Kosmoss

23.jūl 2021
Par 28 800 eiro Latvijā tiks uzturēta kosmosa tehnoloģiju datu bāze, kā arī ieviesti kosmosa nozares komunikācijas stratēģijas pakalpojumi, liecina informācija Iepirkumu uzraudzības birojā.
20.jūl 2021
Uzņēmuma "Amazon" dibinātājs amerikāņu miljardieris Džefs Bezoss otrdien veicis lidojumu izplatījumā ar kosmosa kuģi "New Shepard", kas ražots viņa uzņēmumā "Blue Origin".
11.jūl 2021
Britu miljardieris Ričards Brensons svētdien devās savā pirmajā kosmosa lidojumā, kura laikā vairākas minūtes pavadīja bezsvara stāvoklī, bet pēc tam atgriezās uz Zemes.
2.jūl 2021
Britu miljardieris Ričards Brensons iecerējis doties kosmosā jau šomēnes, un, ja viņa plāni īstenosies, tas notiks vairākas dienas pirms interneta tirdzniecības lieluzņēmuma "Amazon" dibinātāja Džefa Bezosa lidojuma izplatījumā.
30.jun 2021
Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) izsludinātajā astronautu atlasē pieteikušies vairāk nekā 22 000 kandidātu no visām EKA dalībvalstīm un asociētajām dalībvalstīm.
30.jun 2021
No Baikonuras kosmodroma Kazahstānā trešdien startējis Krievijas bezpilota kosmosa kravas kuģis ar piegādēm Starptautiskajai Kosmosa stacijai (SKS). Raķete "Sojuz" veiksmīgi Zemes orbītā nogādājusi kosmosa kuģi "Progress" ar kravu SKS. Paredzēts, ka "Progress" sasniegs SKS piektdien. Kosmosa kuģis ved vairāk nekā 470 kilogramus degvielas, 420 litrus ūdens un 1509 kilogramus dažādu iekārtu un materiālu. Avots: LETA
18.jun 2021
“Šodien saņēmu apstiprinājumu, ka mana kandidatūra pieņemta Eiropas Kosmosa Aģentūras Astronautu atlasei,” ar šādu priecīgu ierakstu mikroblogošanas vietnē "Twitter" dalās Latvijas Kosmosa Industrijas Asociācijas prezidents Pauls Irbins. Iespējams, viņš būs pirmais latvietis, kas dosies Visumā un staigās pa Mēness virsmu.
17.jun 2021
Ķīna ceturtdien nosūtījusi pirmos trīs astronautus uz savas jaunās kosmosa stacijas centrālo moduli. Pirmais pilotējamais kosmosa kuģis uz vēl būvniecības stadijā esošo kosmosa staciju startēja ceturtdienas rītā plkst.9.22 pēc vietējā laika(plkst.4.22 pēc Latvijas laika) no Dzjucjuaņas kosmodroma Gobi tuksnesī. Aptuveni septiņas stundas pēc starta kosmosa kuģis ar astronautiem veiksmīgi savienojies ar staciju, pavēstīja Ķīnas kosmosa aģentūra. Kosmosa kuģis "veiksmīgi savienojies ar centrālā moduļa priekšējām slūžām", pavēstīja aģentūra. Plānots, ka trīs ķīniešu astronomi kosmosa stacijas centrālajā modulī uzturēsies trīs mēnešus. Oktobrī uz kosmosa staciju dosies trīs nākamie astronauti. Pirmais jaunbūvējamās kosmosa stacijas modulis "Tianhe" (Debesu harmonija) kosmosā tika nogādāts aprīlī, bet visas stacijas "Tiangong" (Debesu pils) būvniecību paredzēts pabeigt līdz 2022.gada nogalei. Kosmosā vēl jānogādā divi laboratoriju moduļi, kas katrs sver 20 tonnas. 2022.gadā uz kosmosa staciju plānoti vēl divi pilotējami lidojumi. Ja tuvāko gadu laikā, kā plānots, tiks pārtraukta Starptautiskās kosmosa stacijas (SKS) izmantošana, Ķīna būs vienīgā valsts, kuras rīcībā būs pastāvīga bāze kosmosā. Avots: LETA
21.mai 2021
Izsoļu namam «Christie's» ir piedāvājums turīgiem vīna lietpratējiem un bagātniekiem, kuri mīl pazīmēties, –pārdošanā izlikta pudele 2000. gada ražas Bordo sarkanvīna «Pétrus», kas vairāk nekā gadu atradusies Starptautiskajā kosmosa stacijā. Izsoļu nama pārstāvis Tims Tritrījs prognozējis, ka vīna cena varētu sasniegt miljonu dolāru. Ja viņa cerības piepildīsies, tā kļūs par visdārgāko vīna pudeli vēsturē.
15.mai 2021
Ķīnas pašgājējs robots sestdienas rītā pirmoreiz nolaidās uz Marsa, ziņoja valsts mediji.
29.apr 2021
Ķīna ceturtdien nosūtījusi kosmosā pirmo moduli, kas kļūs par pamatu jaunajai kosmosa stacijai, vēsta Ķīnas televīzija. Bāzes modulis "Tianhe" tika palaists kosmosā ar raķeti "Long-March 5B" no Hainaņas provinces. Modulis satur dzīvojamās telpas astronautiem un aprīkojumu dzīvības uzturēšanai kosmosa stacijā. Avots: LETA
4.apr 2021
Kad dzirdam runas par kosmosa izpēti, tad droši vien vispirms domājam par zondēm, robotiem, satelītiem, astronautiem, lidaparātiem, dažādiem mērinstrumentiem un tamlīdzīgi. Lai kas tas arī būtu, šķiet, ka tam ir maz sakara ar Zemi, tās iemītniekiem un to labklājību.
21.mar 2021
Vietējie Jakutijas iedzīvotāji Krievijā pirms nedēļas debesīs pamanījuši meteoram līdzīgu objektu, kurš dedzis Zemes atmosfēra, aiz sevi atstājot garu, oranžu "asti". Pēc tam gan mediji apgalvoja, ka redzamais varētu būt “kosmiskie atkritumi”, kas izmesti no Starptautiskās kosmosa stacijas.
10.mar 2021
Krievija un Ķīna otrdien vienojušās būvēt kopīgu Mēness kosmosa staciju, paziņojusi Krievijas kosmosa aģentūra "Roskosmos".
4.mar 2021
Japāņu miljardieris Jusaku Maedzava uzaicinājis astoņus māksliniekus doties viņam līdzi ceļojumā ap Mēnesi ASV privātās kompānijas "SpaceX" kosmosa kuģī.
15.feb 2021
No Baikonuras kosmodroma Kazahstānā pirmdien startējis Krievijas bezpilota kosmosa kravas kuģis, kuram jānogādā Starptautiskajā Kosmosa stacijā (SKS) skābeklis un apkalpei nepieciešamā provīzija. Raķetei "Sojuz" Zemes orbītā jānogādā kosmosa kuģis "Progress" ar 2,5 tonnas lielu kravu, kurā ir arī degviela un materiāli, kas nepieciešami cauruma aizdarīšanai SKS krievu modulī "Zvezda", pa kuru kopš augusta izplūst gaiss. Šo caurumu SKS apkalpei palīdzēs atrast jauns mikroskops. Noplūdes rezultātā uz laiku SKS kritās gaisa spiediens, un krievu kosmonauta Sergeja Rižikova vadītā stacijas komanda ziņo, ka skābekļa krājumi izsīkst straujāk nekā plānots. Komanda gaida arī apģērba un medikamentu piegādi. Paredzēts, ka krava SKS staciju sasniegs trešdien. Šobrīd SKS atrodas septiņi cilvēki - divi krievu kosmonauti, četri ASV astronauti un viens japāņu astronauts. Avots: LETA
2.feb 2021
ASV privātais uzņēmums "SpaceX" plāno šogad īstenot pirmo kosmosa lidojumu, kurā neviens no dalībniekiem nebūs profesionāls astronauts.
17.dec 2020
Ķīnas Iekšējās Mongolijas reģionā veiksmīgi nolaidusies Ķīnas kosmosa kapsula ar diviem kilogramiem Mēness paraugu, ziņo valsts televīzija.
6.dec 2020
Tuksnesīgā Austrālijas apvidū Zemi sekmīgi sasniegusi kapsula ar iežu paraugiem no asteroīda Rjūgū, ko no gara kosmosa ceļojuma pārvedusi Japānas zonde "Hayabusa2", paziņojusi Japānas Kosmosa izpētes aģentūra (JAXA). Nelielā kapsula, kuras diametrs ir tikai 40 centimetri, atdalījās no zondes 220 000 kilometru augstumā, iegāja Zemes atmosfērā 120 kilometru augstumā un no desmit kilometru augstumā tai atvērās izpletnis, tikmēr pati zonde, kuras nosaukums tulkojumā no japāņu valodas nozīmē "Piekūns", drīz pēc tam tika novirzīta jaunā misijā uz citu attālu asteroīdu, ko tā varētu sasniegt pēc desmit gadiem. "Hayabusa2" misija tika uzsākta 2014.gada decembrī, 2018.gadā zonde iegāja asteroīda Rjūgū orbītā, nolaida uz tā konteineru ar visurgājējiem un dažādas robotierīces, paņēma paraugus no virsmas, bet vēlāk ar īpašu lādiņu izsita asteroīda virsmā krāteri, lai iegūtu neskartus 4,6 miljardus gadu vecus iežu paraugus.
2.dec 2020
Ķīnas robots-zonde "Chang'e 5" otrdien sekmīgi piezemējies uz Mēness, paziņojusi Ķīnas valdība.