Tirgotāji pret drošības prasībām attiecas apzinīgi, bet pircēji izturas nedisciplinēti, secina PTAC

© f64.lv, Kaspars Krafts

Tirgotāji apzinīgi ievēro pirms divarpus nedēļām ieviestā drošās tirdzniecības koncepta prasības, kas Covid-19 pandēmijas laikā ieviestas, lai nepasliktinātu epidemioloģisko situāciju, secinājis Patērētāju tiesību un aizsardzības centrs (PTAC) pēc pirmajām tirdzniecības vietu pārbaudēm.

PTAC pārstāve Sanita Gertmane informēja, ka PTAC pārbaudes tirdzniecības vietās sāka 15.februārī un līdz 23.februārim veicis vairāk nekā 150 pārbaudes. Tajās pārbaudītas mazumtirdzniecības vietas, lai pārliecinātos par Ministru kabineta noteikumu "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai" ievērošanu, tajā skaitā iekšējās kontroles sistēmu ieviešanu tirdzniecības vietās.

Gertmane sacīja, ka PTAC, veicot pārbaudes, novērojis, ka tirgotāji pret jaunajām prasībām attiecas nopietni un apzinīgi, cenšoties tās skrupulozi ievērot. Pārsvarā konstatētas nebūtiskas, vairāk formālas nepilnības.

PTAC secinājis, ka pārsvarā veikalos tiek nodrošinātas iekšējās kontroles sistēmas, tomēr nereti vērojamas to nepilnības - dažkārt netiek iekļautas procedūras, kā tiek nodrošināta precīza apmeklētāju skaita un fiziskās distancēšanās kontrole, nav iekļauta informācija par atbildīgo personu, kā arī aprēķini par maksimālo apmeklētāju skaitu.

Tāpat PTAC novērojis, ka pie ieejas norādītais apmeklētāju skaits dažkārt nav korekts un neatbilst iekšējās kontroles sistēmās norādītajam, savukārt tirdzniecības tīkliem, kur iekšējās kontroles sistēmu centralizēti izstrādājusi administrācija, šie dokumenti ir vispārīgi, nav pielāgoti konkrētajam veikalam, kas atsevišķos gadījumos var radīt pārkāpumu risku īpaši lielākās tirdzniecības vietās.

PTAC ieskatā laikā, kad ir mazāks apmeklētāju pieplūdums (līdz pusdienlaikam), uzraudzības pasākumi ir pasīvāki, bet, apmeklētāju plūsmai palielinoties, uzraudzība tiek veikta stingrāk. Savukārt tirdzniecības vietās gausi tiek veikta tukšo grozu/ratu nodošana rindā stāvošajiem apmeklētājiem, tādējādi nepamatoti veidojot apmeklētāju pulcēšanos pie ieejas. Pārsvarā šādas situācijas novērotas Rīgā.

Vienlaikus Gertmane uzsvēra, ka, neskatoties uz to, ka tika konstatētas dažāda veida neatbilstības iekšējās kontroles sistēmai, būtiski pārkāpumi, kas varētu radīt kaitējumu sabiedrības veselības interesēm, netika konstatēti.

Tāpat viņa atzina, ka tieši patērētāji ļoti bieži ir nedisciplinēti un nevēlas ievērot tirdzniecības vietu noteiktos drošas iepirkšanās principus.

Pēc Gertmanes teiktā, PTAC novērojis, ka pircēji nereti ir agresīvi un neapmierināti par nepieciešamību gaidīt iekļūšanu tirdzniecības vietās. Turklāt pēc aizrādījumiem un aicinājuma ievērot noteiktos ierobežojumus, savu neapmierinātību vērš pret veikalu personālu.

Tāpat joprojām ir pircēji, kuri tirdzniecības vietās ierodas kopā ar citiem ģimenes locekļiem, kas vecāki par 12 gadiem, tādējādi radot drūzmēšanās riskus. Šādā gadījumā katrs ģimenes loceklis, lai iekļūtu tirdzniecības vietā, ņem grozu vai ratiņus un paildzina citu iepirkties gribētāju gaidīšanas laiku.

PTAC aicina patērētājus pievērst uzmanību norādēm par pircēju skaitu, kuri drīkst vienlaicīgi atrasties veikalā un respektēt tos pircējus, kuri jau gaida iekļūšanu tirdzniecības vietā. Patērētāju tiesību uzraugi aicina pircējus pilnībā ievērot veikalā noteiktos ierobežojumus un respektēt tirdzniecības vietas personāla norādījumus par iepirkšanās kārtību, bet uz veikalu doties tikai pa vienam ģimenes loceklim, lai iekļūšana veikalā visiem iepirkties gribētājiem notiktu raiti.

Lai iepirkšanās process būtu ātrāks, un veikalā nebūtu jāpavada ilgs laiks, PTAC pircējus lūdz jau iepriekš pārdomāt nepieciešamos pirkumus un izveidot iepirkumu sarakstu, bet, gaidot veikala ārpusē, lietot sejas maskas un ievērot divu metru distanci. Tāpat PTAC aicina ievērot distanci arī pie veikalu plauktiem, kā arī lūdz ņemt vērā, ka pircēju neapzinīga rīcība var radīt negatīvas sekas veikala darbībai - sodus un pat slēgšanu.

Izvirzītās epidemioloģiskās prasības paredz, ka tirdzniecības vietās - ikvienā veikalā, neatkarīgi no tā izmēra - papildu esošajiem drošības pasākumiem ir jānodrošina: 25 kvadrātmetri uz vienu apmeklētāju, ja telpa mazāka, var atrasties tikai viens apmeklētājs; apmeklētāju plūsmas kontrole pie ieejas, izejas, iekštelpās, ārtelpās un tirdzniecības zālē.

Tāpat tirdzniecības vietās jādeleģē klātesoša atbildīgā persona, informācija par atbildīgo personu jāizvieto labi redzamā vietā; iekšējās kontroles sistēmas (dokumentēta) izstrāde, kas ietver apmeklētāju aprēķinu, iekšējās procedūras un kontroles, kā arī atbildīgo personu, lai kontroles institūcijas var objektīvi pārliecināties par prasību izpildi un jāievēro vēl citas prasības.