Mudinās ēdināt mazuļus ar krūts pienu

© Publicitātes foto

Lielākā daļa Latvijā dzimušo mazuļu līdz sešu nedēļu vecumam tiek baroti ar mammas pienu, taču vēlāk – sešu mēnešu vecumā – krūts barošanu saņem vairs tikai puse zīdaiņu, šādu ainu iezīmē Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati. Pēdējos gados gan iezīmējas pozitīvas tendences attiecībā uz krūts barošanu, piemēram, sešas nedēļas veci bērni gandrīz visi tiek baroti ar krūti, kā arī vairāk mazuļu saņem mammas pienu līdz gada vecumam.

Lai izglītotu topošos un jaunos vecākus par bērna zīdīšanas jautājumiem, kā arī aktualizētu mātes un bērna veselību, SPKC sadarbībā ar Latvijas Zīdīšanas veicināšanas konsultantu asociāciju visā Latvijā organizēs seminārus Bērna zīdīšana – teorija un prakse. «Mēs vēlamies motivēt topošās un jaunās māmiņas ēdināt bērnu ar krūti,» stāsta centra speciāliste Anete Jansone. Semināri arī sniegs zināšanas un praktiskus padomus atbilstoši Pasaules Veselības organizācijas (PVO) ieteikumiem. Zīdīšanā būtiska loma ir visas ģimenes atbalstam, tādēļ semināros būs gaidīti topošie un jaunie tēvi, kā arī citi ģimenes locekļi. «Konsultanti stāstīs par zīdīšanas sākšanu, to, kā noteikt, vai bērniņam pietiek piena, kā rīkoties, ja tā pietrūkst, kā beigt bērna zīdīšanu, un citas tēmas,» norāda A. Jansone. Topošās un jaunās mammas varēs apgūt zīdīšanas pozas, kā arī iepazīties ar zīdīšanas palīglīdzekļiem. Līdz decembrim plānoti ne mazāk kā 50 semināri visos Latvijas reģionos. Piemēram, augustā semināri notiek Rīgā, Pļaviņās, Liepājā, bet septembrī Jūrmalā, Dobelē, Valmierā, Priekulē (pasākumu kalendārs un kontakti pieejami zidit.lv).

Zīdīšanai, krūts piena priekšrocībām un mātes uzturam zīdīšanas laikā būs veltīta arī Rīgas Dzemdību nama Ģimenes skola 5. augustā. Tajā vecmāte un zīdīšanas speciāliste Gunta Freimane aplūkos gan ar zīdīšanu saistītos teorētiskos jautājumus, kas rodas topošajām māmiņām, piemēram, par mātes piena rašanos, gan sniegs praktiskos padomus. Zīdīšana kā process veido spēcīgu garīgu saiti starp māmiņu un bērnu, turklāt katras mātes piens ir īpašs – tas vislabāk der tieši viņas mazulim, stāsta Rīgas Dzemdību namā. Ne velti pasaulē pat viena nedēļa ir nodēvēta par zīdīšanas veicināšanas nedēļu. «Savas mātes piens ir vienīgā vispiemērotākā un nepieciešamākā uzturviela bērnam pirmajos sešos mēnešos un vienlaikus ar citu uzturu līdz vidēji 18 mēnešu vecumam,» stāsta Dzemdību nama speciāliste Elza Lāma. Katras mammas piens ir bioloģiski specifisks, un piena sastāvs mainās līdz ar mazuļa vajadzībām, arī atkarībā no diennakts laika, zīdīšanas ilguma un slimībām, ar kurām saskarsmē bijusi māmiņa.

PVO ieteikums ir stundas laikā pēc mazuļa piedzimšanas izsākt tā saucamo eksluzīvo zīdīšanu, kad bērns saņem uzturā tikai mātes pienu, nekādu citu ēdienu vai dzērienu, pat ne ūdeni, un turpināt to līdz bērna sešu mēnešu vecumam. PVO iesaka turpināt bērnu zīdīt līdz divu gadu vecumam. Latvijā pēdējo piecu gadu laikā situācija ir uzlabojusies, taču tas notiek lēnām. 93 procenti mazuļu līdz sešu nedēļu vecumam saņem mammas pienu, taču, pieaugot bērna vecumam, samazinās to zīdaiņu īpatsvars, kurus mammas pašas baro ar savu pienu. Līdz sešu mēnešu vecumam tiek zīdīti vairs tikai 55 procenti bērnu, bet līdz gada vecumam – vairs tikai ceturtā daļa. Augstākie rādītāji ir Rīgā, kur 63 procenti mazuļu līdz sešiem mēnešiem un 30 procenti līdz gada vecumam saņem mammas pienu, bet visīsāko laiku mammas ar savu pienu bērnus baro Latgalē – 36 procenti zīdaiņu līdz sešu mēnešu vecumam saņem mammas pienu, un tikai 17 procenti bērnu līdz gada vecumam.



Latvijā

Latvijas nacionālās aviokompānijas "airBaltic" koncerns šogad deviņos mēnešos strādājis ar 48,503 miljonu eiro zaudējumiem pretstatā peļņai attiecīgajā periodā gadu iepriekš, "airBaltic" investoru zvanā sacīja "airBaltic" prezidents un izpilddirektors Martins Gauss. Tai pašā laikā plānotās likuma izmaiņas paredz, ka viņš pretstatā daudziem citiem valsts uzņēmumu valdēs un padomēs strādājošajiem varēs pretendēt uz algas pielikumu.

Svarīgākais