Ņemot vērā izteiktu paaudžu nomaiņas aktualitāti primārajā veselības aprūpē, no šā gada 1.augusta Eiropas Sociālā fonda (ESF) projektā "Ārstniecības un ārstniecības atbalsta personu pieejamības uzlabošana ārpus Rīgas" pieteikumi naudas kompensācijai par darba vietu reģionā tiks pieņemti tikai no ģimenes ārstu praksēs strādājošajiem, tas ir, no ģimenes ārstiem, māsām un ārstu palīgiem, aģentūru LETA informēja Veselības ministrijā (VM).
Pašvaldībām nepieciešams skaidrs regulējums, kā tās drīkst atbalstīt ģimenes ārstu prakses, šodien izskanēja Latvijas Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) un Veselības ministrijas (VM) ikgadējās sarunās.
Vairāk nekā 120 ģimenes ārstu apsver iespēju pārtraukt līgumattiecības ar valsti, liecina Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas nesen veiktā aptauja. Prasību ģimenes ārstu praksēm šogad ir vairāk, taču naudas – mazāk, vēsta LTV raidījums "Panorāma".
Atšķirībā no augstākos un zemākos amatos sēdošiem politiķiem, kuri lielāku algu saņem jau no pirmā janvāra, ārstiem un māsām paredzētais algas pieaugums būs tikai no 1.aprīļa, kad varētu stāties spēkā šā gada budžets. Turklāt, ja politiķu algas pieaugums mērāms ar četrciparu skaitli, tad ārstiem uz rokas tie būs papildu 82 eiro, māsām – 76 eiro.
Valdība apstiprinājusi finansējuma piešķiršanu ģimenes ārstu praksēm trešā darbinieka atalgošanai, taču diemžēl šīs naudas pietiks tikai vienam mēnesim.
Straujais cenu kāpums skar arī ģimenes ārstu prakses, taču atbalsta no valsts puses praktiski nav: “Lai arī vairāk nekā septiņdesmit procentos gadījumu pacienti lauku reģionos palīdzību saņem pie ģimenes ārsta, primārajai veselības aprūpei šajā gadā netiek paredzēts pietiekams finansiāls atbalsts valsts pakalpojumu pieejamības nodrošināšanai saviem pacientiem,” saka Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītājs, ģimenes ārsts no Staļģenes Ainis Dzalbs.
Veselības ministrijai steidzami jārisina vairāki būtiski jautājumi saistībā ar ģimenes ārstu darbu – jārod finansējums papildu darbinieka saglabāšanai ģimenes ārstu praksē, kas nodrošina ne tikai vakcināciju, onkoloģisko slimību skrīninga programmu uzraudzību, bet arī rūpējas par hronisko pacientu aprūpi, norāda Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija.
Ģimenes ārsti par kolēģu aizvietošanu slimības vai citas attaisnotas prombūtnes laikā un citas prakses pacientu ārstēšanu turpmāk saņems finansiālu atbalstu, šodien, 22. februārī, lēma Ministru kabinetā, informē Veselības ministrijā.
Pacientu piesaistīšana vienam konkrētam zobārstam jeb "ģimenes zobārstam" uzlabotu komunikāciju starp pacientu un mediķi un ārstēšanas gaitu, uzskata Latvijas Zobārstu asociācijas valdes prezidents Andis Paeglītis.
Lielās noslodzes dēļ daudzas ģimenes ārstu prakses pašlaik praktiski sniedz medicīnisko palīdzību un atbalstu Covid-19 pacientiem vai viņu ģimenēm. Covid-19 paralizējis ģimenes ārstu prakšu darbu, un pacienti ar citām slimībām pie ārsta nemaz netiek.
Ar Covid-19 daudz slimo arī paši ģimenes ārsti un to praksēs strādājošie, taču jautājums par kolēģu aizvietošanu līdz šim nav atrisināts, intervijā Latvijas Radio pastāstīja Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide.
Lai padarītu pēc iespējas pieejamāku medicīnisko palīdzību akūtajiem un hroniskajiem pacientiem un atslogotu ģimenes ārstu darbu, uz laiku prakse varēs nesniegt pakalpojumus, kas nav kritiski, paredz otrdien valdībā apstiprinātie grozījumi Ministru kabineta noteikumos.
Kopumā ģimenes ārstu vajadzībām būtu nepieciešami aptuveni 13 miljoni eiro, taču šodien valdību veidojošo partiju politiķi diskutēs par aptuveni 8 miljonus lielu papildu piešķīrumu, vēstīts LTV raidījumā "Nekā personīga".
Daudzās ģimenes ārstu praksēs vakcinācijas kapacitāte ir pārsniegta un pieraksts vakcinācijai pret Covid-19 iestiepjas jau nākamajā gadā, intervijā TV3 raidījumā "900 sekundes" sacīja Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska.
Lai arī jau kopš vasaras Veselības ministrija virzījusi vairākus priekšlikumus ģimenes ārstu atbalstam iedzīvotāju vakcinācijai, valdība tikai oktobrī pieņēmusi vienu un novembrī – otru lēmumu par piemaksām ģimenes ārstu praksēm.
Lai ģimenes ārsti piezvanītu visiem nevakcinētajiem senioriem, būs jāstrādā brīvdienās, pieļāva Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide.
No šodienas līdz 7.novembrim ģimenes ārstiem, kuri ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu, vajadzēs sazināties ar pacientu sarakstā reģistrētajiem pret Covid-19 nevakcinētajiem pacientiem vecumā no 60 gadiem ar mērķi aicināt pacientus līdz 14.novembrim sākt vakcināciju, paredz valdībā pieņemtie grozījumi ārkārtējās situācijas rīkojumā.
Pašlaik vakcināciju pret Covid-19 nodrošina 82,5% ģimenes ārstu prakšu, trešdien žurnālistus informēja Nacionālā veselības dienesta (NVD) Vakcinācijas projekta nodaļas vadītāja Eva Juhņēviča.