Zemniekiem maksās par piena nenodošanu

© F64

Piena ražotāji kopš vakardienas Lauku atbalsta dienestā (LAD) var pieteikties Eiropas Komisijas (EK) piešķirtam atbalsta pasākumam – Eiropas Savienības atbalstam piena ražotājiem par piena ražošanas samazināšanu.

Atbalsts paredzēts 140 eiro apmērā par tonnu jeb 14 centu apmērā par kilogramu piena. Piešķirtais atbalsts piena ražotājiem tiks izmaksāts 2017. gada sākumā. EK visu dalībvalstu lopkopjiem kopumā piešķīrusi 150 miljonus eiro atbalstu brīvprātīgai piena ražošanas apjoma mazināšanai.

LAD informē, ka atbalstam var pieteikties lauksaimnieki, kas 2016. gada jūlijā ir nodevuši pienu pārstrādei. Atbalsts ir paredzēts piena ražotājiem par piena piegādes samazināšanu trīs mēnešu periodā, salīdzinot ar tādu pašu periodu iepriekšējā gadā. Atbalstu varēs saņemt arī tie piena ražotāji, kas jau no šā gada sākuma ir samazinājuši ražošanas apjomu.

Atbalsta saņemšanai būs četras pieteikšanās kārtas. Pirmajā kārtā pieteikšanās sākās vakar, 15. septembrī, un šajā kārtā atbalstu varēs saņemt par piena samazinājumu 2016. gada pēdējā ceturksnī (oktobris, novembris, decembris) salīdzinājumā ar 2015. gada pēdējo ceturksni. Pieteikšanās pirmajai kārtai noslēgsies 21. septembrī. Ja atbalsta pasākumā pieejamais budžets būs pietiekams, tiks izsludināta arī otrā, trešā un ceturtā kārta.

Tomēr atbalsta saņemšanai ir arī vairāki būtiski nosacījumi, proti, minimālajam piena piegādes plānotajam samazinājumam pirmajā samazināšanas periodā (tas ir no 1. oktobra līdz 31. decembrim) jābūt ne mazākam par 1500 kg. Pieteikumi, kuros pieteiktais plānotais piena samazinājums būs mazāks par šo apjomu, tiks noraidīti. Tajā pašā laikā plānotais samazinājums nevar būt lielāks par 50% no piegādātā piena daudzuma pagājušā gada pēdējos trīs mēnešos. Ja samazinājums būs lielāks, tad atbalstu izmaksās tikai par daudzumu, kas atbilst 50%. Tāpat, ja piena ražotājs ir pārtraucis piena ražošanu ar 2016. gada 1. augustu, viņš būs tiesīgs saņemt atbalstu ne vairāk kā par 50% no piegādātā piena daudzuma iepriekšējā gada attiecīgā periodā.

Turklāt Eiropas Komisija, apkopojot informāciju par kopējiem piena samazināšanas daudzumiem ES dalībvalstīs, var piemērot samazināšanas (izlīdzināšanas) koeficientu. Samazinājums tiks piemērots katram atbalsta iesniegumam. Ja šāds samazinājums tiks piemērots, tad nākamās pieteikšanās kārtas netiks izsludinātas.

Lai saņemtu atbalstu, piena ražotājam būs elektroniski jāiesniedz iesniegums par piena ražošanas samazināšanu pirms attiecīgā samazināšanas perioda sākuma un atbalsta izmaksas pieprasījums par piena ražošanas samazināšanu pēc samazināšanas perioda beigām.

Lai sniegtu atbalstu piena ražotājiem, iesniegumu pieņemšana atbalsta pasākumā notiks elektroniski. Iesniedzot pieteikumus LAD Elektroniskajā pieteikšanās sistēmā, lauksaimniekiem nebūs jādodas uz Lauksaimniecības datu centru (LDC), lai noskaidrotu datus par savu saimniecību. Aizpildot iesniegumus EPS, atbalsta pretendentam sistēmā jau būs pieejama LDC noziņotā informācija par veiktajām piena piegādēm. Pirmajā kārtā izsludinātais pieteikšanās laiks ir ļoti īss, tāpēc EPS ļaus visiem pagūt iesniegt pieteikumus.

LAD aicina tos piena ražotājus, kas vēl nav LAD Elektroniskās pieteikšanās sistēmas (EPS) lietotāji, jau laikus noslēgt līgumus par EPS lietošanu.

Ielūkojoties CSP datu bāzē, redzams, ka jau šobrīd piena ražošanas apjomi krītas. Šā gada pirmajā ceturksnī kopumā pārstāde bija iepirkusi vairāk piena nekā pagājušā gada pirmajos trīs mēnešos. Otrajā ceturksnī pieņemtais piena daudzums bija aptuveni vienāds gan 2015. gadā, gan 2016. gadā. Savukārt šā gada jūlijā pārstrāde iepirkusi mazāk piena nekā pērn.



Latvijā

Biežākais mediju ētikas kodeksa pārkāpums, ko savos atzinumos konstatējusi Latvijas Mediju ētikas padome (LMĒP), bijis godprātības principa neievērošana, liecina LMĒP pārskats par mediju ētikas kodeksa piemērošanas praksi, izskatot piecu gadu laikā saņemtās sūdzības.

Svarīgākais