Bērna nāve no masalām ir izraisījusi Lielbritānijas sabiedrības veselības aizsardzības amatpersonu steidzamus aicinājumus vakcinēt bērnus, jo Apvienotā Karaliste saskaras ar dezinformācijas pieplūdumu sociālajos tīklos, galvenokārt no Amerikas Savienotajām Valstīm, raksta “RTL Today”. Janvārī ASV Teksasas štatā miris skolas vecuma bērns, kurš nebija vakcinēts pret masalām.
Masalas izraisa izsitumus, drudzi, acu apsārtumu un klepu. Slimība ir ļoti lipīga, daudz lipīgāka nekā koronavīruss. "Masalas ir lipīgākais vīruss, ko mēs zinām," skaidro epidemioloģe no ASV Katrīna Troisi. Parasti, ja inficētais šķauda, tad 100 metru rādiusā no viņa saslims visi, ja vien nav vakcinēti.
Jau vēstījām, ka tikko arī Lietuvā reģistrēti trīs jauni masalu inficēšanās gadījumi. Savukārt aprīlī Latvijā kādam cilvēkam laboratoriski apstiprināta saslimšana ar masalām. Tobrīd SPKC aicināja atsaukties 16. aprīļa autobusa reisa Maskava-Rīga pasažierus. Ar masalām saslimusī persona četras dienas vēlāk ar autobusu braukusi arī uz Tallinu.
Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) jau maija beigās vērsa iedzīvotāju uzmanību uz paaugstinātu risku inficēties ar masalām vairākās Eiropas valstīs.
Šī gada martā masalu gadījumi reģistrēti 16 valstīs. Uzliesmojumi vai būtisks gadījumu skaita pieaugums konstatēts Beļģijā (Flandrijā), Francijā un Rumānijā, bet par sporādiskiem gadījumiem ziņots arī Austrijā, Čehijā, Vācijā, Itālijā, Ungārijā, Nīderlandē, Polijā, Portugālē, Spānijā un Zviedrijā. Masalas ir ļoti lipīga slimība, kas var izraisīt nopietnas komplikācijas. To var novērst, veicot dubultas MMR (masalu, cūciņu un masaliņu) vakcīnas agrā bērnībā. Lielbritānijas veselības ministrs Vess Strītings 14. jūlijā apstiprināja parlamentam, ka Apvienotajā Karalistē no masalām ir miris bērns.
Sīkāka informācija nav sniegta, taču laikraksti “The Sunday Times” un “Liverpool Echo” ziņoja, ka bērns Liverpūles Eldera Heja slimnīcā smagi slimojis ar masalām un citām nopietnām veselības problēmām. Vakcinācijas pretinieki ātri vien sociālajos tīklos publicēja neapstiprinātus apgalvojumus par bērna nāvi. Britu influencere Elija Greja, kurai “Instagram” ir vairāk nekā 200 000 sekotāju, publicēja video, kurā noliedza, ka bērns ir miris no masalām. "Masalas nav nāvējoša slimība... tās nav bīstamas," viņa teica. Viņa kritizēja Elderu Heju par video publicēšanu, kurā viņš "ļoti, ļoti mudina un manipulē vecākus iegūt MMR vakcīnu". Viņas video pārpublicēja cita britu influencere Keita Šemirāni, atlaista bijusī medmāsa, kura publicē sazvērestības teorijas veselības jomā. "Neviena vakcīna nekad nav pierādīta kā droša, un neviena vakcīna nekad nav pierādīta kā efektīva," apgalvoja Šemirāni. Liverpūles sabiedrības veselības vadītājs Metjū Eštons laikrakstā “Echo” uzbruka tiem, kas "izplata dezinformāciju un maldināšanu par bērnu imunizāciju", sakot, ka "viņiem ir ļoti ilgi un nopietni jāpārdomā sava attieksme". "Tiem no jums, kas nezina, masalas ir patiešām nepatīkams vīruss," viņš teica video, piebilstot, ka pote ir veids, kā "aizsargāt sevi un savus mīļotos". Elders Hejs paziņoja, ka kopš jūnija viņa slimnīca ir ārstējusi 17 bērnus ar masalām. Viņš publicēja video, kurā bērnu infekcijas slimību konsultants Endrū Makārdls pievēršas masalu mītiem, tostarp tam, ka MMR pote izraisa autismu.
Šis nepatiesais apgalvojums izriet no atspēkotā 1998. gada pētījuma, ko tolaik veica britu ārsts Endrū Veikfīlds. Taču tas izraisīja starptautisku vakcinācijas kritumu. Medicīnas antropologs, Londonas Higiēnas un tropu medicīnas skolas mācībspēks Bendžamins Kastans-Dabušs pastāstīja AFP, ka joprojām ir "neskaidri jautājumi par Veikfīlda laikmetu".
Viņš runājis ar vecākiem, kuri bija atlikuši savu bērnu vakcinēšanu, atklājot iemeslus, tostarp dzīves notikumus un grūtības saņemt veselības pārbaudes, kā arī dezinformāciju. "Mēs acīmredzami runājam par citu vecāku paaudzi, kas varētu iesaistīties Veikfīlda mantojuma atdzīvināšanā, izmantojot sociālos medijus, internetu un, protams, Kenediju," viņš teica. ASV prezidents Donalds Tramps iecēla Robertu F. Kenediju junioru par veselības ministru, neskatoties uz viņa pretvakcīnu sazvērestības teoriju popularizēšanu. Kenedijs atlaida visus 17 ekspertus no galvenās vakcīnu padomdevēju grupas un iecēla zinātnieku, kurš brīdināja par kovida vakcīnām.
Kastans-Dabušs sacīja, ka Amerikas Savienotajās Valstīs "Trampa administrācijas augstākajos ešelonos tiek radīta dezinformācija", kas "cirkulē visā internetā". Kā zīmi par to, kā izplatās naratīvi, “Telegram” grupa ar nosaukumu “Liverpool TPR”, kurā ir aptuveni 2000 biedru, kas izplata sazvērestības teorijas, regulāri publicē saites uz vakcīnu pretinieku grupu “Children's Health Defense”, kuru savulaik vadīja Kenedijs.
Pēdējo nedēļu laikā Apvienotās Karalistes Veselības drošības aģentūra ir pastiprinājusi savu sociālo mediju aktivitātes par vakcināciju, sacīja šīs aģentūras pārstāvis. Saskaņā ar Pasaules veselības organizācijas datiem, lai iegūtu kolektīvo imunitāti, MMR vakcīnas saņemšanas līmenim jābūt 95 procentiem. Apvienotā Karaliste nekad nav sasniegusi šo mērķi. Liverpūlē abas nepieciešamās devas ir saņēmuši tikai aptuveni 74 procenti un dažos apgabalos zem 50 procentiem, norāda Eštons, savukārt Apvienotajā Karalistē šis rādītājs ir 84 procenti. Pēc Veikfīlda apgalvojumiem par autismu apstiprināto masalu gadījumu skaits Anglijā un Velsā 2012. gadā pārsniedza 2000, bet pirms tam tas bija samazinājies. Taču pagājušajā gadā gadījumu skaits atkal pieauga.
Tāda pati tendence vērojama arī citās valstīs.
Eiropā pagājušajā gadā tika ziņots par lielāko gadījumu skaitu vairāk nekā 25 gadu laikā; Amerikas Savienotajās Valstīs ir reģistrēta vissmagākā masalu epidēmija vairāk nekā 30 gadu laikā. Kanādā, kas oficiāli izskauda masalas 1998. gadā, šogad ir reģistrēti vairāk nekā 3500 gadījumu. Ontārio infekcijas slimību ārsts Alons Veismans AFP sacīja: "Nākas cīnīties pret dezinformācijas un melu sienu."