Lielākā daļa jeb 67% Latvijas iedzīvotāju saslimt visvairāk baidās ar onkoloģiskām slimībām, liecina medikamentu ražotāja AS "Grindeks" veiktās aptaujas dati.
Sliktas ziņas šomēnes saņēmušas aptuveni 40 ar krūts vēzi slimojušas sievietes, kurām tika plānota krūts rekonstrukcija pēc mastektomijas jeb krūts dziedzera noņemšanas. Nauda valsts makā vairs neesot atrodama un arī finansētās kvotas ir beigušās. Turklāt paziņojums nācis tieši oktobrī - krūts veselības mēnesī. Vai tiešām plānots taupīt uz sieviešu rēķina, kuras pārvarējušas vēzi? Par šiem jautājumiem ar vēža slimnieču atbalsta organizācijām un ministrijas pārstāvjiem sarunājās TV kanāla 360 raidījums “360 ZIŅneši”.
Visticamāk, papildu finansējums krūšu rekonstrukcijas operācijām pēc krūts vēža izoperēšanas šogad netiks atrasts, aģentūrai LETA pauda Veselības ministrijas (VM) Veselības aprūpes departamenta direktore Sanita Janka.
Vēža savlaicīgas atklāšanas programma Latvijā darbojas jau vairākus gadus, taču joprojām liela daļa iedzīvotāju nezina, vai un kādas pārbaudes apmaksā valsts. Lai arī kopumā iedzīvotāju atsaucība šīm pārbaudēm aug, aptuveni piektajai daļai iedzīvotāju ir visnotaļ miglains priekšstats, kas ir vēža skrīnings.
Dažās vēža skrīninga grupās atsaucības ziņā esam tālu no labiem rādītājiem, intervijā TV3 raidījumā "900 sekundes" sacīja Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas pārstāve, ģimenes ārste Zane Berga.
Jānodrošina vienlīdzīga un taisnīga attieksme pret visiem onkoloģijas pacientiem, uzsvēra Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, piektdien Rīgas pilī tiekoties ar Latvijas onkoloģijas pacientu organizāciju apvienības "Onkoalianse" pārstāvjiem.
Kaut gan regulāra vēža skrīninga veikšana ļauj vēzi atklāt agrīni un bieži veiksmīgi ārstēt, un Latvijā aug skrīningu apmeklētāju skaits, teju piektā daļa jeb 19% aptaujāto nezina, kurus no vēža skrīningiem apmaksā valsts, liecina Slimību un profilakses centra (SPKC) septembrī veiktās iedzīvotāju aptaujas dati.
Ņemot vērā valstī sarežģīto situāciju onkoloģijas jomā, kā arī atsaucoties uz premjeres un ekonomikas ministra iniciatīvu meklēt plašāku atbalstu onkoloģijas pacientu atbalstam, AS "Latvenergo" 2024.gada augustā lēma sniegt 200 000 eiro atbalstu onkoloģijas pacientiem medikamentu apmaksai. 2024.gada 18.septembrī tika noslēgts ziedojuma līgums starp AS "Latvenergo" un fondu Ziedot.lv, un tiek uzsākta palīdzības sniegšana, vēsta Ziedot.lv.
Patlaban veselības budžeta caurumus lāpa sabiedrība, šodien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē atzina onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība "Dzīvības koks" pārstāve Gunita Berķe.
Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs sagaida no veselības ministra Hosama Abu Meri (JV) detalizētākus priekšlikumus onkoloģijas pacientu izaicinājumu risināšanā.
Lai arī Veselības ministrija piedāvā uz pusi palielināt individuālo kompensāciju par zālēm onkoloģijas pacientiem, tas inovatīvo un dārgo medikamentu pieejamībā tikai nedaudz uzlabos situāciju.
Veselības ministrija (VM) šodien iesniegs Ministru prezidentei Evikai Siliņai (JV) priekšlikumus medikamentu individuālās kompensācijas kārtības uzlabošanai, aģentūrai LETA apstiprināja veselības ministra Hosama Abu Meri (JV) padomniece komunikācijas jautājumos Ilona Oša.
“Pašsajūta ir OK. Neesmu no mirējiem, vismaz pagaidām ne,” teic Evija Unāma, Latvijas Radio producente, labdarības maratona “Dod pieci” satura redaktore un vēstnese. Evija ar vēzi saslima divas reizes – 2011. un 2017. gadā, bet tika ar to galā. Nu nelaime ir atnākusi trešo reizi. Evijas sasirgšana atklāj arī bezcerīgo kaiti valstiskā līmenī, jo viņa nav vienīgā, kura cieš no šīs nelaimes.
Latvijas vēža skrīninga programmu efektivitāte uz Eiropas valstu fona ir kritiska. Daudzu citu Eiropas valstu iedzīvotāji no vēža skrīninga iegūst būtiski lielāku ieguvumu, nekā tas ir Latvijā, secināts Veselības ministrijas ziņojumā valdībai.
Pagājušajā gadā atsaucība krūts vēža skrīningam kritusies, salīdzinot ar pirmspandēmijas laiku, savukārt zarnu vēža pārbaudes iedzīvotāji veikuši vairāk. Izvērtējot skrīninga rezultātus, jāsecina, ka valsts pagaidām nespēj atteikties no papīra uzaicinājumu sūtīšanas, jo aicināt iedzīvotājus, izmantojot tālruni, īsziņas un e-pastus liedz datu aizsardzība.
Tartu Universitātes investīciju uzņēmums "UniTartu Ventures" kļūs par līdzīpašnieku kompānijā "Better Medicine", kas, izmantojot mākslīgo intelektu, strādā pie vēža diagnostikas risinājumiem.
Puse Latvijas iedzīvotāju atzinuši, ka nav devušies uz valsts apmaksātajām onkoloģisko slimību skrīninga pārbaudēm, liecina iedzīvotāju aptaujas dati, pierādot, ka izpratne par šīm veselības pārbaudēm neuzlabojas.
Latvijā pacientiem ir pieejama tikai trešā daļa jaunāko medikamentu vēža ārstēšanai, kas mūsu valsti ierindo pirmspēdējā vietā Eiropā. Pēdējā vietā ir Malta, kur netiek kompensēts neviens no pētījumā analizētajiem jaunākajiem medikamentiem onkoloģijā.
Latvijas onkoloģijas pacienti nesaņem pietiekamu veselības aprūpi salīdzinājumā ar citām ES valstīm, šādu nostāju pauda Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu (SIFFA) asociācijas direktore Vladislava Marāne.