Amerikāņu zinātnieki, izstrādājot jaunas vakcīnas, panākuši nozīmīgu progresu nāvējošas slimības apkarošanā un, iespējams, pavisam drīz radīs veidus, kā to uzvarēt, ziņo "Daily Star".
Pētnieki apgalvo, ka laikā no 2022. līdz 2023. gadam masalu gadījumu skaits visā pasaulē ir gandrīz dubultojies, radot izaicinājumu daudzās valstīs sasniegt un saglabāt slimības likvidēšanas statusu.
Lai arī epidemiologi Latvijas situāciju vērtē kā labvēlīgu – pērn apstiprināts tikai viens ievests masalu gadījums bērnam, Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra brīdinājumi ir nopietni. Gada laikā Eiropā ziņots par tūkstošiem masalu saslimšanas gadījumu, turklāt desmit gadījumos pacienti no masalām miruši.
Lai arī Covid-19 pandēmijas laikā šķita, ka masalas izzudušas, tomēr šobrīd Eiropā pieaug šīs vīrusu infekcijas slimības gadījumu skaits, konferencē Stokholmā pastāstīja Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra pārstāvis Pjotrs Kramazs.
Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) epidemioloģiskās izmeklēšanas laikā nav konstatējis masalu vīrusa klātbūtni, aģentūrai LETA pavēstīja SPKC Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Arāja.
Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) šobrīd sācis epidemioloģisko izmeklēšanu par saslimšanas ar masalām gadījumu, aģentūrai LETA apstiprināja iestādē.
Šogad pēc trīs gadu pārtraukuma Latvijā tika reģistrēts difterijas gadījums. Tāpat šogad, arī pēc trīs gadu pārtraukuma, ir reģistrēts jauns masalu saslimšanas gadījums. Samazinoties kopējam imunizācijas līmenim valstī, “mostas” tādas infekciju slimības, ar kurām bērni līdz šim gadu desmitiem neslimoja vai slimoja ļoti, ļoti reti.
Nevar noliegt, ka veselības jomā šobrīd lielākā uzmanība pievērsta koronavīrusa Covid-19 pandēmijai. Tiesa, britu raidsabiedrība BBC skaidro, kāpēc šajā laikā nedrīkst aizmirst arī par masalu uzliesmojuma draudiem.
Nepietiekamas vakcinācijas dēļ dažās no pasaules nabadzīgākajām valstīm pagājušajā gadā pasaulē no masalām mirušo skaits pieaudzis līdz 142 000, kas ir par teju 15% vairāk nekā iepriekšējā gadā, paziņojusi ANO Pasaules veselības organizācija (PVO).
Infekciju slimību izplatībā parasti vērojami uzliesmojumi. Epidemiologu uzmanības centrā pašlaik ir masalas. Slimība, kas vēl nesen uzskatīta par izzudušu Eiropā, pēdējā gada laikā Eiropas Savienībā prasījusi jau vairāk nekā 80 saslimušo dzīvības. Saslimušo skaits Eiropā mērāms tūkstošos.
Ziemeļmaķedonijā šogad ar masalām saslimuši jau vairāk nekā 960 cilvēki un varasiestādes otrdien paziņojušas, ka visā valstī izcēlusies masalu epidēmija.
Kopš pagājušā gada decembra Latvijā reģistrēti četri apstiprināti masalu gadījumi bērniem, turklāt neviens no saslimušajiem bērniem nebija vakcinēts pret masalām, informēja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāve Ilze Arāja.
Masalu uzliesmojumos Eiropā 2017.gadā miruši 35 cilvēki, un inficēšanās gadījumu skaits pērn četrkāršojies, pirmdien paziņojusi ANO Pasaules veselības organizācija (PVO).
Neviens ar masalām saslimušais bērns nav bijis vakcinēts – divu bērnu gadījumā bijusi vecāku nostāja – bērnus nevakcinēt ne pret vienu infekcijas slimību, bet vismazākajam pacientam – tikai četrus mēnešus vecai meitenītei – vēl nebija pienācis laiks vakcinēšanai.
Latvijā laboratoriski apstiprināti kopumā 11 masalu gadījumu, intervijā LNT raidījumam "900 sekundes" sacīja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Infektoloģijas poliklīnikas virsārste Velga Ķūse.
Gada nogalē reģistrēti un apstiprināti pieci masalu saslimšanas gadījumi, tomēr Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) masveida slimības uzliesmojumu neprognozē, pauda centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.