Rīgā 20.maijā notiks Eiropas pacientu organizāciju kongress "Vienlīdzība, pieejamība un inovācijas vēža ārstēšanā ES", kurā diskutēs par nevienlīdzību vēža ārstēšanā Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīs, aģentūru LETA informēja kongresa rīkotāji.
Pasākuma galvenais mērķis ir aktualizēt jautājumu par pastāvošo nevienlīdzību vēža ārstēšanā Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīs, pārrunājot šo jautājumu ar pacientu organizācijām, veselības aprūpes speciālistiem un politiķiem.
Kongresā diskutēs par to, kā panākt, lai inovācijas vēža ārstēšanā Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīs ātrāk sasniedz pacientus un kā mazināt nevienlīdzību vēža ārstēšanā Eiropas valstīs.
Tajā piedalīsies aptuveni 30 pacientu organizācijas no 20 Eiropas valstīm, tostarp no Polijas, Čehijas, Bulgārijas, Rumānijas, Serbijas, Ziemeļmaķedonijas, Igaunijas un Lietuvas. Ar uzrunām kongresā uzstāsies arī Eiropas Parlamenta deputāts, Eiropas Parlamenta Īpašās komitejas vēža uzveikšanai vadītāja vietnieks Ivars Ījabs, Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta direktors Mārcis Leja un citi.
Kā uzsver pacientu organizācijas "Onkoalianse" valdes locekle Olga Valciņa, pirms trīs gadiem pirmajā Eiropas vēža pacientu kongresā Rīgā tika apzināti nevienlīdzības iemesli vēža aprūpē un pacienti aicināja attiecīgo valstu reģiona politikas veidotājus tos novērst.
Valciņa norāda, ka viens no svarīgākajiem uzdevumiem ir panākt to, lai inovatīvas zāles un citas tehnoloģijas ātrāk nonāk līdz vēža pacientiem.
Atsaucoties uz Eiropas Savienības vēža profilu 2025.gada datiem, organizatori norāda, ka Vācijā gaidīšanas laiks uz jaunām reģistrētām onkoloģijas zālēm ir 93 dienas, Dānijā - 134 dienas, savukārt Rumānijā, Latvijā un Lietuvā cilvēki gaida vidēji 828, 858 un 926 dienas.
"Nav noslēpums, ka tieši Centrālās un Austrumeiropas reģionā ir būtiskas problēmas inovāciju iedzīvināšanā, piemēram, paiet ļoti ilgs laiks līdz jaunās, apstiprinātās zāles nonāk līdz pacientiem," saka Valciņa. Viņa uzsver, ka tā rezultātā ik gadu netiek izglābti vairāki tūkstoši pacientu, kuri būtu varējuši dzīvot.
Kongress notiks gan klātienē, gan tiešsaistē. Dalībai kongresā attālināti interesenti var reģistrēties tīmekļvietnē "cancerequality.eu".
Pasākuma tiešraidi gan latviešu, gan angļu valodā būs iespējams skatīties "Onkoalianses" kontā platformā "Facebook". Tā translāciju latviešu valodā ar tulkojumu angļu valodā varēs skatīties portālā "Delfi.lv" 20.maijā no plkst.9.30 līdz 11.40 "Delfi TV" tiešraidē.
Kongresu organizē Saeima un Latvijas Onkoloģijas pacientu organizāciju apvienība "Onkoalianse".