Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) aicina ikvienu dalīties ar saviem unikālajiem pieredzes stāstiem par Latvijas mežiem, sēņošanu un ogošanu, iesaistoties projektā "Savvaļas stāsti." Šī iniciatīva veltīta Latvijas dabas, kultūras un identitātes mantojuma dokumentēšanai un saglabāšanai, informē RSU.
Nesen kādai sievietei Ogres novada Birzgales pagastā izvērtās satraukumu pilns. Sieviete rīta pusē bija devusies sēņo, taču dienas plānus izjauca lācis.
Esot pārsteigts par sēņu cenām, kāds iedzīvotājs labprāt tās salasītu pats, bet viņa prātu nodarbina jautājums: vai sēņot un ogot var brīvi jebkurā mežā? Skaidroja raidījums "Bez Tabu".
Līdzīgu kā ar Lieldienu olām, šogad sociālo tīklu lietotāji dižojas ar salasītām sēnēm. Bildes patiesi ir iespaidīgas – grozi un spaiņi pilni līdz acīm. Fonā sēņotāju laimīgās sejas. Manuprāt, kārtīgam latvietim pūrā nāk slepenās sēņu vietas un no paaudžu paaudzēs nodotā īpašā sēņu mērce.
Latvijas iedzīvotāju vidū sēņošana ir populāra nodarbe, un lielākā daļa jeb 91% Latvijas iedzīvotāju vismaz reizi dzīvē ir sēņojuši, noskaidrots "Mēness aptiekas" un pētījumu aģentūras "Norstat" veiktajā aptaujā.
Cik pelna, kur dzīvo, ar ko satiekas - tie, iespējams, ir klasiskākie jautājumi, kas interesē ne vienu vien, kurš seko līdzi notikumiem slavenību dzīves. Tiesa, viena no kolorītākajām Latvijā slavenajām dāmām - Magone Burka - publiski pastāstījusi, kuru no saviem dzīves noslēpumiem citiem nu nekad neatklās.
Nav žēl mežā augošo sēņu un ogu, taču ir nopietnas raizes par cilvēku drošību un pat dzīvību, dabas veltes lasot militārajā objektā, tai skaitā Ādažu poligonā. Tā portālam “Sargs.lv” atzīst NBS Militārās policijas Drošības pārvaldes Vispārējās drošības nodaļas priekšnieks kapteinis Jānis Vīcups.
Nereti sēņotāji un ogotāji ļoti aizraujas attiecībā uz sava groziņa satura papildināšanu ar meža veltēm un pēc laika izrādās, ka cilvēks apmaldījies un nav zināms, ko iesākt, vēsta “Degpunktā.”
Pēdējā laikā arvien biežāk Valsts policijā tiek saņemta informācija par to, ka sēņotāji un ogotāji apmaldās mežā, un ar grūtībām atrod izeju no meža masīva. Šādos gadījumos tiek piesaistīta Valsts policija un nepieciešamības gadījumā – Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests un Zemessardze.
Šogad būtiski audzis neitralizēto sprādzienbīstamo priekšmetu skaits, kas atrasti mežā. Lielu daļu no tiem atrod tieši sēņotāji un ogotāji. Speciālisti uzsver, ka par katru atrasto šķietami bīstamo priekšmetu jāziņo Valsts policijai vai pa tālruni 112. Nupat sprādzienbīstams priekšmets atrasts arī mežā Rēzeknes novadā.
Mežus joprojām turpina piepildīt sēņošanas entuziasti. Lai bagātīgā salasīto sēņu raža neaizietu postā un nedēļām nebūtu jāpārtiek no sēnēm vien, piedāvājam variantus, kā sēnes kaltēt, lai tās varētu izmantot ilgāk.
Nu jau vairāk nekā mēnesi Latvijā pilnā sparā rit arī tradicionālais sēņošanas laiks. Tiesa, sēņotājiem un ogotājiem Ādažu pusē jārēķinās, ka tas viss var beigties ar nepatīkamu pārsteigumu.
Vasarā iedzīvotāji aizvien aktīvāk dodas mežā pakaļ gardajām sēnēm vai ogām pusdienu maltītei, krājumiem ziemas periodam vai vienkārši labas atpūtas pavadīšanai. Diemžēl pēdējā laikā aizvien vairāk sēņotājiem un ogotājiem gadās apmaldīties un ar grūtībām atrast izeju no meža masīva. Tāpēc Valsts policija atkārtoti atgādina iedzīvotājiem, dodoties sēņot un ogot, būt gudriem un prātīgiem, un nodrošināties ar pašu nepieciešamāko, lai pēc iespējas ātrāk un veiksmīgāk varētu atgriezties mājās.
Laiki mainās. Lai noskaidrotu, vai sēnes sākušas augt, senāk vajadzēja iet uz mežu vai vismaz ielūkoties tirgū. Tagad informācija strauji izplatās sociālajos tīklos, sēņu laikā tos pārplūdina neskaitāmi pilno grozu attēli un sezonas gaitā izvēršas sacensība – kuram sēņu vairāk, kuram skaistākas un vērtīgākas... Ar sociālo mediju palīdzību cilvēki arī cenšas noskaidrot, kā sauc to vai citu sēni, un bieži uz šiem jautājumiem atbildes sniedz Latvijas Dabas muzeja botānikas nodaļas vadītāja, mikoloģe Inita Dāniele.
Lai labāk iepazītu meža bagātības un prastu uzturā un saimnieciskām vajadzībām izmantot dažādas sēnes, svētdien, 7. oktobrī, jau otro gadu Nīcas novadā tiek rīkota kolektīvā sēņošana kopā ar Latvijas Dabas muzeja speciālistēm Initu Dānieli un Diānu Meieri.
Kas gan būtu rudens sezona bez karaliskajām baravikām, spilgtajām bērzlapēm un graciozajām rudmiesēm? Gluži kā jūnijā atēdamies tikko plūktas zemenes, šai sezonai ir savi labumi - sēnes. Lai gatavošanas prieku nenomāktu roku smērēšana un ķēpīgā tīrīšana, noderēs daži Rimi gardēža Mārtiņa Sirmā priekšlikumi.
Šķiet, šobrīd Latvijā nebūs cilvēka, kurš nesteidz uz mežu sēņot. Daudzi suņu saimnieki savus mīluļus ņem līdzi, un daļai rējēji tad nu mežā pazūd. Sunim pastaiga mežā saistās ar aktivitātēm, kamēr saimnieks sēņojot nereti ilgi mīcās uz vietas, skatu nodūris zemē. Tikmēr suns, ieraudzījis kādas stirnas balto pakaļgalu, metas tai pakaļ un...
Tuvojoties rudens sezonai, iedzīvotāji aktīvāk dodas mežā pakaļ gardajām sēnēm vai ogām pusdienu maltītei, krājumiem ziemas periodam vai vienkārši labas atpūtas pavadīšanai. Diemžēl pēdējā laikā aizvien vairāk sēņotājiem un ogotājiem gadās apmaldīties un ar grūtībām atrast izeju no meža masīva. Tāpēc Valsts policija atkārtoti atgādina iedzīvotājiem, dodoties sēņot un ogot, būt gudriem un prātīgiem, un nodrošināties ar pašu nepieciešamāko, lai pēc iespējas ātrāk un veiksmīgāk varētu atgriezties siltajās mājās.