Valdība atcerējusies par piemaksām ģimenes ārstiem

PIEMAKSAS. Lēmumi par atbalstu ģimenes ārstu praksēm diemžēl pieņemti novēloti un ir sadrumstaloti © Dmitrijs SUĻŽICS, F64 Photo Agency

Lai arī jau kopš vasaras Veselības ministrija virzījusi vairākus priekšlikumus ģimenes ārstu atbalstam iedzīvotāju vakcinācijai, valdība tikai oktobrī pieņēmusi vienu un novembrī – otru lēmumu par piemaksām ģimenes ārstu praksēm.

Lai mudinātu ģimenes ārstus iesaistīties iedzīvotāju vakcinācijā pret Covid-19, augustā valdībai tika piedāvāts pieņemt lēmumu noteikt vairākas piemaksas ģimenes ārstu praksēm. Lielākā piemaksa par vakcinācijas aptveri būtu pat desmit eiro par vienu pacientu. Tomēr tikai oktobra sākumā valdība apstiprināja divu līdz sešu eiro piemaksu par šo darbu, bet tikai šonedēļ noteica piemaksu arī par vakcinētu pacientu, kurš nav reģistrēts konkrētā ģimenes ārsta praksē.

Senioru vakcinācijas līmenis ļoti atšķirīgs

Latvijā turpinās asas diskusijas par ģimenes ārstu iesaisti un aktivitāti iedzīvotāju, īpaši senioru un hronisko pacientu, vakcinācijā pret Covid-19. Vakcinēto senioru īpatsvars dažādās ģimenes ārstu praksēs un dažādos Latvijas novados un pilsētās atšķiras. Nacionālā veselības dienesta dati rāda, ka no septembra vidus līdz novembra sākumam no 527 000 iedzīvotāju vecumā virs 60 gadiem vismaz vienu vakcīnas devu saņēmuši 335 000 cilvēku. Pašlaik vislielākā senioru vakcinācijas aptvere vecumā no 80 līdz 89 gadiem ir Valmieras un Varakļānu novadā, kur 62 procenti senioru šajā vecumā ir pabeiguši vakcinācijas kursu. Vecuma grupā virs 70 gadiem vislielākie rādītāji ir Valmieras novadā, kur vakcinācijas kursu ir pabeiguši 71 procents senioru, bet Tukuma un Valkas novadā - 69 procenti. Vecuma grupā no 60 līdz 69 gadiem augstākie vakcinācijas rādītāji ir Smiltenes novadā, kur vakcināciju pabeiguši 74 procenti, un Alūksnes novadā, kur to veikuši 73 procenti senioru. Ir ģimenes ārsti, kuru praksē ir vakcinēti 80-90 procenti no reģistrētajiem senioriem, bet atsevišķās praksēs vakcinācijas aptvere senioru vidū ir daudz zemāka - aptuveni 30-40 procentu. Nacionālā veselības dienesta mājaslapā publiski ir pieejami dati par katru no 1300 ģimenes ārstu praksēm.

Vai un kas palīdzētu ģimenes ārstu praksēm pēc iespējas vairāk iesaistīties senioru vakcinācijā - šo jautājumu Veselības ministrija aktualizēja jau līdz ar vakcinācijas procesa sākumu,

tomēr diemžēl tikai septembrī secināts, ka, iespējams, nav darīts pietiekami, lai mudinātu ģimenes ārstus šajā jomā strādāt aktīvāk un sniegtu arī finansiālu atbalstu.

Vasarā piemaksu jautājumu nomuļļā

Augustā Veselības ministrija virzīja valdībai izskatīšanai jautājumu par piemaksām ģimenes ārstiem senioru vakcinācijas rādītāju uzlabošanai. Veselības ministrija secināja, ka vakcīnu pret Covid-19 tobrīd iespējams saņemt tikai 58 procentos ģimenes ārstu prakšu, kā arī jau vasarā bija skaidrs, ka liela daļa ģimenes ārstu prakšu nav gatavi vai tām trūkst atbalsta, lai iesaistītos arī vakcinācijā pret koronavīrusu. Tiesa, jau vasarā bija spēkā noteikumi, ka Nacionālais veselības dienests samaksā ģimenes ārsta praksei par sasniegtajiem Covid-19 vakcinācijas aptveres rādītājiem iedzīvotājiem vecumā no 60 gadiem un pacientiem ar noteiktām hroniskām slimībām. Tomēr šīs piemaksas bija ļoti niecīgas: viens līdz trīs eiro par katru personu, kurai pabeigta vakcinācija, atkarībā no vakcinācijas aptveres procentiem.

Veselības ministrija vasarā virzīja jautājumu apspriešanai, lai šīs piemaksas palielinātu. Piemēram, bija plānots noteikt desmit eiro par katru vakcinēto personu, ja vakcinācijas aptvere būs no 70 līdz 100 procentiem. Tomēr valdība šī jautājuma izskatīšanu tobrīd atlika un pie desmit eiro piemaksu jautājuma vairs neatgriezās.

Knapinās ar piemaksām?

Ekrānšāviņš

Tikai oktobra sākumā valdībā atkal tika virzīts jautājums par ģimenes ārstu piemaksām. Veselības ministrijā Neatkarīgajai skaidroja, ka oktobrī šīs piemaksas par vakcinētiem senioriem atkarībā no senioru vakcinācijas rādītājiem palielināja no viena uz diviem eiro, no diviem uz četriem eiro, kā arī no trīs uz sešiem eiro, kā arī noteica papildu piemaksas par citiem praksē reģistrētiem cilvēkiem (no viena līdz pieciem eiro). Tāpat oktobra sākumā valdība izlēma, ka turpmāk (no 1. oktobra) piemaksa par katru ievadītu vakcīnas devu ģimenes ārsta praksei ir 11,87 eiro. Savukārt šonedēļ (un tagad jau ir novembris) valdība vēlreiz lēma par grozījumiem attiecībā uz piemaksām, nosakot papildu samaksu 11,87 eiro apmērā gan par praksē reģistrēto pacientu, gan arī par prakses pacientu sarakstā nereģistrēto pacientu vakcināciju.

Izpēte

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) apmierināja Saeimas deputātu interesi par pāreju uz mācībām tikai latviešu valodā ar tādu datu krājumu un komentāriem, atbilstoši kuriem šī pāreja jāuzskata par faktiski jau notikušu.

Svarīgākais