestādes mēnešiem ilgi nav nākušas klajā ar piedāvājumu, kā risināt izveidojušos situāciju, lai neapdraudētu sabiedrības veselību, vēsta portāls "Delfi".
9.okt 2021
Zinātnieki nākuši klajā ar jaunu paziņojumu, kad ir gaidāms pasaules gals, vēsta britu medijs "Daily express".
4.okt 2021
Šī gada Nobela balva medicīnā piešķirta ASV zinātniekiem Deividam Juliusam un Ardemam Pataputianam par temperatūras un pieskārienu receptoru atklāšanu, pirmdien paziņojusi Nobela prēmijas komiteja.
31.jūl 2021
Zinātnieki Tuvajos austrumos ar dronu palīdzību radījuši mākslīgās lietusgāzes, vēsta "People".
10.mar 2021
Latvijas uzņēmēji, apvienojot spēkus ar Latvijas Universitātes un Rīgas Tehniskās universitātes zinātnieku un inženieru komandām, radījuši pirmo mobilo smaržu kameru (Scenta Camera), kas ļauj uzsūkt, saglabāt un smaržot iepriekš ievāktās smaržas.
6.feb 2021
Vides risinājumu institūta (VRI) un SIA "Field and Forest" zinātnieki izstrādā jaunas, Latvijas apstākļiem piemērotas audzēšana metodes pasaules tirgū pieprasītiem ārstniecības un aromātiskajiem augiem - žeņšeņam un Ķīnas zirdzenei, informēja VRI projektu vadītājas asistente Magda Jēgere.
1.dec 2020
Zinātnisko atklājumu komercializācijai atbalstu 7,975 miljonu eiro apmērā saņems 30 zinātnieku komandas, informēja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā (LIAA).
29.sep 2020
Līdz šim Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra zinātnieki Latvijā ir atklājuši 247 dažādas SARS-CoV-2 mutācijas, tomēr vienlaikus noskaidrots, ka vīrusa mainība ir lēna - jauna mutācija rodas vidēji reizi divās nedēļās, informēja centrā.
19.sep 2019
Asteroīdu uzspridzināšana, lai to putekļi nobloķētu saules gaismu, varētu palīdzēt atvēsināt klimatu, pieļauj zinātnieki.
25.aug 2019
Stenfordas univeristātes pētnieki noskaidrojuši, ka aktīvi sociālo tīklu dzīvo par 10% mazāk.
14.jun 2019
Latvijas zinātnieku zemais atalgojums novedis pie tā, ka daudzi izvēlas strādāt ārzemēs. Tāpēc zinātnieku skaits arvien sarūk un nozarē arvien mazāk pieplūst jauni spēki. Izglītības un zinātnes ministrija (IZM), kam zinātne ir viena no šā brīža prioritātēm, saredz divus scenārijus, kas palīdzētu risināt darba samaksas pieaugumu: optimistiskais – finansējums zinātnē ik gadu kāpj par 0,15% no IKP, pesimistiskais – bāzes palielinājums ik gadu ir pieci miljoni eiro.
4.apr 2019
Mājās dzīvojošie kaķi reaģē uz savu vārdu, noskaidrots jaunā pētījumā, ceturtdien paziņoja Japānas zinātnieki.
26.jan 2019
Britu zinātnieki noskaidrojuši, ka aptuveni 60% kafijas škirnu ir uz izzušanas robežas, raksta žurnāls "Science".
4.dec 2018
Ņemot vērā jaunākos paziņojumus, kuros apgalvots, ka ir piedzimuši pirmie bērni, kuriem ir veikta gēnu rediģēšana, UNESCO atkārtoti uzsver nepieciešamību ievērot starptautiski pieņemtos principus, kas apliecina cilvēktiesības un cilvēka cieņu kā galvenās vērtības visos pētījumos ar cilvēku iesaisti medicīnā.
15.apr 2018
Nesen Rietumu zinātnieki nākuši klajā ar secinājumu, ka tualetes papīra izmantošana var negatīvi ietekmēt mūsu veselību, raksta "The Sun".
5.mar 2018
Pēc trīs nedēļu klusuma, mums ir izdevies sazināties ar ekspedīcijas komandas dalībniekiem- Jāni Karušu, Kristapu Lamsteru un Māri Krievānu, kuri šī gada 10.februārī devās ekspedīcijā uz Antarktīdu.