Jaunākais EY (agrāk Ernst & Young) Pasaules informācijas drošības pētījums 2021 (EY Global Information Security Survey 2021) atklāj, ka trīs no četriem uzņēmumu un institūciju kiberdrošības jomas vadītājiem, jeb 77%, pēdējo 12 mēnešu laikā novēro vairāk nozīmīgu kiberuzbrukumu, tostarp arī šifrējošo izspiedējvīrusu (ransomware) izmantošanu.
Pandēmija nenoliedzami ir paātrinājusi digitalizācijas tempu visā pasaulē, paceļot kiberdrošības un privātuma aizsardzības nozīmi pavisam jaunā līmenī. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, 2020.gadā kibernoziegumu skaits visā pasaulē pieaudzis piecas reizes.
2020.gads un Covid-19 izraisītā pandēmija ir kļuvusi par cēloni ievērojamām izmaiņām gan darba vidē, gan mājās. Daudziem uzņēmumiem pandēmijas radītā tiešā vai netiešā ietekme ir kļuvusi par vienu no lielākajām problēmām.
Tā kā pandēmija turpinās un skolas atkal tiek slēgtas vai izmanto mācības klātienē un attāli, kibernoziedznieku uzmanību internetā joprojām piesaista izglītības nozare. No 2020.gada jūlija līdz decembrim 270 171 lietotājs ir saskāries ar dažādiem apdraudējumiem, kas nomaskēti par populārām mācību platformām. Tas ir par 60% vairāk nekā 2020.gada pirmajā pusē, informē "Kaspersky" pārstāve.
Kiberdrošības jomā šajā gadā izaicinājumu būs daudz, tostarp bažas rada krīzes laikā steigā izveidotie internetveikali, ceturtdien intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" sacīja informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas Latvijā "Cert.lv" vadītāja Baiba Kaškina.
Nule kā pasaule ir piedzīvojusi trīs ievērojamus kiberdrošības draudus. Tādu atpazīstamu personību kā Obamas, Maska un Geitsa "Twitter" konti tika uzlauzti ar mērķi veicināt krāpniecību ar "Bitcoin". Ar vīrusu inficēta kriptovalūtas lietotne vāca "Apple Mac" datoru lietotāju finanšu datus. Savukārt septiņi virtuālo privāto tīklu servisu sniedzēji nopludāja datus par vairāk nekā 20 miljoniem lietotāju. Tas viss liek domāt, ka neviens nav drošs kiberuzbrukuma priekšā, turklāt internetā valstu robežas nepastāv - šie uzbrukumi varēja skart arī Latvijas iedzīvotājus. Kā pārliecināties, vai neesi kļuvis par krāpniecības upuri un kā kopumā sevi pasargāt no potenciāliem kiberuzbrukumiem un vīrusiem? To skaidro drošības programmatūras "ESET" tehnoloģiju konsultants Egils Rupenheits un "LDC Datortehnika" IT iekārtu speciālists Kārlis Kalns.
No kiberuzbrukumiem pilnībā nav aizsargāts neviens - to upuri ir gan globālie milži, gan vietējais mazais un vidējais bizness. 2019.gadā 15% mazo uzņēmumu saskarās ar kiberdraudiem - uzbrukumiem, vīrusiem vai datu noplūdēm. Savukārt 64% aptaujāto mazo uzņēmumu plānoja novirzīt vairāk resursu kiberdrošībai 2020.gadā. Koronavīrusa Covid-19 pandēmijas laikā šie jautājumi kļūst vēl aktuālāki.
Kiberdrošības līmenis Latvijas pašvaldībās ir nepietiekams – vidēji divās no trim Latvijas pašvaldību interneta vietnēm ir augsti kiberdrošības riski, liecina biznesa konsultāciju uzņēmuma KPMG veiktais pašvaldību mājaslapu novērtējums, kas tapis sadarbībā ar Latvijas Pašvaldību savienību (LPS) un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM). Veicot kiberdrošības novērtējumu 15 atšķirīga lieluma Latvijas pašvaldību mājaslapām, konstatētas 227 dažādas nepilnības, kas liecina, ka neatkarīgi no pašvaldības lieluma un pieejamajiem finanšu un cilvēkresursiem visu pašvaldību mājaslapām ir ievainojamības, kas rada nopietnus kiberdrošības riskus.
20. martā Rīgā notika Kaspersky caurredzamības konference, kurā tika sniegta jaunākā informācija par kiberdrošību un apdraudējumu Baltijas valstīs, kā arī Latvijas sabiedrība tika informēta, ka līdz 2019. gada pēdējam ceturksnim Kaspersky Lab pabeigs pārvietot Latvijas lietotāju datu apstrādes infrastruktūru uz datu centriem Cīrihē (Šveice). Uz Neatkarīgas jautājumiem atbild Kaspersky Lab Starptautiskās pētniecības un analīzes grupas drošības pētnieks Jornts van der Vīls (Jornt Van Der Weil).
Vācija plāno izveidot kiberdrošības aģentūru, lai aizsargātu valsti un privātpersonas no hakeru uzbrukumiem, paziņojis iekšlietu ministrs Horsts Zēhofers.
Šorīt intervijā raidījumā "900 sekundes" Latvijas informācijas un komunikācijas tehnoloģiju asociācijas vadītāja Signe Bāliņa apgalvoja, ka kibernoziegumu līmenis gan pasaulē, gan Latvijā ir augsts.
Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (V) tikšanās laikā ar Japānas aizsardzības ministru Genu Nakatani izteicis Latvijas vēlmi ar Japānu sadarboties kiberdrošības jautājumos, kas varētu izpausties Latvijas un Japānas pieredzes un ekspertu apmaiņā, aģentūru LETA informēja Ārlietu ministrijā.
Šodien, 20.janvārī Ministru prezidents Valdis Dombrovskis tikās ar NATO ģenerālsekretāru Andersu Fogu Rasmusenu, lai noslēgtu Latvijas valdības un NATO saprašanās memorandu par sadarbību informācijas tehnoloģiju aizsardzībā, kā arī pārrunātu būtiskākos sadarbības jautājumus.
Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andris Teikmanis 1. un 2.novembrī Londonā piedalīsies starptautiskā konferencē, kas veltīta virtuālajai videi un kiberdrošībai.
Igaunija ir ieguvusi tiesības veidot Eiropas Savienības Informācijas tehnoloģiju aģentūru. Igaunija šādu rezultātu panākusi sarunu ceļā ar Franciju, kas bija tās vienīgā konkurente uz šādas iestādes veidošanas titulu.