Pavasara sēņu simpozija laikā Latvijas Nacionālā botāniskā dārza (LNBD) Oranžērijā tika atrastas veselas trīs interesantas sēņu sugas. Starp tām — retā pūkainā makstaine (Volvariella hypopithys), kas Latvijā līdz šim konstatēta tikai dažas reizes. Atrasta arī Latvijā visai bieži sastopamā smailzvīņu saulsardzene (Lepiota aspera) un vēl viena nenoteiktas sugas sēne.
Sekmīgi aizvadīts Latvijas Mikologu biedrības organizētais pirmais Pavasara sēņu simpozijs. Simpozija ietvaros bija aplūkojama pavasarī ievākto sēņu izstāde, ceļojošā izstāde “Sēnes un sēņošana apdziedāšanās un nerātnajās dziesmās”, tika lasītas lekcijas, norisinājās sēņu papīra liešanas un dzijas krāsošanas meistarklases.
Ir vecs joks par sēnēm: katra sēne ir ēdama, bet dažas ir ēdamas tikai vienu reizi. Lai gan sēnēm ir plašs kulinārijas, medicīnas un cits izmantošanas klāsts, ir dažas, ko nekad, nekad nevajadzētu likt mutē.
Vidzemes augstskolas lektors, pārgājienu tūrisma un dabas fotogrāfijas entuziasts Juris Smaļinskis savā profilā vietnē “Facebook” publicējis kādus īpaši reti sastopamus kadrus.
Lietuvas mežos augošās sarkanās mušmires turpmāk tiek uzskatītas par narkotikām - par to glabāšanu varēs sodīt ar naudas sodu vai pat brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem. Sēņu tirgotājiem tiks piespriests vēl bargāks sods - viņiem var draudēt līdz pat 15 gadiem cietumā, raksta “lrytas.lt”.
Džūlija Rosere Ņūforesta, pastaigājoties pa Hempšīrā (Lielbritānijā) esošo mežu, "uzdūrās" virsū biedējoša paskata objektam. Sieviete atrada dīvaina izskata sēni, kas atgādināja citplanētieti vai roku, kas stiepjas laukā no kapa, ziņo "The Sun".
Latvijas Nacionālajā dabas muzejā no 11.septembra līdz 15.septembrim būs apskatāma "Lielā sēņu izstāde 2024", aģentūrai LETA pavēstīja muzeja pārstāvji.
“Sēnes atdošu ģimenei vai cilvēkam, kurš kādu iemeslu dēļ nevar doties uz mežu,” "Facebook" grupā rakstīja Igaunijas pilsētas Pelvas iedzīvotāja Milla. Gribētāji tikko salasītām gailenēm un baravikām atradās ātri, vēsta "Postimees.ee".
Sēņošana kļūst arvien populārāka, aicinot dabas mīļotājus un gardēžus baudīt šī veselīgā un aizraujošā hobija priekšrocības. Jau vasarā mežos aug dažādu sugu sēnes, kas piedāvā iespēju ne tikai baudīt dabas skaistumu, tās meklējot, bet arī pagatavot daudzveidīgus un gardus ēdienus. Lai sēņošanas pieredze būtu pilnvērtīga, ir svarīgi ievērot dažus būtiskus padomus par sēņu apstrādi, uzglabāšanu un kombinēšanu. Rimi Gardēža Normunda Baranovska praktiskie ieteikumi noderēs arī veikalā iegādāto šampinjonu, šitake un citu sēņu valsts pārstāvju iekļaušanai ēdienkartē.
Šogad, salīdzinot ar ļoti sausiem gadiem, sēņu raža potenciāli varētu būt labāka, bet vēl tomēr mazliet jāpaciešas, jo īstais sēņu laiks sākas tikai augustā, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" vērtēja Latvijas Dabas muzeja mikoloģes Diāna Meiere un Inita Dāniele.
Mana otra lielākā aizraušanās pēc medicīnas ir ēst gatavošana un konservēšana. Esmu arī kaislīga sēņotāja. Tā kā šis gads mūs īpaši lutina ar sēnēm, gribu padalīties ar savām iecienītākajām sēņu ēdienu receptēm.
Šobrīd mežos īstens sēņu laiks. Un šis arī ražīgākais laiks tiem, kuri ar sēņu lasīšanu pelna naudiņu – tirgū, piemēram. Ar “Bez Tabu” sazinājās kāda sēņu tirgotāja, kuras sirds nu ir pilna.
Sena paruna vēsta, ka vienīgais noslēpums, ko latvietis paņem līdzi kapā, ir labākās sēņu vietas. Tāpat latvietis nevar iztikt bez aukstās zupas un dillēm.
Līdzīgu kā ar Lieldienu olām, šogad sociālo tīklu lietotāji dižojas ar salasītām sēnēm. Bildes patiesi ir iespaidīgas – grozi un spaiņi pilni līdz acīm. Fonā sēņotāju laimīgās sejas. Manuprāt, kārtīgam latvietim pūrā nāk slepenās sēņu vietas un no paaudžu paaudzēs nodotā īpašā sēņu mērce.
Pat Lato Lapsas kaķis ir šausmās, kad ierauga, ko no meža saimnieks atnesis. Žurnālistam trāpījies varens sēņu guvums - kārtīgas baravikas, apšu bekas un citas garšīgas sēnes.
Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" Dabas muzeja mikoloģe Inita Dāniele norādīja, ka šobrīd pati populārāka ēdamā sēne, kas ir visu sēņotāju grozos un par kuru bieži jautā, ir dzīslkāta beka.