Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) prezidents Henriks Danusēvičs LTV raidījumam "Rīta panorāma" atzina, ka liela daļa no tirgotājiem, mazajiem veikaliem, pateicoties ierobežojumiem, ir slēguši savu darbību.
Kopš 8. februāra droša tirdzniecība Latvijā tiek organizēta ar papildu prasībām gan pret tirgotājiem, gan pret pircējiem. Covid-19 vīrusa izplatības mazināšana, līdz ar to arī ierobežojumu mazināšana, klātienes tirdzniecības paplašināšana, būs atkarīga tikai no visu kopīgās un katra individuālās rīcības, pauž Ekonomikas ministrija.
Šobrīd norit jau trešais mēnesis, kopš Latvijas tirdzniecības nozare ir “lokdaunā” un cilvēkiem nav saprātīgu iespēju apmierināt savas ikdienas iepirkšanās vajadzības. Turklāt pētījumā* atklāts, ka lielākā sabiedrības daļa jeb 85% neizprot, kāpēc limitētas ne-pārtikas preces var iegādāties klātienē, bet citas – tikai distancēti. Vienlaikus 82% iedzīvotāju pauduši vēlmi, ka ir pienācis laiks mīkstināt tirdzniecības ierobežojumus, ļaujot strādāt visiem veikaliem.
Patēriņa cenas šogad februārī salīdzinājumā ar janvāri Latvijā pieaugušas par 0,4%, bet gada laikā - šogad februārī salīdzinājumā ar 2020.gada februāri - patēriņa cenas sarukušas par 0,2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.
Jāuzsver, ka nepārtikas tirdzniecībā strādā aptuveni 50 procentu strādājošo, taču pircēju kontaktu skaits ir piecas reizes mazāks kā pārtikas tirdzniecībā. Tātad arī veikalu atvēršana rada minimizētu pircēju apmeklējumu skaita pieaugumu.
Ekonomikas ministrija (EM) ceturtdien aicinās Ministru kabinetu atbalstīt priekšlikumu atļaut mazajiem veikaliem strādāt no 9.marta, nevis 1.marta, kā tika konceptuāli lemts otrdien, 23.februārī.
Atvieglojumi tirdzniecības vietu darbam Covid-19 pandēmijas apstākļos varētu stāties spēkā vēlāk nekā nākamnedēļ, lai arī šonedēļ valdības sēdē tika apsvērta iespēja ierobežojumus mazināt jau no marta sākuma, liecina ziņu aģentūras rīcībā esošā informācija.
Tirgotāji apzinīgi ievēro pirms divarpus nedēļām ieviestā drošās tirdzniecības koncepta prasības, kas Covid-19 pandēmijas laikā ieviestas, lai nepasliktinātu epidemioloģisko situāciju, secinājis Patērētāju tiesību un aizsardzības centrs (PTAC) pēc pirmajām tirdzniecības vietu pārbaudēm.
Par epidemioloģiskās drošības pārkāpumiem tirgotājam varēs uzlikt sodu līdz 5000 eiro, paredz otrdien valdības ārkārtas un Krīzes vadības padomes kopsēdē atbalstītie grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā.
Ministru kabineta un Krīzes vadības padomes kopsēdē šodien, 23.februārī, konceptuāli atbalstīja, ka pastiprinātos drošības apstākļos martā darbu pilnā apmērā varētu atsākt tirdzniecības vietas, kurām ir individuāla ieeja un kuru kopējā platība nepārsniedz 300 m2. Vienlaikus valdība uzdeva Ekonomikas ministrijai sagatavot attiecīgus grozījumus normatīvajos aktos, kurus varētu skatīt nākamajā MK sēdē, vienlaikus lemjot par mazo veikalu darbības uzsākšanas datumu.
Ekonomikas ministrija (EM) valdībai otrdien piedāvās lemt par kādu no pieciem variantiem tirdzniecības pilnīgai atjaunošanai ārkārtējās situācijas laikā, tostarp atcelt preču tirdzniecības ierobežojumus pavisam vai turpināt ierobežojumus tikai brīvdienās.
Dīkstāves pabalsta minimālā sliekšņa celšana ir politiskās vienošanās jautājums, šorīt intervijā Latvijas Televīzijai sacīja ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (Par cilvēcīgu Latviju; KPV LV).
Jau kopš decembra mums nākas iet garām veikaliem (nerunāju par pārtikas veikaliem vai aptiekām), un noskatīties uz tukšām un tumšām telpām un uz durvīm lasīt uzrakstu "SLĒGTS". Tā ne reizi vien ir bijusi vēlme pieiet klāt, ar treknu svītru nosvītrot šo vārdu un uzrakstīt "ATVĒRTS". Tādu tiesību man, protams, nav, taču ir tiesības paust savu viedokli - es uzskatu, ka visiem veikaliem jāatļauj strādāt.
Pašlaik noritēja pilotprojekts divu nedēļu garumā, kurā atsevišķos veikalos varēja iegādāties un tirgot visas veikalā esošas preces, ievērojot stingrus epidemioloģiskās drošības pasākumus. Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētajs (LTRK) Jānis Endziņš LTV raidījumam "Rīta panorāma" atzina, ka šis pilotprojekts ir izdevies.
Ieilgušie klātienes tirdzniecības ierobežojumi un joprojām lielais slēgto veikalu daudzums ir mudinājis tirdzniecības centru "Domina Shopping" noskaidrot, kādas ir Latvijas iedzīvotāju sajūtas, vajadzības un vēlmes šajā spēcīgi paralizētās klātienes iepirkšanās laikā.
Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs otrdien, 23.februārī, Ministra kabineta un Krīzes vadības kopsēdē rosinās paplašināt šobrīd noteikto pāreju tirdzniecības vietu atvēršanai, piedāvājot drošas tirdzniecības modeli attiecināt uz visām tirdzniecības vietām un pilnībā atteikties no preču sarakstiem.
Iedzīvotāji turpina aktīvi izmantot tehnoloģijas un piedāvātās iepirkšanās iespējas tiešsaistē. Platformā Barbora.lv pircēju skaits iepriekšējā nedēļā audzis pat 6 reizes, salīdzinājumā ar identisku nedēļu pērnajā gadā.