Latvijā paredzama audzēju izvirzīšanās pirmajā vietā kā mirstības izsaucējam, šodien Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē sacīja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Onkoloģijas centra onkoloģe-ķīmijterapeite Signe Plāte.
Mirstība no vēža Latvijā pēdējos divdesmit gados ir pieaugusi. Savukārt ASV ir pretēji – arvien mazāk amerikāņu saslimst ar vēzi, savukārt starp saslimušajiem arvien lielāks ir izārstēto cilvēku skaits, un samazinājies nāves gadījumu skaits. Kāpēc ASV var, bet Latvijai neizdodas?
Sākoties 2018. gadam, Veselības ministrijas galvenā speciāliste onkoloģijā un asociētā profesore Dace Baltiņa ir sākusi rakstīt blogu -"Onkologa piezīmes" - www.onkologapiezimes.lv. Blogā tiks publicētas un apkopotas profesores redzējums, pārdomas un ieteikumi pacientiem par onkoloģiju kopumā.
Šovakar Rīgā Svētās Marijas Magdalēnas baznīcā notiek labdarības koncerts Adventa mesa. Ziemassvētku dziesmu ciklu solistiem, jauktajam korim un kameransamblim radījuši dzejnieks Normunds Beļskis un komponists Māris Lasmanis, un uz koncertu aicināts ikviens cilvēks. Ieeja koncertā ir par ziedojumiem, kas tiks novirzīti Rīgas Austrumu slimnīcas brīvprātīgo kustības attīstībai. Brīvprātīgie slimnīcā sniedz atbalstu onkoloģijas pacientiem.
Lai gan bērnu onkoloģisko saslimšanu rādītāji Latvijā pēdējos gados saglabājušies nemainīgi - ik gadu vidēji 40 līdz 50 bērniem tiek diagnosticēta onkoloģiska saslimšana, precīzu ainu, no valsts izbraukušo iedzīvotāju dēļ, iezīmēt ir sarežģīti, "BENU Aptiekas” kampaņas "Ar sirsnību pret slimību!” ietvaros rīkotajā diskusijā par bērnu onkoloģiju Latvijā norādīja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas hematoonkoloģe Gunita Medne.
Vienā no valstiski nozīmīgākajām un vadošajām ārstniecības iestādēm – Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā – ierīce, ar ko glābj vēža slimnieku dzīvības, gadiem ilgi regulāri iziet no ierindas. Pacienti, kurus plosa dzīvībai bīstamie audzēji, un ārstējošais personāls sašutis, jo ilggadējie lūgumi nodrošināt pienācīgus ārstēšanās apstākļus tiek ignorēt, vēsta raidījums "Bez Tabu".
Valdība šodien pieņēma grozījumus Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtībā, paredzot paplašināt audzēju primārās diagnostikas sistēmu jeb tā saukto "zaļo koridoru".
Onkoloģisko saslimšanu diagnosticēšanai un ārstēšanai šogad papildus piešķirti vairāk nekā 12 miljoni eiro, tomēr, neraugoties uz akūtu naudas trūkumu medicīnā, no šīs summas līdz gada beigām paliks neiztērēti vismaz trīs miljoni eiro. To apliecina Veselības ministrija. Tajā pašā laikā vēža pacientiem joprojām ir ļoti ierobežotas iespējas saņemt modernu ķīmijterapiju.
Rīgas Austrumu slimnīcā atklāta brīvprātīgo kustība onkoloģisko pacientu atbalstam – speciāli apmācīti brīvprātīgie dosies pie vēža pacientiem Latvijas Onkoloģijas centrā, lai uzklausītu un sniegtu atbalstu grūtajā dzīves posmā.
Lai uzlabotu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību onkoloģijas pacientiem, Veselības ministrija (VM) plāno paplašināt ļaundabīgo audzēju primārās diagnostikas sistēmu jeb "zaļo koridoru", liecina šodien valsts sekretāru sanāksmē izsludināties grozījumi noteikumos, kas nosaka veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtību.
"Climb for Cancer" komanda ir sasniegusi Monblāna augstāko virsotni 4810 metru augstumā. Divu nedēļu ilgā kāpiena laikā sešu valstu pārstāvji - astoņi onkoloģiskie pacienti Ainas Mucenieces Viroterapijas fonda prezidenta Einara Repšes vadībā kopā ar atbalsta grupu - sasniedza vairākas nozīmīgas virsotnes, tādējādi paužot atbalstu efektīvām un saudzīgām vēža terapijām un pasaulei pierādot, ka vēža diagnoze nav nolemtība.
Onkoloģisko saslimšanu gadījumu nav daudz vairāk kā agrāk, vienkārši ir uzlabojusies diagnostika un palielinājies cilvēku mūža ilgums, tā sabiedrības sašutumu par onkoloģiju straujo izplatību komentē zinātnieks un ārsts Sergejs Kuzņecovs.
Onkoloģiju izmeklējumu jomā pieaug ārstu kvalifikācija, un arī paši pacienti kļūst aizvien izglītotāki, galvenokārt, pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, kas ļauj atrast dažādu informāciju. Pateicoties mūsdienu aparatūrai, izmeklēšanas iespējas uzlabojas arī no tehniskā aspekta, taču varētu vēlēties lielāku izmeklējumu finansējumu.
Izmantojot Eiropas Komisijas pieļautā budžeta deficīta robežās pieejamo finansējumu, papildus 12,2 miljonus eiro šogad plānots novirzīt onkoloģisko slimību diagnostikas un ārstēšanas pieejamības uzlabošanai, informēja Veselības ministrijas (VM) pārstāve Evita Bune.
Izmantojot zaļo koridoru, ar aizdomām par onkoloģisku slimību uz konsultāciju Rīgas Austrumu slimnīcas Latvijas Onkoloģijas centrā katru nedēļu ierodas vidēji 68 pacienti, no kuriem aptuveni 72 procentiem onkoloģiskā diagnoze tiek apstiprināta.
Pirms aptuveni mēneša Rodrigo kungam Latvijas Onkoloģijas centrā tika veikta operācija, taču viņš apgalvo, ka vēl līdz šim brīdim nav saņēmis medicīnisko izrakstu un skaidri nezina, vai viņam ir vēzis vai nav, vēsta raidījums “4. studija”.
Onkoloģisko slimību diagnosticēšanai veidotais tā saucamais zaļais koridors palielinājis pacientu skaitu, kuri vēršas Rīgas Austrumu slimnīcas Latvijas Onkoloģijas centrā ar aizdomām par ļaundabīgu audzēju. Visbiežāk ģimenes ārsti uz Latvijas Onkoloģijas centru savus pacientus nosūta ar aizdomām par krūts un ādas vēzi.