"Līdz brošai!" Ģimenes ārsti nemierā ar finansējumu Covid-19 pārslodzē

© Ekrānšāviņš/LTV

Kopumā ģimenes ārstu vajadzībām būtu nepieciešami aptuveni 13 miljoni eiro, taču šodien valdību veidojošo partiju politiķi diskutēs par aptuveni 8 miljonus lielu papildu piešķīrumu, vēstīts LTV raidījumā "Nekā personīga".

Pēc Finanšu ministra padomnieces Karīnas Plokas teiktā, naudas pieprasījumi saistībā ar izdevumiem, kas saistīti ar Covid-19 pandēmiju, līdz šim vērtēti “diezgan nekritiski”. “Ja Veselības ministrija šo virza kā Covid-19 pasākumu, terminētu, ar aprēķiniem, tad es šobrīd nevaru apsolīt, ka tas tiks atbalstīts, bet es neredzu nevienu iemeslu, kādēļ tas netiktu atbalstīts,” sacīja finanšu ministra padomniece. Viņai gan esot sajūta, ka Veselības ministrija, kas jau vairāku mēnešu garumā risina sarunas ar ģimenes ārstu nevalstiskajām organizācijām, brīžiem ģimenes ārstus "vazā aiz deguna".

“Premjers noteikti nav ķīlnieks tajā situācijā, ka līdz šim nav bijušas veiksmīgas šīs diskusijas ar ģimenes ārstiem. Ja mēs saprotam, kas ir tā vajadzība - mums nav problēmu, diskutējam. Bet mums bieži vien nav skaidra tā sistēma, kāda viņa izskatīsies,” sacīja Ministru prezidenta parlamentārā sekretāre Evika Siliņa, piebilstot, ka viņai personiski nav skaidrs, kur palikušas, piemēram, piemaksas par ģimenes ārstu iesaisti vakcinācijā pret Covid-19. “Es vispār nesaprotu, kā viņa varēja pazust, es godīgi to saku. Uz kāda pamata, man nav skaidrības,” teica Ministru prezidenta parlamentārā sekretāre.

Tikmēr Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas valdes loceklis Ainis Dzalbs neslēpa, ka ieilgušās diskusijas par papildu naudas atvēlēšanu ģimenes ārstu vajadzībām viņam jau ir “līdz brošai”. Diskusiju par aptuveni 13 miljonu eiro atvēlēšanu piemaksām par iesaisti vakcinācijā pret Covid-19 un papildu darbinieka algošanai viņš sauc par savā ziņā smieklīgām. “Mēs tiešām esam iztērējuši tajās pašās vakcinācijas organizēšanās, es esmu pārliecināts, krietni lielākas summas, apejot primāro veselības aprūpi,” tā Dzalbs.

Ģimenes ārste Māra Meldere no Rojas novada skaidroja, ka, piemēram, iespēja algot papildu darbinieku darbam ģimenes ārsta praksē atbrīvotu ārstus no dažādu birokrātisku funkciju veikšanas, kas būtībā devalvē ārsta darbu, piemēram, anketu izdrukāšanas, pacientu apzvanīšanas, vakcinācijas fakta fiksēšanas pat piecās dažādās vietās.

Veselība

Slimību un profilakses kontroles centram (SPKC) epidemioloģiskajā izmeklēšanā apzinot 45 personas, nav izdevies noskaidrot nesen konstatētā difterijas uzliesmojuma infekcijas avotu, liecina Veselības ministrijas sagatavotā paskaidrojuma vēstule Saeimas prezidijam.

Svarīgākais