Šonedēļ tiek ziņots, ka varētu tikt samazināts slimības pabalsts, ko darba devējam jāmaksā par pirmajām desmit slimošanas dienām. Cilvēki ir ne tikai sašutuši un dusmīgi, bet pat ārprātā nikni, jo daudziem slimošana jau esošajā sistēmā rada grūti pārvaramas finansiālas problēmas.
Turpinoties diskusijām par darbnespējas lapu apmaksas izmaiņām, Ekonomikas ministrija (EM) rosina samazināt darbnespējas lapu kompensācijas, turklāt šādai diskusijai ir gatava arī Labklājības ministrija (LM).
Pagājušajā gadā slimības pabalstos Latvijā izmaksāti 278 851 806 eiro, kas ir par 8,56% mazāk nekā 2022.gadā, kad tika izmaksāti 304 970 134 eiro, liecina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) apkopotā informācija par slimību pabalstiem.
Valsts sociālās apdrošināšanas sistēma pašlaik pilnībā nepasargā cilvēkus, kuri veic sociālās iemaksas, bet saslimst, jo pabalsta apmērs tiek izmaksāts ierobežotā apmērā, turklāt tam piemēro arī iedzīvotāju ienākuma nodokli, uzskata iedzīvotāju iniciatīvas par slimības lapu apmaksu simt procentu apmērā autore Ilga Treimane.
Saeimas opozīcijas deputāte, bijusī labklājības ministre Ramona Petraviča (Neatkarīgie) ir neizpratnē par to, ka šodien parlamentā pieņemtie grozījumi par valsts apmaksātu slimības pabalstu neattieksies uz janvāra pirmo pusi.
Janvārī Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA) saņemts rekordliels slimības pabalstu pieprasījumu skaits - 71 215, kas ir par 46,3% vairāk nekā attiecīgajā periodā pērn, pavēstīja VSAA pārstāve Iveta Daine.
Slimības pabalstu vecākam, kurš rūpējas par smagi slimu bērnu, no nākamā gada izmaksās par ilgāku nepārtrauktu darbnespējas periodu, proti, 26 nedēļas līdzšinējās 21 dienas vietā, to paredz izmaiņas likumā Par maternitātes un slimības apdrošināšanu, ko Saeima pieņēmusi jau galīgajā lasījumā un kas stāsies spēkā jau 2020. gada 1. janvārī.
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra aizvadītajā nedēļā saņēmusi rekordlielu skaitu slimības pabalstu pieprasījumu - ierasto vidēji 8000 pieprasījumu vietā saņemti 13 802.
Saeima steidzamības kārtā plāno atcelt normu, kas atsevišķos gadījumos pasliktinātu maternitātes, paternitātes, vecāku un slimības pabalstu saņēmēju situāciju.