Piena pārstrādes uzņēmuma AS "Rīgas piena kombināts" (RPK) apgrozījums pagājušajā gadā bija 90,06 miljoni eiro, kas ir 26% samazinājums salīdzinājumā ar 122,32 miljoniem iepriekšējā gadā, liecina "Firmas.lv" dati.
Piena iepirkuma cena Latvijā turpina lejupslīdi, viena mēneša laikā samazinoties vēl par 6,46%, pēc jaunāko datu analīzes aģentūru LETA informēja Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamentā.
Ja mazs bērns ikdienā neuzņem visas viņam nepieciešamās uzturvielas, tas var radīt nopietnus veselības riskus nākotnē – aptaukošanos, alerģijas, zobu slimības, gastroenteroloģiskās kaites.
Tā kā veikalu plauktos pieejams ļoti plašs piena pārstrādes produktu klāsts, iedzīvotājiem jāpievērš uzmanība marķējumam, ar kuru Eiropas Savienības regulas paredz apzīmēt īsta piena produktus vai arī to aizstājējus, atgādina Zemkopības ministrijas pārstāvji.
Pēc kvotu brīvlaišanas saražotā piena daudzums pieaudzis par 7% un sasniedzis visu laiku rekordu, turklāt kāpums turpināsies, spiežot uz leju iepirkuma cenas. Tikmēr pārstrāde ar pieaugošo apjomu tiek galā, koncentrējoties arī uz sadarbību ar zinātni un veidojot Pārtikas kompetenču centru, kurš, lai gan ar desmit gadu novēlošanos, palīdzēs veidot inovatīvus produktus un piemērot tos jauniem eksporta tirgiem, pirms šodien gaidāmā ikgadējā nozares kongresa intervijā aģentūrai LETA atzina Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības vadītājs Jānis Šolks.
Eiropas Komisijas (EK) līdzšinējie atbalsta pasākumi grūtībās nonākušajam piena un cūkgaļas tirgum nav stabilizējuši abas nozares, līdz ar to tuvākajā laikā tām nepieciešams finansiāls atbalsts, uzstājoties Briselē notikušajā nozares ministru sanāksmē, norādījis zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS).
Eiropas Komisija (EK) apsver iespēju piešķirt papildu finansiālo palīdzību Lietuvas un citu Eiropas Savienības (ES) valstu piena ražotājiem un maksāt avansa maksājumus, ceturtdien žurnālistiem Kauņā sacījis ES lauksaimniecības un lauku attīstības komisārs Fils Hogans.
Par spīti piena iepirkuma cenas būtiskam kritumam, finanšu konsultāciju uzņēmuma Prudentia un Nasdaq Riga organizētās diskusijas dalībnieki uzskata, ka piensaimniecība Latvijā ir perspektīva nozare. Lai šis optimistiskais redzējums piepildītos, jāattīsta spēcīga pārstrāde, kas spētu pārdot produktus ar lielu pievienoto vērtību ārpus Latvijas. Viens no Baltijas spēcīgākajiem uzņēmumiem – Food Union – gaida uz iespēju atkal pārdot savu produkciju Krievijas tirgū un reizē plāno Ķīnā būvēt savu pārstrādes rūpnīcu.
Polijas piena pārstrādātāji plāno tuvākajā laikā palielināt savu piena produktu eksportu uz Lietuvu, piedāvājot kvalitatīvus produktus par zemākām cenām, pastāstījis Polijas vēstniecības Viļņā Tirdzniecības un investīciju veicināšanas nodaļas vadītājs Henriks Šimanskis.
Saistībā ar pasaules tirgos joprojām vērojamo piena pārprodukciju, kas radusies pēc kvotu sistēmas atcelšanas un Krievijas embargo noteikšanas, arī šogad nav pamata Latvijā gaidīt būtisku piena iepirkuma cenas kāpumu, pēc jaunāko datu analīzes aģentūru LETA informēja Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamenta pārstāvji.
Pagājušā gada decembrī vidējā piena iepirkuma cena Latvijā bija 0,219 eiro par kilogramu piena, kas ir par 11% mazāk nekā 0,248 eiro 2013.gadā, tomēr vairāk nekā pērnruden, liecina Lauksaimniecības datu centra (LDC) dati.
Šā gada septembrī vidējā piena iepirkuma cena Latvijā bija 0,20 centi par kilogramu piena, kas ir 20% samazinājums salīdzinājumā ar 0,24 centiem pērn septembrī, liecina Lauksaimniecības datu centra (LDC) dati.
Krievijas embargo pēdējā gada laikā Latvijas piena ražotājiem nesis 53-60 miljonus eiro zaudējumus, un Eiropas Komisijas (EK) piešķirtais finansējums 8,5 miljonu eiro apmērā zemniekus neapmierina, šodien Latvijas radio programmā "Labrīt" teica Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) pārstāvis Guntis Gūtmanis.
Lai mazinātu Krievijas pērn noteiktā embargo sekas un novērstu lopkopības saimniecību bankrotu, valdība vakar nolēma piena ražotājiem jau šogad piešķirt atbalstu kopumā 7,6 miljonu eiro apmērā, tas ir, 50 līdz 72 eiro par vienu govi.
Padziļinoties krīzei piensaimniecībā, zemnieki gaida no Valsts prezidenta operatīvu politisku reakciju, aizstāvot vietējo lauksaimnieku intereses gan Latvijā, gan veicot valsts pirmās amatpersonas pienākumus ārvalstīs, informēja lauksaimnieku organizāciju pārstāvji.
Piena nozares sarežģītās situācijas sekas Latvijā ir viena otra piena ražotāja pazušana no nozares, lai gan augustā plānota atkārtota tikšanās ar Eiropas Savienības (ES) Lauksaimniecības un lauku attīstības komisārs Filu Hoganu, lai pārrunātu sarežģīto situāciju un lūgtu par papildu finansējuma piešķiršanu piena nozarei, šorīt intervijā Latvijas Radio sacīja zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS).
Lielākā daļa Latvijā dzimušo mazuļu līdz sešu nedēļu vecumam tiek baroti ar mammas pienu, taču vēlāk – sešu mēnešu vecumā – krūts barošanu saņem vairs tikai puse zīdaiņu, šādu ainu iezīmē Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati. Pēdējos gados gan iezīmējas pozitīvas tendences attiecībā uz krūts barošanu, piemēram, sešas nedēļas veci bērni gandrīz visi tiek baroti ar krūti, kā arī vairāk mazuļu saņem mammas pienu līdz gada vecumam.
Zemnieki par pienu šobrīd saņem zemāko piena iepirkuma cenu pēdējo piecu gadu laikā, turklāt Latvijas lielākais piena uzņēmums Food Union iepirkuma cenu plāno samazināt vēl vairāk.
Jelgavas rūpnīca SIA "Latvijas piens" izstrādājusi piedāvājumu parādu nomaksai kooperatīvam "Trikāta KS", paredzot līdztekus jaunajam parādu atmaksas grafikam piedāvāt kooperatīvam ķīlu pret parādsaistībām - zīmolu "Trikāta", kas patlaban ir iekļauts uzņēmuma pamatkapitālā ar nominālvērtību apmēram divi miljoni eiro, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.