Patlaban nelielās saimniecības no piena pārstrādātāju puses izjūt diskriminējošu politiku saistībā ar piena iepirkuma cenu veidošanu, līdz ar to nerentablās saimniekošanas dēļ draud masveida ganāmpulku likvidācija, apgalvoja biedrības "Lauksaimnieku apvienība" vadītāja Sandra Stricka.
Eiropas Savienībā (ES) piena tirgū lielākais iepirkuma cenu kritums bija vērojams no pagājušā gada oktobra līdz šā gada februārim, taču kopš marta atsācies neliels kāpums, norādīts Eiropas Savienības (ES) lauksaimnieku centrālās organizācijas un Eiropas Komisijas darba grupā "Piens un piena produkti".
Jau patlaban Latvijā tiek saražots par 47% piena vairāk, nekā nepieciešams, turklāt tendences rāda, ka nākamajos pāris gados pēc kvotu brīvlaišanas rādītājs palielināsies vēl par 31%, līdz ar to Zemkopības ministrijai (ZM) steigšus jāizstrādā palīdzības mehānismi, lai piena ražotāji spētu uzturēt savas saimniecības.
Ar šodienu visā Eiropas Savienībā tiek atcelta piena kvotu sistēma. AS "Jaunpils pienotava" vadītāja Ilze Aizsilniece to komentē šādi - pēc piena kvotu atcelšanas Latvijas ražotājiem paveras labas perspektīvas pasaules tirgos, tomēr vienlaikus jārēķinās ar piena cenu tālāku kritumu, mazāku izslaukumu, kā arī produktu portfeļa pārskatīšanu.
Ar Rīgas piena kombināta (Food Union grupa) ražoto saldējumu Ķīnas pircējus paredzēts iepazīstināt maijā Šanhajā notiekošās izstādes SIAL China laikā. Savukārt saldējuma eksportu uz šo valsti Food Union cer uzsākt vasaras beigās.
Pastāv liela iespēja, ka Latvijai nebūs jāmaksā sods par piena kvotas pārpildi, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta raidījumā" sacīja zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (V).
Piena produktu cenas veikalos raisa neizpratni – pārstrādes uzņēmumi un veikalnieki apgalvo, ka piens un tā produkti kļūst lētāki, taču pircēji un zemnieki ievērojuši pretējo.
Piena pārstrādes uzņēmums "Food Union" atvainojas par kļūdu, kuras dēļ dažos veikalos nonācis kvalitātes prasībām neatbilstošs piens, aģentūru LETA informēja uzņēmuma pārstāve Linda Mežgaile.
Latvijā vidējā piena iepirkuma cena gada laikā ir sarukusi par 38,5% līdz 20-23 centiem par litru. Valsts piensaimniekiem sniedz atbalstu, tomēr tas nav pietiekams, lai saglabātu piena ražošanu līmenī, kas bija pirms Krievijas embargo ieviešanas.
Saistībā ar zemajām piena iepirkuma cenām vairākas Vidzemes un Latgales piensaimniecības sāk gatavoties bankrotiem, tikmēr biedrība "Lauksaimnieku apvienība" vērsīsies Konkurences padomē ar prasību izvērtēt aizliegtas vienošanās iespējamību starp pārstrādātājiem un mazumtirgotājiem piena produktu cenas veidošanā, aģentūru LETA informēja apvienības pārstāvji.
Šajā kvotas gadā tiek prognozēta kvotas pārpilde par 101%, kas Latvijai varētu veidot vairāk nekā divus miljonus eiro lielu soda naudu, šodien Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) sēdē norādīja Lauksaimniecības datu centra direktora vietniece Erna Galvanovska.
Uzņēmējiem, kuri Latvijā plāno sākt darboties pārtikas produktu piegādē uz mājām, jārēķinās, ka šī biznesa joma patlaban vēl ir salīdzinoši jauna un Latvijas iedzīvotājiem mazpazīstama, tā pēc teju divu gadu darbošanās šajā biznesā intervijā aģentūrai LETA stāsta SIA "Pievedums Rīga" valdes loceklis Artūrs Ziediņš.
Ķīnas premjerministrs Li Kecjans šodien Belgradā, tiekoties ar Ministru prezidenti Laimdotu Straujumu (V), apstiprinājis savas valsts ieinteresētību gaļas un piena produktu importā no Latvijas, informēja Valsts kancelejas Komunikācijas departamentā.
Plānots, ka jau 2015. gada martā piena pārstrādes koncerns "Food Union" varētu sākt savas produkcijas eksportu uz Ķīnu, šodien žurnālistiem sacīja "Food Union" valdes priekšsēdētājs Normunds Staņēvičs.
Lai gan Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) un ražotāji novembri bija pasludinājuši par piena mēnesi, aicinot patērētājus biežāk lietot uzturā piena produktus un izvēlēties vietējos ražojumus, piena produktu cenas tikai trīs gadījumos no sešpadsmit bija kļuvušas pircējiem draudzīgākas, salīdzinot ar septembri. Pārējos gadījumos cena bija kāpusi par 5 līdz 25% vai palika nemainīga. Tomēr, neskatoties uz to, pieprasījums pēc vietējiem piena produktiem pieaug.
Atcelt vismaz daļu pret Krieviju ieviesto sankciju vai atvēlēt pietiekami daudz naudas, lai Baltijas piensaimnieki varētu pārvarēt Krievijas embargo radītās sekas – ar šādām prasībām, atzīstot, ka par sarežģīto situāciju atbildība jāuzņemas Eiropas Savienībai, jau nākamnedēļ Briselē pulcēsies četru valstu piensaimnieki. Latvijas valdību mūsu zemnieki pagaidām saudzē.
Saistībā ar Krievijas embargo un piena pārprodukciju Eiropas Savienībā turpinās piena iepirkuma cenu kritums, kas atsaucas arī uz Latviju, kur augustā, salīdzinot ar jūliju, piena iepirkuma cena samazinājusies par 7%, bet septembrī samazinājums gaidāms 25%-26% apmērā.
Septembrī cenu samazinājums visplašāk skāris piena produktu grupu, kas skaidrojams ar Krievijas noteikto piena produktu importa aizliegumu un attiecīgi izveidojušos pārprodukciju vietējā tirgū, norādīts Ekonomikas ministrijas jaunākajā cenu monitoringa ziņojumā.