Atšķirībā no plašajiem protestiem Francijā pēc tam, kad valdība paziņoja par apņemšanos turpmākajos astoņos gados palielināt pensionēšanās vecumu līdz 62 gadiem, Latvijā būtisku iebilžu pret šo ideju nav.
Lai sekmētu valsts pensiju sistēmas ilgtspēju, kā arī pilnveidotu atsevišķas tiesību normas, Labklājības ministrija (LM) sagatavojusi grozījumus likumā Par valsts pensijām, kas paredz pensionēšanās vecuma paaugstināšanu līdz 65 gadiem gan vīriešiem, gan sievietēm.
Lai sekmētu valsts pensiju sistēmas ilgtspēju, kā arī pilnveidotu atsevišķas tiesību normas, Labklājības ministrija (LM) sagatavojusi grozījumus likumā Par valsts pensijām .
Labklājības ministrija (LM) sagatavojusi grozījumus likumā "Par valsts pensijām", paredzot no 2016.gada gan vīriešiem, gan sievietēm pakāpeniski paaugstināt pensionēšanos vecumu līdz 65 gadiem.
Pensiju otrajā līmenī iesaistījušies 1,126 miljoni Latvijas iedzīvotāju, kuri cer nākotnē saņemt lielāku pensiju nekā valsts noteiktā. Šīs cerības piepildīsies vien tādā gadījumā, ja izvēlētais pensiju plāns būs bijis ienesīgs.
Politiskā apvienība "Saskaņas centrs" (SC) nākusi klajā ar ie rosinājumu noteikt, ka otrā pensiju līmeņa kapitāla pārvaldītāja nopelnītajiem līdzekļiem jābūt mantojamiem. To portālam nra.lv apliecināja SC līderis Jānis Urbanovičs.
Divu sociālo grupu pretnostatīšana ir cilvēku tracināšana un bezatbildība, Neatkarīgajai atzīst Latvijas Pensionāru federācijas vadītāja Aina Verze. Sarunā ar Valsts prezidentu Valdi Zatleru vakar viņa norādījusi, ka valdībai jāveic nopietna valsts funkciju analīze, nevis jāsamazina atbalsts ģimenēm ar bērniem un pensionāriem, kā arī jārūpējas, lai veselības aprūpes sistēma neciestu no līdzekļu samazinājuma.
Latvijas un Krievijas sociālā līguma izpilde valstij šogad no sociālā budžeta izmaksās nepilnus desmit miljonus latu. No šīs nedēļas Latvijas iedzīvotāji, kuri līdz valsts neatkarības atgūšanai strādājuši Krievijas teritorijā, var veikt pensijas pārrēķinu, jo tagad tiks ņemts vērā tā laika stāžs. Visvairāk no šā līguma iegūs Latvijas nepilsoņi – šo pensionāru skaits Latvijā lēšams ap 17 000 cilvēku.
Divas sabiedrības grupas – bērnus un vecus cilvēkus – nav pieļaujams pretnostatīt, uzdodot jautājumu, kuram budžeta konsolidācijas mērķu vārdā atņemt atbalstu, sarunā ar Neatkarīgo saka Latvijas Pensionāru federācijas vadītāja Aina Verze.
Attieksmē pret 2. pensiju līmeņa iemaksām valdība ir pamatīgi sapinusies, un būs interesanti vērot, kādu mugurkaulu šajā jautājumā tā spēs noturēt attiecībās ar aizdevējiem.
Nākamā gada beigās sociālās apdrošināšanas budžeta uzkrājums būs iztērēts, intervijā aģentūrai LETA stāstīja labklājības ministre Ilona Jurševska (ZZS).
Sociālajā jomā nākamā gada budžeta likumprojekta izskatīšana apstājusies pie valdību veidojošo partiju vēlmes mainīt divus likumus, ieviešot būtiskas izmaiņas otrā pensiju līmeņa darbībā, kā arī pensiju kapitāla uzskaiti un uzkrāšanu veikt, vadoties no faktiski veiktajām sociālās apdrošināšanas iemaksām, nevis deklarētajām.
Lai nodrošinātu speciālā budžeta ieņēmumu un izdevumu sabalansēšanu, laikā no 2011.gadam līdz 2013.gadam plānots iesaldēt pensiju, kā arī atlīdzību par darbspēju un apgādnieka zaudējumu indeksāciju.
Ņemot vērā situāciju sociālajā budžetā, Labklājības ministrija (LM) nav domājusi un nerosinās pensiju indeksāciju saglabāt tām pensijām, kuras nepārsniedz 135 latus.
62% Latvijas iedzīvotāju paļaujas uz valsts sociālo nodrošinājumu kā materiālo atbalstu pēc aiziešanas pensijā, secināts apdrošināšanas kompānijas "Compensa Life Vienna Insurance Group SE" Latvijas filiāles ("Compensa Life") veiktajā aptaujā, kurā piedalījās 560 respondentu vecumā no 25 līdz 55 gadiem.
Arī ar pašreizējiem valdības apstiprinātajiem pasākumiem nebūs pietiekami, lai samazinātu sociālās apdrošināšanas budžeta izdevumus. Pēc Labklājības ministrijas (LM) aprēķiniem, reāls deficīts sociālajā budžetā būs jau 2012. gadā, un tāpēc ministrija jau plānošanas dokumentos "iestrādā" iespēju aizņemties no pamatbudžeta, Neatkarīgā uzzināja no LM speciālistiem.
Pavisam klusām valdība uzsākusi veikt izmaiņas sociālajā jomā – neraugoties uz sociālo partneru iepriekšējiem iebildumiem, ar valdības lēmumu tiks pārtraukta pensiju piešķiršana pēc atvieglotiem noteikumiem par darbu smagos un kaitīgos apstākļos.
Lai nodrošinātu speciālā budžeta ieņēmumu un izdevumu sabalansēšanu, laikā no 2011. līdz 2013. gadam būs iesaldēta pensiju, kā arī atlīdzību par darbspēju un apgādnieka zaudējumu indeksācija.