Kosmoss

15.feb 2021
No Baikonuras kosmodroma Kazahstānā pirmdien startējis Krievijas bezpilota kosmosa kravas kuģis, kuram jānogādā Starptautiskajā Kosmosa stacijā (SKS) skābeklis un apkalpei nepieciešamā provīzija. Raķetei "Sojuz" Zemes orbītā jānogādā kosmosa kuģis "Progress" ar 2,5 tonnas lielu kravu, kurā ir arī degviela un materiāli, kas nepieciešami cauruma aizdarīšanai SKS krievu modulī "Zvezda", pa kuru kopš augusta izplūst gaiss. Šo caurumu SKS apkalpei palīdzēs atrast jauns mikroskops. Noplūdes rezultātā uz laiku SKS kritās gaisa spiediens, un krievu kosmonauta Sergeja Rižikova vadītā stacijas komanda ziņo, ka skābekļa krājumi izsīkst straujāk nekā plānots. Komanda gaida arī apģērba un medikamentu piegādi. Paredzēts, ka krava SKS staciju sasniegs trešdien. Šobrīd SKS atrodas septiņi cilvēki - divi krievu kosmonauti, četri ASV astronauti un viens japāņu astronauts. Avots: LETA
2.feb 2021
ASV privātais uzņēmums "SpaceX" plāno šogad īstenot pirmo kosmosa lidojumu, kurā neviens no dalībniekiem nebūs profesionāls astronauts.
17.dec 2020
Ķīnas Iekšējās Mongolijas reģionā veiksmīgi nolaidusies Ķīnas kosmosa kapsula ar diviem kilogramiem Mēness paraugu, ziņo valsts televīzija.
6.dec 2020
Tuksnesīgā Austrālijas apvidū Zemi sekmīgi sasniegusi kapsula ar iežu paraugiem no asteroīda Rjūgū, ko no gara kosmosa ceļojuma pārvedusi Japānas zonde "Hayabusa2", paziņojusi Japānas Kosmosa izpētes aģentūra (JAXA). Nelielā kapsula, kuras diametrs ir tikai 40 centimetri, atdalījās no zondes 220 000 kilometru augstumā, iegāja Zemes atmosfērā 120 kilometru augstumā un no desmit kilometru augstumā tai atvērās izpletnis, tikmēr pati zonde, kuras nosaukums tulkojumā no japāņu valodas nozīmē "Piekūns", drīz pēc tam tika novirzīta jaunā misijā uz citu attālu asteroīdu, ko tā varētu sasniegt pēc desmit gadiem. "Hayabusa2" misija tika uzsākta 2014.gada decembrī, 2018.gadā zonde iegāja asteroīda Rjūgū orbītā, nolaida uz tā konteineru ar visurgājējiem un dažādas robotierīces, paņēma paraugus no virsmas, bet vēlāk ar īpašu lādiņu izsita asteroīda virsmā krāteri, lai iegūtu neskartus 4,6 miljardus gadu vecus iežu paraugus.
2.dec 2020
Ķīnas robots-zonde "Chang'e 5" otrdien sekmīgi piezemējies uz Mēness, paziņojusi Ķīnas valdība.
5.aug 2020
Britu miljardieris Ričards Brensons plāno nākamā gada sākumā doties kosmosā ar sava uzņēmuma "Virgin Galactic" kosmosa kuģi, kļūstot par tā pirmo pasažieri, paziņojis uzņēmums.
photo_camera
22.jūl 2020
Visuma pētnieki plašākai sabiedrībai publicējuši pirmās fotogrāfijas, kurās redzama vairāku planētu sistēma, kas līdzīga mūsu Saules sistēmai, vēsta ārvalstu mediji.
26.jun 2020
Šonedēļ Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) Padome apstiprināja Latvijas pievienošanos EKA asociētās dalībvalsts statusā, kas Latvijas zinātniekiem un uzņēmējiem pavērs jaunas iespējas sadarbībai ar Eiropas kosmosa industriju cilvēkkapitāla izmantošanai augsto tehnoloģiju jomā, aģentūru LETA informēja Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM).
16.jun 2020
Saņemti vairāki simti ziņojumi par debesīs manītu zaļu uguns bumdu Austrālijas ziemeļos. Cilvēki sākuši domāt, kas tas varētu bijis - NLO vai kosmos "atkritumi". Speciālisti spriež, ka tas visticamāk ir Zemes atmosfērā degošs meteors.
31.mai 2020
Sestdien veiksmīgi startējis ASV privātā uzņēmuma "SpaceX" kosmosa kuģis, lai nogādātu Starptautiskajā kosmosa stacijā (SKS) divus amerikāņu astronautus. Tas ir pirmais ASV pilotējamais lidojums kosmosā kopš 2011.gada, kad tika izbeigta atspoļkuģu izmantošana. Kopš tā laika ASV astronauti devušies uz SKS ar Krievijas kosmosa kuģiem "Sojuz". Pirmais "SpaceX" pilotējamais lidojums Vašingtonai ir būtisks divu iemeslu dēļ. Pirmkārt, lai pārtrauktu NASA atkarību no Krievijas, un, otrkārt, lai gūtu ietekmi privātajā Zemes zemās orbītas tirgū, kas atvērts tūristiem un uzņēmējiem.
31.mai 2020
ASV privātā uzņēmuma "SpaceX" kosmosa kuģis ar diviem amerikāņu astronautiem, kas sestdien startēja no Kenedija kosmosa centra Floridā, svētdien pēc 19 stundu lidojuma veiksmīgi saslēdzies ar Starptautisko kosmosa staciju (SKS).
30.mai 2020
Sestdien veiksmīgi startējis ASV privātā uzņēmuma "SpaceX" kosmosa kuģis, lai nogādātu Starptautiskajā kosmosa stacijā (SKS) divus amerikāņu astronautus.
29.feb 2020
“Labākais veids, kā izprast Saules sistēmu un atcerēties planētu nosaukumus, ir izveidot Saules sistēmas maketu. Tas nav grūti, gluži pretēji – aizraujoši!” ir pārliecināts Rimi Bērniem eksperts, skolēns Klāvs Smildziņš, kurš vienkāršā un interesantā veidā aicina arī citus bērnus un skolēnus pašrocīgi izveidot savu Saules sistēmu.
2.feb 2020
Ar teleskopa palīdzību izdevies uzņemt neparasti detalizētus attēlus ar Saules virsmu, vēsta BBC.
13.jan 2020
Japāņu miljardieris Jusuku Maezava meklē dāmu, kura kopā ar viņu būtu gatava doties "Space X`s" organizētajā tūristu braucienā uz Mēnesi.
19.nov 2019
NATO vienojusies paplašināt atbildības lauku arī uz kosmosu, nosakot to par piekto alianses darbības sfēru līdzās gaisam, sauszemei, jūrai un kibertelpai, otrdien ziņu aģentūrai DPA apliecināja avoti.
25.sep 2019
Trešdien uz Starptautisko kosmosa staciju (SKS) no Baikonuras kosmodroma Kazahstānā startējusi raķete "Sojuz" ar Krievijas, ASV un Apvienoto Arābu Emirātu (AAE) astronautiem. Raķete startējusi plkst.13.57 pēc Griničas laika (plkst. 16.57 pēc Latvijas laika), un sagaidāms, ka sešas stundas pēc starta tā saslēgsies ar SKS. 35 gadus vecais AAE astronauts Haza al Mansuri būs pirmais arābs, kas nonācis uz SKS. Kopā ar viņu lidojumā devušies Krievijas un ASV astronauti Oļegs Skripočka un Džesika Meira. Mansuri SKS pavadīs astoņas dienas. Viņš būs pirmais AAE pilsonis un pirmais arābs SKS, tomēr ne pirmais musulmanis. Skripočka, Meira un Mansuri SKS pievienosies sešu cilvēku komandai, un neilgu laiku SKS būs deviņi astronauti.
19.sep 2019
Krievija pārbauda ieroci, ko kosmonauti varētu izmantot savvaļas dzīvnieku aizbaidīšanai pēc nolaišanās nomaļos apvidos, trešdien paziņojis Krievijas kosmosa aģentūras "Roskosmos" vadītājs Dmitrijs Rogozins.