Dienvidkorejā zinātnieki radījuši rozā rīsus, kas var aizstāt gaļu

© Pexels

Hibrīdprodukts, kas audzēts laboratorijā, satur liellopu muskuļus un tauku šūnas. Tas ir lētāks, rada mazāk piesārņojuma un ir vairāk barojošs nekā parastie rīsi.

Pētnieki apgalvo, ka šis produkts nākotnē varētu kalpot kā "atvieglojums badam, militārajam uzturam vai pat kosmosa pārtikai". Tomēr saražot šos rīsus pietiekamā apjomā, kā pamata uzturu patērētājiem, varētu būt sarežģīts uzdevums ar mūsdienu tehnoloģiskajām iespējām.

Izdevumā "Matter Journal” teikts, ka hibrīdrīsi ir nedaudz stingrāki un trauslāki nekā parastie rīsi, taču tajos ir daudz vairāk olbaltumvielu.

Salīdzinot ar parasto liellopu gaļu, hibrīdrīsiem ir mazāks oglekļa pēdas nospiedums, jo to ražošanas metode novērš nepieciešamību audzēt daudz dzīvnieku, norāda pētnieku grupa.

Tiek lēsts, ka uz katriem 100 gramiem saražotā proteīna hibrīdrīsi izdala mazāk nekā 6,27 kilogramus (kg) oglekļa dioksīda, savukārt liellopu gaļas ražošanā izdalās astoņas reizes vairāk - 49,89 kg.

Šī nav pirmā reize, kad laboratorijā tiek audzēti gaļas produkti. 2013. gadā zinātnieku komanda no Londonas pagatavoja pirmo laboratorijā audzēto burgeru. Arī Singapūrā nesen sākusies pasaulē pirmo mēģenē kultivēto vistas produktu izplatīšana patērētājiem.

Pasaulē

Katru piektdienu Krievijas Tieslietu ministrija papildina savu tā saucamo ārvalstu aģentu sarakstu. Sarakstā iekļautie cilvēki automātiski tiek ieskaitīti valsts ienaidnieku kārtā – viņiem draud naudas sodi un pēc tam arī kriminālatbildība par to, ka viņi sociālajos tīklos nav norādījuši savu statusu vai arī nav iesnieguši, piemēram, valsts pieprasītos nepieciešamos ziņojumus par saiknēm ar ārzemēm. Par to, kā izpaužas šīs represijas un karš pret saviem pilsoņiem, informāciju apkopojuši ziņu platformas “www.currenttime.tv” žurnālisti.

Svarīgākais