Zinātnieki

4.okt 2021
Šī gada Nobela balva medicīnā piešķirta ASV zinātniekiem Deividam Juliusam un Ardemam Pataputianam par temperatūras un pieskārienu receptoru atklāšanu, pirmdien paziņojusi Nobela prēmijas komiteja.
31.jūl 2021
Zinātnieki Tuvajos austrumos ar dronu palīdzību radījuši mākslīgās lietusgāzes, vēsta "People".
10.mar 2021
Latvijas uzņēmēji, apvienojot spēkus ar Latvijas Universitātes un Rīgas Tehniskās universitātes zinātnieku un inženieru komandām, radījuši pirmo mobilo smaržu kameru (Scenta Camera), kas ļauj uzsūkt, saglabāt un smaržot iepriekš ievāktās smaržas.
6.feb 2021
Vides risinājumu institūta (VRI) un SIA "Field and Forest" zinātnieki izstrādā jaunas, Latvijas apstākļiem piemērotas audzēšana metodes pasaules tirgū pieprasītiem ārstniecības un aromātiskajiem augiem - žeņšeņam un Ķīnas zirdzenei, informēja VRI projektu vadītājas asistente Magda Jēgere.
1.dec 2020
Zinātnisko atklājumu komercializācijai atbalstu 7,975 miljonu eiro apmērā saņems 30 zinātnieku komandas, informēja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā (LIAA).
29.sep 2020
Līdz šim Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra zinātnieki Latvijā ir atklājuši 247 dažādas SARS-CoV-2 mutācijas, tomēr vienlaikus noskaidrots, ka vīrusa mainība ir lēna - jauna mutācija rodas vidēji reizi divās nedēļās, informēja centrā.
19.sep 2019
Asteroīdu uzspridzināšana, lai to putekļi nobloķētu saules gaismu, varētu palīdzēt atvēsināt klimatu, pieļauj zinātnieki.
25.aug 2019
Stenfordas univeristātes pētnieki noskaidrojuši, ka aktīvi sociālo tīklu dzīvo par 10% mazāk.
14.jun 2019
Latvijas zinātnieku zemais atalgojums novedis pie tā, ka daudzi izvēlas strādāt ārzemēs. Tāpēc zinātnieku skaits arvien sarūk un nozarē arvien mazāk pieplūst jauni spēki. Izglītības un zinātnes ministrija (IZM), kam zinātne ir viena no šā brīža prioritātēm, saredz divus scenārijus, kas palīdzētu risināt darba samaksas pieaugumu: optimistiskais – finansējums zinātnē ik gadu kāpj par 0,15% no IKP, pesimistiskais – bāzes palielinājums ik gadu ir pieci miljoni eiro.
4.apr 2019
Mājās dzīvojošie kaķi reaģē uz savu vārdu, noskaidrots jaunā pētījumā, ceturtdien paziņoja Japānas zinātnieki.
26.jan 2019
Britu zinātnieki noskaidrojuši, ka aptuveni 60% kafijas škirnu ir uz izzušanas robežas, raksta žurnāls "Science".
4.dec 2018
Ņemot vērā jaunākos paziņojumus, kuros apgalvots, ka ir piedzimuši pirmie bērni, kuriem ir veikta gēnu rediģēšana, UNESCO atkārtoti uzsver nepieciešamību ievērot starptautiski pieņemtos principus, kas apliecina cilvēktiesības un cilvēka cieņu kā galvenās vērtības visos pētījumos ar cilvēku iesaisti medicīnā.
15.apr 2018
Nesen Rietumu zinātnieki nākuši klajā ar secinājumu, ka tualetes papīra izmantošana var negatīvi ietekmēt mūsu veselību, raksta "The Sun".
5.mar 2018
Pēc trīs nedēļu klusuma, mums ir izdevies sazināties ar ekspedīcijas komandas dalībniekiem- Jāni Karušu, Kristapu Lamsteru un Māri Krievānu, kuri šī gada 10.februārī devās ekspedīcijā uz Antarktīdu.
25.feb 2018
Saskaņā ar speciālistu domām, visbīstamākie medikamenti ir tādi pretsāpju līdzekļi kā ibuprofēns, diklofenaks, celekoksībs, naproksēns un mefenamskābe.
20.feb 2018
Vairākās nozarēs Latvijā pētnieki prognozē arvien lielāku darbaspēka trūkumu, tāpēc Ekonomikas ministrija ir izstrādājusi sarakstu tām profesijām, kurās varētu piesaistīt viesstrādniekus. Tajā ir arī zinātnieki, kurus rosinājuši iekļaut ķīmijas nozares uzņēmēji, jo eksaktajā jomā pietrūkst ap 16 000 darbinieku ar augstāko izglītību. Tam gan iebilst Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA), bet Latvijas Zinātņu akadēmija šādu rosinājumu vērtē ļoti piesardzīgi.
31.jan 2018
Latvijas ģeologi 11.februārī dosies ekspedīcijā uz Antarktīdu, lai veiktu ledāju pētījumus un turpinātu attīstīt polāro pētījumu jomu Latvijā, informēja zinātnieku pārstāve Marta Zīverte.
26.jan 2018
ASV zinātnieki pavirzījuši simboliskā Pastardienas pulksteņa rādītājus par 30 sekundēm uz priekšu tuvāk globālās katastrofas atzīmei, vēsta žurnāls "Bulletin of Atomic Scientists".
9.jan 2018
Pirmo reizi šī haizivju suga tikai noķerta 1986. gadā, taču kopš tā laika par to neizdevās neko uzzināt.
7.jan 2018
Nacionālā Sirds, plaušu un asins izpētes institūta NIH (NHLBI) izvēlējušies pasaulē labāko diētu svara samazināšanai – DASH diēta.