Lietuvas mežos augošās sarkanās mušmires turpmāk tiek uzskatītas par narkotikām - par to glabāšanu varēs sodīt ar naudas sodu vai pat brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem. Sēņu tirgotājiem tiks piespriests vēl bargāks sods - viņiem var draudēt līdz pat 15 gadiem cietumā, raksta “lrytas.lt”.
Toksikologs skaidro, ka tas bijis nepieciešams, lai novērstu dezinformāciju. Galu galā ārsti ik gadu izglābj vismaz trīs vai četrus cilvēkus, kas ir pārliecināti, ka šo sēņu lietošana var palīdzēt pret dažādām slimībām, bet nonāk reanimācijā.
Speciālisti atzīmē, ka lietuvieši mušmires ēd dažādu iemeslu dēļ - ir arī tādi, kas tic, ka mušmiru ikdienas lietošana ir līdzeklis pret visām slimībām. "Dažu mēnešu laikā mums ir bijuši četri gadījumi. Konstatēti tikai divi gadījumi, kad sēnes tika ēstas nezināšanas dēļ, citos gadījumos tika uzskatīts, ka ar to var izārstēt onkoloģisku slimību vai bezmiegu,” stāsta G. Laubnere-Sakalauskiene.
Mikoloģijas laboratorijas pētnieks Jons Kasparavičs, kurš pēta sēnes, stāsta, ka sēnes kopš seniem laikiem bijušas apvītas ar leģendām. “Šī novada iedzīvotāji sēnes kā zāles lietojuši kopš neatminamiem laikiem. Taču vispirms viņi tās lietoja ārīgi, piemēram, noberzēja sāpīgas vietas un locītavas,” stāsta J. Kasparavičs. Tomēr, kā stāsta mikologs, vēlāk cilvēki sāka ticēt, ka ar to var izārstēt ne tikai sāpīgas locītavas, bet arī vienu no briesmīgākajām slimībām - vēzi.
"Šī masveida lietošana ir pārsvarā onkoloģiskajiem pacientiem. It īpaši, ka viņi ir pēdējā, ceturtajā stadijā, Rietumu medicīna viņiem saka, ka nevar palīdzēt. Tad cilvēks ķeras pie jebkurām metodēm," saka J. Kasparavičs. Tomēr nav zinātnisku pētījumu, kas to pierādītu. "Nekādas pārbaudes, nekā, tikai ticība.”
Lietuvā kopš šā gada narkotisko un psihotropo vielu sarakstu papildina muscimols un ibotēnskābe - tie ir galvenie mušmires psihoaktīvie savienojumi.
Šādas izmaiņas nozīmē, ka turpmāk par šo sēņu glabāšanu tiks piemērota kriminālatbildība. Par mušmires ievākšanu personiskai lietošanai var piespriest cietumsodu līdz diviem gadiem. Taču, ja tā tiek izmantota, lai to pārdotu vai izplatītu, cietumsods var būt līdz 15 gadiem.
Kā informē Lietuvas Narkotiku, tabakas un alkohola kontroles departaments, šāds lēmums pieņemts pēc konsultēšanās ar speciālistiem un toksikologiem. Galvenais arguments ir tas, ka publiskajā telpā strauji pieaug to pārdevēju skaits, kuri cenšas pārliecināt cilvēkus par šo sēņu pozitīvo ietekmi uz veselību.