Meklēs "fiskāli neitrālu" pensiju indeksāciju

Valdības vadītājs Valdis Dombrovskis (Vienotība) nav pateicis nē pensiju indeksācijai, taču tai jābūt «fiskāli neitrālai». Pašlaik pensiju likumā noteikts, ka līdz pat 2013. gadam pensiju indeksācija netiek veikta, citiem vārdiem runājot – tā ir iesaldēta.

Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) aicinājumi valdībai un Saeimai, kāpjot inflācijai, indeksēt pensijas ir atraduši dzirdīgas ausis. LPF domes sēdē pavasarī pensionāri pēc ilgāka laika atjaunojuši diskusiju par pensiju indeksāciju. Pēdējos divos gados tā nav veikta (deflācijas apstākļos pensijas būtu bijis jāsamazina), tagad, apjaušot, ka pieaug preču un pakalpojumu cenas, LPF aicina Saeimu atjaunot indeksāciju, ja inflācijas procents pārsniegs piecus, un tikai tām pensijām, kuras nav lielākas par 300 latiem.

Jau pirms Jāņu brīvdienām Saeima nodeva komisijām likumprojektu par pensiju indeksāciju. Šādu priekšlikumu bija iesnieguši četri Saeimas ZZS frakcijas deputāti. Izskatāmais grozījums pensiju likumā paredz, ka valsts pensijas, kuru apmērs nepārsniedz 165 latus mēnesī, pārskatāmas reizi gadā 1. oktobrī, ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu. Ja indekss būtu mazāks par 1, valsts pensijas netiktu indeksētas. Saeima plānojusi, ka šīs izmaiņas varētu stāties spēkā jau šā gada 1. septembrī. Pret šo priekšlikumu nebalsoja neviens deputāts, taču 23 deputāti atturējās.

Pēdējoreiz pensiju indeksācija tika veikta 2008. gada 1. oktobrī tām pensijām, kas nepārsniedza pieckāršu valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēru – 225 latus. Pensiju indeksāciju iesaldēja līdz pat 2013. gadam.

Viens no deputātu pamatojumiem bija apstāklis, ka, visticamāk, deflācijas apstākļos pensijas būtu bijis jāsamazina.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja A. Barča tikšanās laikā ar premjeru darīja viņam zināmus savus priekšlikumus saistībā ar pensiju indeksāciju.Šis jautājums tika skatīts arī pirmdienas valdību veidojošo politisko partiju koalīcijas sēdē, un tika panākta vienošanās uzdot Labklājības un Finanšu ministrijai kopā ar Saeimas Sociālo un darba lietu komisiju sagatavot finansiālos aprēķinus un ar kompensējošiem mehānismiem atrast risinājumu, kā iespējams mazo pensiju indeksāciju nodrošināt fiskāli neitrālā veidā. «Tas nozīmē – nepalielinot valsts budžeta deficītu,» Neatkarīgajai precizē premjerministra preses sekretārs Mārtiņš Panke. Koalīcija pie šā jautājuma atgriezīsies 11. jūlija sēdē. Saeima jau devusies vasaras brīvdienās, tāpēc iespējams, ka pensiju jautājums varētu tikt skatīts kādā no ārkārtas sēdēm. Vakar izsludinātās 1. jūlija Saeimas ārkārtas sēdes darba kārtībā gan šis jautājums pagaidām nav iekļauts.

Labklājības ministre Ilona Jurševska (ZZS) iepriekš atzinusi: pensiju indeksācija ir iesaldēta, un varbūt tikai pēc gada, diviem varētu runāt par tās atjaunošanu. «Varbūt pensionāriem to dzirdēt būs sāpīgi, bet mums ir jālīdzsvaro sociālā budžeta izdevumi ar ieņēmumiem, tāpēc papildu izdevumus atļauties nevaram,» saka ministre.

Latvijā

Cik prātīgi un lietderīgi tiek sadalīta nauda nākamā gada budžetā; pie kā novedīs ārējā parāda audzēšanas alkas; kādēļ nespējam izrauties no stagnācijas ekonomikā; kurp dodamies “zaļā kursa” ideologu pavadā – “nra.lv” saruna ar bijušo premjeru un savulaik ilggadēju vides ministru Induli Emsi.

Svarīgākais